En Düşük SSK Emekli Maaşı 2024-2025 | Emekli maaşı ssk ne kadar oldu - Şartları Neler

En Düşük SSK Emekli Maaşı 2024-2025 | Emekli maaşı ssk ne kadar oldu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

En düşük SSK emekli maaşı ne kadar, en düşük SSK emekli maaşı kaç lira oldu? İşte cevabı.

Anasayfa > Genel > En Düşük SSK Emekli Maaşı 2024-2025 | Emekli maaşı ssk ne kadar oldu
09 Şubat 2019
1.545 okunma
En Düşük SSK Emekli Maaşı 2024-2025 | Emekli maaşı ssk ne kadar oldu

2019’da en düşük SSK emekli maaşı açıklandı. Çalışan kişilerin bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumu emekli olunmasının ardından emekli maaşı sağlamakta. Bu emekli maaşının ne kadar olacağı da mevki ve çalışma süresine göre değişir. Ancak sosyal güvenlik kurumlarının kendilerine bağlı olarak çalışmış kişilere vermeleri gereken en düşük emekli maaşını sınırı vardır. En düşük SSK emekli maaşı 2022-2023’de ne olacağı konusuna da netlik getirilmiştir.

Emeklilik Maaşı Nedir?

Çalışan kesimin doldurması gereken hizmet süresi ayrıca da yaş sınırı vardır. Tüm bu koşulları sağlayan kişiler de emekli olmaya hak kazanır. Emekliliğin ardından kişileri mağdur etmemek adına maaşlar bağlanır. Bu maaşlar verilen hizmet karşılığında kişilere ömür boyu ödenir. Emekli maaşları hangi güvenlik kurumuna bağlı çalışılmış ve prim yatırılmışsa o kurum tarafından verilir. Yani SSK’lı çalışan bir kişi emekli olduktan sonra maaşını SSK aracılığıyla alır.

SSK Emekli Maaşı Sorgulama

SSK’lı çalışan bir kişinin emekli olduktan sonra alacağı maaşı hesaplamasının yolları vardır. Bu yollardan bir tanesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasıdır. Kurumun internet sitesinden aylık hesaplama sayfasına girilmelidir. Bu sayfa aracılığı ile kimlik bilgileri, SSK sicil numarası gibi bilgilerin doldurulmasının ardından alınacak emekli maaşının ne kadar olacağı hesaplanabilir.

Bir diğer yol ise e devlettir. E devlete şifre, mobil imza, TC kimlik kartı, internet bankacılığı gibi bilgiler ile giriş yapılmasının arından 4A emekli aylık bilgisi ekranına girilmelidir. Bu ekrandaki bilgilerin doldurulması ile emekli maaşı öğrenmek mümkündür.

SSK Emeklisinin En Düşük Maaşı

Emeklilik maaşları bazı etkenlerden dolayı değişkenlik gösterebilir. Ancak sosyal güvenlik kurumlarının vermeleri gereken en düşük emeklilik maaşı da vardır. Bu maaş enflasyonun durumuna göre belirlenir. Yapılan açıklamada 2019 yılındaki en düşük memur emeklisinin maaşı 1910 lira olarak belirlenmiştir. Bağ-kur’dan emekli olan kişiler için belirlenen en düşük maaş 1444 liradır. En düşük SSK emekli maaşı 2022-2023’e bakıldığında ise 2000 yılından önce emekli olanların en düşük maaşı 15569 lira, 2000 yılından sonra olanların ise 939 liradır.

SSK EMEKLİ MAAŞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emekli aylığını yüksek göstermek için en basit çözümlerden biri prim sisteminde kazancın yüksek gösterilmesidir. Dolayısıyla SGK’ ya yüksek ücret seviyesi üzerinden prim yatırmanız gerekiyor. Çalışanlar kendi adlarına SGK’ya yatırılan primleri takip etmelidir. İşverenler gerçek ücret üzerinden prim yatırmalı. Yoksa emeklilik zamanı geldiğinde hayal kırıklığı yaşamanız muhtemel.

Emeklilik aylığı hesaplanırken kendi hesabınıza işçi ya da çalışan olarak ayrı ayrı değerlendirilirsiniz. Çeşitli dönmelerde emekli aylığı hesaplama sistemleri de değiştiği için aylık hesaba etkisi büyük olur.

Ocak 2000 dönemi öncesinde doğum, yurt dışı borçlanmaları ve askerlik borçlanmaları emekli aylığını yükseltmek için uygulanacak bir diğer yöntemdir. Eğer bu dönem için borçlanma söz konusu olursa tavandan, en yüksekten ödeme yapılarak borçlanılmalı. Bu sayede emekli aylığı daha yüksek yatar.

Türkiye’de emekli olunca alınan aylık azalır. Öncelikle emekli aylığı nasıl hesaplanıyor bunu incelemekte fayda var.

Emekliği Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Emekli aylığı hesaplanırken memur, işçi, kendi hesabına çalışan olarak ayrı ayrı değerlendirme yapıldığından bahsetmiştik. Belirli dönemlerde yapılan sosyal güvenlik reformları da sadece emekli olma yaşında değil aylık hesaplama sisteminde değişiklik yaratır.

