Derin Doku Masajı Nasıl Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika

Derin doku masajı fiyat, derin doku masajı yorumlar, derin bağ doku masajı, derin doku masajı eğitimi, derin doku masajı nasıl yapılır

Anasayfa > Genel > Derin Doku Masajı Nasıl Yapılır?
16 Mayıs 2019
245 okunma
Derin Doku Masajı Nasıl Yapılır?
Okuma süresi: < 1 dakika

Masaj kişilerin günlük hayatın ve baskının azaltılmasında yüzyıllardan beri kullanılan bir yöntemdir. Derin doku masajı ise sert hareketlerden hoşlanan az ama öz yapılan hareketler kümesidir. Derinin altında ki kas kütlesine sert ancak yavaş hareketler ile uygulanan ve vücuttaki gerginliği atan son zamanlarda popülerleşen masaj türlerinden biridir.

Nasıl uygulanır?

Başlangıç için vücut kaslarının ısınması gerekmektedir ve bu yüzden sıvazlama yöntemi ile tüm vücut önce ovulur. Ardından teknikler ile bölgesel masaja geçilir. Doku masajı, İsveç masajının daha az tekniği ile yapılan ancak daha sert halidir. Bu masajda iki yöntem uygulanır.

 1. Sürtünme: Doku liflerini harekete geçirmek ve vücutta yerleşen sertleşmeleri yumuşatmak ve yok etmek için kullanılan avuç içleri ile yapılan bir yöntemdir.
 2. Sıyırma: Önkol, dirsek ve başparmak kullanılır. Buradan vücut bölgesine göre ayak parmak uçlarından alına kadar sıyrılır ve kan dolaşımının hızlanması amaçlanır.

Zevkinize uygun masaj yağı le yavaş hareketler ile güç uygulanır.

Derin Doku Masajının Faydaları

Sporcu kişilerinde tercih ettiği bu masaj türü rehabilitasyon merkezlerinde de uygulanır.

 • Siyatik
 • Bel ağrısını giderir
 • Yüksek kan basıncını düşürür
 • Kas gerilimini ve stresi azaltır
 • Yara izlerini yok eder
 • Spor performansını arttırır
 • Doğum ağrılarını azaltır
 • Eklem ağrılarını azaltır
 • Fibromiyaljiye iyi gelir
 • Üst sırt kas gerginliği yok eder

Gibi pek çok bölgeyi onarır.

Derin Doku Masajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemoterapi ve ameliyat geçirmiş kişiler doktoruna danışmalıdır. Bunun yanında iltihaplı çitler, açık yaralar ve tümör olan bölgelere uygulanmamalıdır. Sert masaj türüdür ancak acı hissedilmemelidir. Baskı oranı kişinin acı eşiğine göre ayarlanmalıdır. Masaj sonrası vücudunuzda morarma olmamalıdır. Masaj sonrası dileyen kişiler buz uygulaması da yapabilir. Masaj öncesi ağır antrenman yapmamak önemlidir.  İsmini derin basınç uygulanmasından alır ve çocuklar için uygun değildir.

Derin doku masajında kullanılan yağların asitsiz ve doğal olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin okaliptüs yağı kullanmak isteyen kişiler yanına yasemin yağıda etkileyerek denge kurmalıdır. Yahut Portakal yağı seçen kişiler lavanta ile karıştırmalıdır. Ortamın ısısı ılık olmalıdır.