Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Basur hangi bölüm bakiyor, gebelikte hemoroid için hangi doktora gidilir, hemoroid ne zaman doktora gitmeli,basur muayenesi, basur için acile gidilir mi, bayan hemoroid doktoru, hemoroide hangi hekim bakar

Anasayfa > Genel > Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?
14 Şubat 2019
289 okunma
Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?
Okuma süresi: 2 dakika

Pelvik hastalıklardan bahsedince doktorlar ve birçok hastalık akla gelebilir. Bunlardan en yaygın olanı hemoroiddir. Toplum dilinde kullanılan bir diğer adı da basur olarak bilinen hemoroid için hangi doktora gidilir soruları da çok sık kullanılmaktadır. Bu hastalığın bu kadar çok insanda görülmesinin nedeni insanların yanlış tuvalet alışkanlıklarıdır.

Yanlış Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Olur?

Tuvaleti kullanma alışkanlığından bahsedildiğinde, insanlar karıştırabilir, ancak aslında günlük olarak yapılan birçok yanlış işlem veya eksiklik vardır. Şimdi bu faktörlere hızlıca bakalım:

Kabız kalmamaya dikkat edin. Hastalığın ana nedeni kabızlıktır. Kabızlığın yarattığı baskı, damarların genişlemesine ve bağ dokusuna zarar vermeye neden olur. Bu bakımdan hemoroid sorunu sıklıkla baş gösterebilir.

Kabızlık sadece hemoroitlere neden olmaz. Makat alanda birçok rahatsızlık var, ancak insanlar bu hastalıkların varlığının farkında değiller.

Ancak, az önce bahsettiğimiz gibi, birçok ciddi hastalık var. Özellikle hemoroid ve kabızlık sonrası hemoroidlerin en sık görülen nedeni pelvis kırığı olarak bile karşımıza çıkabilir.

Kabızlık rahatsızlığının bir sonucu olarak, kalın bağırsak hareketlerinin sertliği, anüsün kenarında çiziklere ve yırtılmalara neden olur. Bu problem, makatta bir çatlak, pelvik kısmın yırtılması gibi isimlerle ifade edilir.

Tuvalette Mümkün Olduğunca Az Zaman Mı Geçirilmeli?

Tuvalete gittiklerinde kitaplar, gazeteler, dergiler veya cep telefonları gibi araçlar kullanan kişiler ve uzun süre tuvalette kalan insanlar anüslerine baskı uygularlar ve maalesef zararlı olduklarını bilmezler.

Kişi ne kadar tuvalette uzun oturursa, anüsün içinde baskı da o kadar fazla olur. Bu nedenle, daha önce de bahsettiğimiz gibi, hemoroitlere bu alışkanlık neden olabilir.

Elbette tuvalette fazla kalmak kadar geç gitmek de büyük bir sıkıntı oluşturur. Bu gecikmeler sıklıkla bir süre sonra bağırsakların tembelleşmesine neden olur ve kabızlık oluşur. Ne yazık ki, kabızlık da yukarıda belirttiğimiz gibi, pelvik hastalıkların oluşumunda en önemli faktördür.

Hemoroitler hamilelik sırasında da görülebilir. Doğum yapan kadınların önemli bir kısmında hemoroit sorunu vardır. Bunun nedeni normal doğum sırasında uzun süreli aşınmanın gerçekleşmesidir. Bu gerginlik kabızlıkta olduğu gibi basınç ve doku hasarına da neden olur.

Hangi Doktora Gidilmelidir?

Muayene ve tedavi için proktoloji alanında bir uzmana danışmalısınız. Genel olarak, kadın hastalar hastalığın oluştuğu bölgeden dolayı utanmaktadır. Utanmaktan dolayı erkek doktorlar tarafından muayene olmak istememektedir. Ancak kadın ya da erkek fark etmeden hemoroid için hangi doktora gidilir dediğimiz bir genel cerrahi uzmanına başvurmak yararlı olacaktır.