2000 senesinden sonra emekli aylıkları şu şekilde hesaplanıyordu; aylık bağlama oranı ve ortalama aylık kazanç çarpılarak. Ortalama aylık kazancınız her yıla ait olmak üzere prime esas kazançlarının ve kazancın ait olduğu yıldan emekli aylığına kadar talep edilen tarihe kadar olan güncelleme katsayısı ile hesaplanır. Daha sonra bulunan ortalama kazanç ve aylık kazanç bağlama oranı ile çarpılır.

2000 yılından önce olan çalışmalar için ise memur maaş katsayısı çarpı gösterge ve aylık bağlama oranı çarpımından hesaplanır. Bunun yanı sıra 1 Ekim 2008’den sonra aylık bağlam oran eski döneme nazaran daha düşüktür. Ortalama aylık kazanç hesaplanırken gelişim hızının %30’u dikkate alındığından dolayı en düşük emekli aylığı bu dönemlerde ortaya çıkar.

SSK’ lılara Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanıyor?

Bilindiği üzere emekli olmak adına prim gün sayısı, yaş şartı ve sigortalılık süresi tamamlanmalı. Emeklilik talebinden sonra ise emekli maaşı bağlanır. İşte bu noktada merak edilen emekli maaşının talep işleminden sonra ne kadar sürede bağlandığı.

5510 sayılı kanuna göre emekli aylığı talep tarihinden itibaren ay başında bağlanır. Diyelim ki 18 Mart günü emekli maaşı talebinde bulundunuz. Emekli maaşınız 1 Nisan’dan itibaren bağlanacaktır. Bunun dışında emekli maaşlarının bağlanma süresi Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yoğunluğuna göre de değişiklik gösterebilir.

  • Emekli maaşı talebinde bulunduktan sonra ilgili kurum dosyanızı detaylı bir şekilde incelemeye alır.
  • Daha sonra sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik için gerekli olan sigorta prim günü, yaş şartı, sigortalılık günü gibi şartlar tutuyorsa emekli maaşı bağlanma süreci başlatılır.
  • Maaş bağlanma süreci Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yoğunluğuna bağlı olarak 1,5 ve 2 ay arasında değişiklik gösterir.

İlk Emekli Maaşı Alma İşlemi: İlgili kurum emekli maaşı bağlanması adına herhangi bir sakınca görmedi ise aylığınız bağlanır. SGK tahsis formunda maaş almak istenilen banka yazıldı ise ilk maaştan itibaren emekli maaşı da formda belirtilen bankaya gönderilir. Başvuru formunda banka belirtmediyseniz ilk emekli maaşınız Ziraat Bankası’na yatırılır. Ardından emekli maaşınızı dilediğiniz bankaya taşımanız mümkündür. Bu işlemleri ise E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün olacak.

Bir başka husus ise emeklilerin çift maaş almasıdır. Emekli olan kişiler vefat eden eşlerinden dul aylığı alabilir. Yani eşiniz Bağkur emeklisi ve siz SSK emeklisisiniz. Bu durumda hem kendi emekli maaşınızı hem de vefat eden eşinizin maaşınızı alabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise emekli olan kadınlar üç farklı emekli maaşı alabilir. Yetim aylığı, emekli olan eşten alınan maaş ve kendi emekliliğinden aldığı maaş olmak üzere üç adet emekli maaşı alınması mümkündür.

SSK İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Alınıyor?

SSK tahsis numarasına göre ilk emekli maaşının alınacağı tarih değişiklik gösterir. 4A SSK kapsamında emekli olanlar emekli aylıklarını SSK tahsis numarasının son rakamına göre belirlendikten sonra alabilir. Örneğin; SSK tahsis numarasının son rakamı 9. Bu durumda emekli maaşı ayın 17’sinde alınabilir.

Eğer tahsis numarasının son rakamı 7 ise her ayın 18’sinde alınır. Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlar her ayın 26’sında emekli maaşı alır. Tahsis numarasının son rakamı 4 ise her ayın 24’ünde emekli maaşı yatırılır. Tahsis numarasının son rakamı 1 ise her ayın 21’inde emekli maaşı almanız mümkündür.

Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar?
SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının da yüzde 8,45 olması bekleniyor. MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARI KAÇ PARA OLACAK? Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Temmuz’da alacak.
En düsük bagkur emekli maasi ne kadar 2020?
Bu artışla en düşük emekli aylığı 2000 öncesi SSK emeklilerinde 2 bin 233 TL’den 2 bin 420 TL’ye, en düşük esnaf BAĞ-KUR aylığı bin 627 TL’den bin 763 TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 534 TL’den bin 662 TL’ye yükselecek. SSK’dan 2000 sonrasında emekli olanların aylıkları normalde bin 447 TL olacaktır.
Emeklilerin maaş zammı ne kadar?
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve tüm emekli aylıklarına yüzde 8,45 oranında zam yapılacak

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/sgk-tahsis-talep-ve-beyan-taahhut-belgesi/

https://sartlari.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim-e-devlet/

https://sartlari.com/kolon-kanseri-olanlarin-yorumlari/

https://sartlari.com/ssk-sorgulama-tc-kimlik-no-ile-ne-zaman-emekli-olabilirim/

https://sartlari.com/emekli-sandigi-ne-zaman-emekli-olurum/