Dünyanın Güneş Etrafında Bir Tam Dönüşüne Ne Denir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Dünyanın Güneş Etrafında Bir Tam Dönüşüne Ne Denir?
10 Şubat 2019
344 okunma
Dünyanın Güneş Etrafında Bir Tam Dönüşüne Ne Denir?
Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın güneş etrafındaki tam turu nedir sorusu ilkokul öğrencilerinin sıklıkla karşılaştığı bir konudur. Gökyüzünde güneşin etrafında farklı gezegenler bulunur. Bunlardan bir tanesi de dünyadır. Dünya, güneş ve ayın arasında yer alır. Yaşadığımız gezegen olan dünya hem kendi yörüngesinde hem de güneşin etrafında döner. Dünyanın bu hareketleri de günleri ve yılları meydana getirir. Dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşüne ne denir sorusuna cevap olarak da 1 yıl gösterilebilir.

Dünyanın Hareketleri

Üzerinde yaşadığımız dünya sabit duran bir gezegen değildir. Dünya hem kendi ekseni etrafında hem de güneşin etrafında döner. Dünya kendi etrafındaki dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu dönüş sırasında dünyanın bir kısmı aydınlık bir kısmı da karanlıkta kalır. Bu da gece ve gündüzleri oluşturur böylece de günler meydana gelir.

Dünyanın bir diğer hareketi ise güneşin etrafında olandır. Dünyanın güneş etrafında dönme süresi ise 365 gün 6 saattir. Bu da yılları oluşturur.

BİR KİMSENİN KENDİ ELİYLE YAPTIĞI PORTRESİNE NE DENİR?

Güneş ve Ay Tutulmaları

Güneş, dünya ve ayın konumuna göre bazen güneş tutulmaları bazen de ay tutulmaları gerçekleşir. Hem güneş, hem dünya hem de ay hareket halinde olduklarından dolayı aynı yerde sabit olarak kalmaz. Bu durum da bazen tutulmalara neden olur.

Güneş tutulması, ayın dünya ile güneşin arasına girmesini ifade eder. Bu durum gündüz vakti güneş ışınlarının dünyaya gelmemesine yol açar. Ayın dünyanın gölgesinde kalması ve görünmemesine ise ay tutulması adı verilir.

TEZ VAKİTTE PARA GELMESİ İÇİN DUA

Mevsimler Nasıl Oluşur?

Dünyanın güneş etrafındaki dönüşüne yörünge adı verilir. Dünya bu yörüngeyi eğik bir açıyla gezer. Bundan dolayı da bu dönüş sırasında güneşin dik geldiği açılar da değişir. Güneşin daha dik açıyla geldiği bölgeler de yaz ayı yaşanır. Güneş ışınlarından uzak kalan yerler de ise kış mevsimi olacaktır. Mevsimler güneşe yakınlık ve güneş ışınlarının hangi açıyla gelmesiyle alakalıdır.

Dünyanın güneş etrafındaki hareketi hem mevsimleri hem de 1 yılı meydana getirir. Dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşüne ne denir sorusuna verilebilecek yanıt ise 365 gün 6 saat yani 1 yıldır.

DÜNYA’NIN UYDU GÖRÜNTÜLERİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.