El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Heyecandan el titremesi hangi doktora gidilir, el titremesi hangi hastalığın belirtisidir, el titremesi için hangi ilaç kullanılır, el titremesi doktor tavsiyesi, vucut titreme için hangi doktora gidilir

Anasayfa > Genel > El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
10 Şubat 2019
325 okunma
El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Okuma süresi: 2 dakika

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir diye bakıldığında aslında bu sorunun oldukça yaygın olarak tartışılan bir sorun olduğu görülmektedir. Pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan el titremesi durumu, hem psikolojik temelli hem de fizyolojik temelli olabilmektedir. Bu yüzden el titremesine sahip olan bir kişinin öncelikle hastalığının hangi temele bağlı olarak ortaya çıktığını öğrenmelidir. Eğer hastalık fizyolojik temellere sahip ise nöroloji alanında çalışan bir doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Daha sonra yapılan testlerle kişiler hastalık durumlarına göre başka alanlardaki uzmanlara yönlendirilebilirler.

Fizyolojik Temelli El Titremeleri Nelerdir?

Fizyolojik temelli el titremesi, vücudun biyolojik yapısından kaynaklanan el titremeleridir. Vücutta bulunan biyolojik temelli bir rahatsızlık sonucunda ortaya çıkan bu titremeler, genellikle nörolojik kaynaklı olmaktadır. Kişilerin bir nöroloji uzmanlarına gözükerek gerekli testleri ve işlemleri başlatmaları bu rahatsızlık için atılacak olan en önemli adımdır. Yapılacak olan testlerin ardından el titremesi rahatsızlığının fizyolojik bir temelinin olup olmadığı rahatlıkla saptanır. Eğer fizyolojik bir rahatsızlığa sahipse bir kişi, o zaman gerekli tedavi işlemlerine vakit kaybedilmeden başlanması gerekilir.

Parkinson Hastalığı El Titremesine Sebep Olur Mu?

Nörolojik anlamda ortaya çıkan Parkinson hastalığı, kişilerde el titremelerine sebep olabilmektedir. Ancak yaşanılan her el titremesini Parkinson hastalığı olarak değerlendirmek oldukça yanlış olacaktır. Nöroloji alanında çalışan uzman bir kişinin danışmanlığı altında kişiler, çeşitli testlere tabi tutulurlar. Yapılan testlerden sonra ancak kişinin Parkinson hastalığına sahip olup olmadığı anlaşılır.

Psikolojik Temelli El Titremesi Nedir?

Kişilerin yaşamış oldukları ani travmalar sonucunda ya da belirli psikolojik rahatsızlıklar sonucunda somatik belirti olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Kişiler psikolojik tedavi süreçlerini sağlıklı bir şekilde geçirdikten sonra el titremeleri de bununla orantılı bir şekilde kaybolacaktır. Burada yapılan en büyük yanlış; kişilerin ilk olarak psikiyatriden anti depresan ilaçlar alarak hastalıklarının geçmesini beklemektir. Anti depresan ilaçlar, zorunlu olunmadıkça asla alınmaması gereken oldukça tehlikeli ilaçlardır ve kişilere geri dönüşü daha büyük risklerle olabilmektedir. Bu yüzden el titremesi için gerekli testlerin yaptırılıp sonrasında nasıl bir tedavi yöntemi izleneceği belirlenmelidir.