Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Öğretmen güvenlik soruşturması nasıl yapılır, güvenlik soruşturması nasıl yapılır 2019, güvenlik soruşturması ahlaki durum, güvenlik soruşturmasında ailenin etkisi

Anasayfa > Genel > Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?
01 Mart 2019
576 okunma
Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?
Okuma süresi: 2 dakika

Güvenlik soruşturması işlemlerinin nasıl yapıldığına dair cevap arayan birçok kişi vardır. Türkiye’de resmi devlet kurumlarında memur olarak çalışmak isteyenlere uygulanmaktadır. Özellikle 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra daha büyük bir önem kazanmıştır. Daha önce devlet içindeki stratejik yerlerde görev alacak kişiler için kullanılmıştır. Günümüzde ise tüm memur adaylarına uygulanır.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olur?

Güvenlik soruşturması nasıl yapılır çerçevesinde ilk olarak bir devlet kurumunun bunu talep etmesi gerekmektedir. Örneğin Sağlık Bakanlığı ya da TSK, bu konunda isteğini dile getirir. Bunun hemen ardından soruşturulması istenen kişinin açık kimlik bilgilerinin yazıldığı bir form hazırlanır.

Mevcut formun 4 kopyası vardır. Birisi, kişinin yaşamış olduğu ile yollanır. Diğer kopya Milli İstihbarat Teşkilatı’na gönderilir. Kalan ikisi ise nüfusunuzun kayıtlı olduğu ile ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne postalanır. Daha sonra hem arşiv taraması hem de güvenlik soruşturması başlar.

Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer?

Güvenlik soruşturmasının süresi değişmektedir. Arşiv taramasının 30 gün içinde sonlandırılması gerekmektedir. Tüm süreç ise 60 günlük bir zaman diliminde tamamlanmalıdır. Eğer bu sırada kişiye dair olumsuz bir bilgiye rastlanırsa, bunun kopyası hemen Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yollanmaktadır. Eğer soruşturma MİT tarafından yapılıyorsa, belgenin bir kopyası başbakanlığa gönderilebilmektedir.

Güvenlik Soruşturmasını Kim Yapar?

Kanunlarda belirtilmiş haline göre bu soruşturmayı MİT Müsteşarlığı yapabilmektedir. Bunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü de bu konuda yetkiye sahiptir. Ayrıca valilik ve kaymakamlık da soruşturmayı yürütebilir.

Güvenlik Soruşturması Gizli mi Yapılır?

Güvenlik soruşturması sırasında hem araştırma hem de arşiv taraması gibi aşamalar vardır. Bu konuda yetkili olan uzman personel, mutlaka gizlilik içinde süreci yürütmelidir. Çünkü elde edilen bilgiler ailevi ve şahsidir. Başka bir kurum ya da şahıs ile paylaşılması söz konusu değildir. Sadece bunu talep eden devlet kurumuna ilgili bilgiler verilebilmektedir.

Güvenlik Soruşturmasına İtiraz Edilebilir mi?

Güvenlik soruşturması nasıl yapılır kapsamında itiraz hakkının olup olmadığı da bilinir. Böyle bir hak söz konusudur. Kararın size tebliğ edilmesinden sonraki 60 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz.

Güvenlik Soruşturması Neye Bakıyorlar?
Kişinin adli sicil kaydının, kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığına bakılır.
Polislik Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır?
Güvenlik soruşturması, kişinin adli sicil kaydının, kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, kesinleşmiş mahkeme kararları bakılır.
Güvenlik Soruşturmasında İnternet Geçmişine Bakılır Mı?
Cinsel suç veya terör suçu olmadığı sürece soruşturman olumsuz gelmez. İnternet geçmişine adli soruşturma kapsamında gerekli izinler alınmadıkça bakılamaz. Sorun teşkil etmez. İnternet geçmişine güvenlik soruşturmasında asla ve asla bakılamaz.
Güvenlik Soruşturması Kimlere Bakılır?
17 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7315 sayılı kanuna göre, güvenlik soruşturmasına kişinin eşi veya birinci derece kan ve sıhri hısımlara bakılamaz. Sadece kişinin kendisi bakılır.