E Devletten Soy Ağacına Nasıl Bakılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika E devlet soy ağacı giriş, soy ağacı nasıl bulunur, soy ağacı nasıl yapılır, e devlet altsoy bilgilerine ulaşma işte detaylar.

Anasayfa > Genel > E Devletten Soy Ağacına Nasıl Bakılır?
10 Şubat 2019
137 okunma
E Devletten Soy Ağacına Nasıl Bakılır?
Okuma süresi: 2 dakika

E Devletten soy ağacına nasıl bakılır sorusu devletin 8 Şubat 2018 tarihi ile alt üst soy bilgisini vatandaşların hizmetine açması ile oldukça merak edilen bir soru haline gelmiştir. Öyle ki soy bilgilerini merak eden pek çok vatandaş e devlet sisteminden soy bilgilerine ulaşmak için başvuruda bulunmuştur. E devlet üzerinden soy ağacına bakmak isteyen kişilerin e devlet sistemlerinin olması kişilerin alt üst bilgilerini sorgulamaları için gerekli olan tek şeydir.

E Devletten Soy Bilgisi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Soy bilgilerini merak eden vatandaşların, e devlet üzerinden alt üst soy bilgilerini öğrenmeleri için T.C kimlik numaraları ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Soy ağacı bilgisine ulaşmak isteyen vatandaşların sırası ile takip etmeleri gereken adımlar şunlardır;

  • E devlet sistemine giriş yapılır,
  • C kimlik numarası ve parolanız ile sistem bilgileri açılır,
  • E devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetler kısmına gelinir,
  • “Alt üst soy bilgisi sorgulama” sekmesi seçilir,
  • “Belge oluştur” sekmesine tıklanır,
  • Soy bilgisine ulaşmak için açılan sekme üzerinden başvuru yapılır.

Yukarıdaki adımları kullanarak e devlet üzerinden aile soy ağacına ulaşılması mümkündür.

Soy Ağacı Sorgulaması Sonuçlarına Ne Zaman Ulaşabilirim?

Soy ağacı sistemi kişilerin hangi memleketlerden geldiklerinden kayıtlı olan tüm aynı aileye ait kişileri göstermektedir. Kişinin tüm bilgilerinin toplanması ve sisteme koyulması ise sitede oluşabilecek olan yoğunluk göz önünde bulundurulacak olunursa birkaç günü bulabilmektedir. Ancak sistemin yoğunluğunun az olduğu dönemlerde, soy bilgisi sorgulama işlemleri birkaç dakika içerisinde de yapılabilmektedir.

Soy Bilgisi Sorgulamada En Fazla Kaç Yıl Öncesi Gösterilir?

Soy bilgisi sorgulaması yapılırken, soy bilgileri geçmişten günümüze aktarılan kayıtlar dâhilinde yapıldığı için herkesin aynı sonuçlara ulaşması mümkündür. Ancak pek çok vatandaşın soy bilgisinde ortak olan kısım, soy bilgilerinin en fazla 1800’lü yıllara kadar gidebildiğidir. Kayıtların ilk alınmaya başlandığı Cumhuriyet öncesi yıllar göz önüne alındığında, geçmişte yaşayan tüm herkesin kayıtlı olmadığı durumu da bilinen gerçeklerden bir tanesidir. E devletten nasıl soy ağacına bakılması gerektiği site içerisinde yer alan yönlendirmelerden de rahat bir şekilde bulunulabilir.