Dünyanın Düz Olduğu Neden Saklanıyor?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Dünyanın düz olduğuna dair ayetler, dünyanın düz olduğunu kim bulmuştur? Dünyanın düz olduğunu savunanlar kimler?

Anasayfa > Genel > Dünyanın Düz Olduğu Neden Saklanıyor?
10 Şubat 2019
324 okunma
Dünyanın Düz Olduğu Neden Saklanıyor?
Okuma süresi: < 1 dakika

Dünyanın düz olduğunun saklanması gibi bir şey yoktur. Tarihte insanlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlardır. Ancak Galileo 17. Yüzyılda dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi etrafında döndüğünü sağlam tespitleri ile savunmuştur. Galileo bu teorisini bundan yüzlerce yıl önce ortaya koymuştur. Bilimin daha da ilerlediği günümüzde dünyanın düz olduğu neden saklanıyor sorusuna cevap aramak boşa bir uğraştır.

Tarihte İlk Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan İnsanlar

Dünyanın yuvarlak olduğu yüz yıllardır bilinen bir gerçektir. Ancak hala dünyanın düz olduğuna inanan bir kesim de mevcuttur. Babiller tarafından dünyanın yuvarlak olduğunun anlaşıldığına dair bulgular mevcuttur. Bunun yanı sıra ünlü matematikçi Pisagor da MÖ 500 yıl önce dünyanın yuvarlak olduğunu söylemiştir.

Galileo ise ortaçağda dünyanın yuvarlak olduğuna dair düşüncesini savunmuş ve bundan dolayı yargılamıştır. O dönem İtalyan bilim insanına inan çok fazla kişi olmasa da az da olsa kendisini destekleyen kişiler çıkmıştır. Magellan dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayabilmek için de dünya gezisine başlamıştır. Magellan sürekli olarak batıya doğru seyahat ederek başladığı noktaya gelerek de dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştır.

Dünyanın Yuvarlak Olduğunun En Temel Kanıtları

Sıradan bir kişinin dünyanın yuvarlak olduğunu anlaması için bilime hakim olmasına gerek yoktur. Dünyanın yuvarlak olduğu oldukça basit şeyler ile anlaşılabilir. Bunlardan en temeli dünyanın ayın üzerindeki gölgesidir. Geceleri aya bakınca ayın karanlıkta kalan kısmının şekilden dünyanın da yuvarlak olduğu anlaşılabilir. Bir diğer kanıt ise ufuk çizgisidir. Özellikle deniz kıyısında olan ya da uçak ile seyahat eden kişiler ufuk çizgisinin şeklinden dünyanın da şeklini anlayabilir.

Dünyanın Yuvarlak Olduğunun Bilimsel Kanıtları

Çağımızda teknoloji oldukça fazla bir şekilde gelişmiş durumdadır. Artık uzaya gidebilmek geçmişe oranla çok daha basittir. Uzaya olan bu seyahatler sırasında da dünyanın fotoğrafları çekilebilmektedir. Yani uzaydan geçilmiş onlarca dünya fotoğrafına ulaşmak mümkündür. Bu fotoğraflarda da görülen net bir şey vardır o da dünyanın yuvarlak olmasıdır. Bilim varken dünyanın düz olduğu neden saklanıyor gibi inançlara sahip olmak insanların tercih etmemesi gereken bir yoldur.