SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nereye gönderilir, tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği, tahsis talep formu ek dosya hazırlama

Anasayfa > Genel > SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
16 Şubat 2019
437 okunma
SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
Okuma süresi: < 1 dakika

SGK Talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur konusunda bilgi sağladığımız bu makaleden yardım alarak bilgi edinebilirsiniz.

Sigortalı çalışan birinin ilk giriş tarihine göre emeklilik için gerekli olan prim günü sayısı, yaş unsuru ve sigortalı çalışma süresi şartlarını sağlayan anne, baba, eş veya çocuğundan ötürü ölüm aylığı belgesi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na maaş alma başvurusu için SGK tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulup verilmelidir. Bu belgeyle talepte bulunmadan SGK tarafından aylık bağlanmamaktadır.  Makalemizde bu belgeyi nasıl dolduracağınıza ilişkin bilgiler vereceğiz.

SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Nasıl Doldurulur?

Bu maaşa başvuran kişi eğer sigortalı ise form üzerinde ‘Sigortalı’ kısmını doldurmanız yeterli olacaktır. Hak sahibi bir kişi ölüm aylığı için Hak Sahibi kısmına da maaşa başvuran bireyin bilgileri yazılmalıdır. Tahsis talebi formunda bulunan maddelerin içerisinde yazılması gereken bilgiler de aşağıda maddelediğimiz şekildedir;

  • TC Kimlik Numarası
  • Ad ve Soyad
  • Sigorta Sicil Numarası / Bağ – Kur Numarası – Tahsis Numarası

SSK’dan emekli oluyor iseniz 4a/ssk sicil nosu, Bağ kurdan emekli oluyor iseniz 4b/ bağ kur sicil no, yazmanız gerekmektedir.

  • Eğer başvuru yapan ve hak sahibi sizseniz vefat eden kişinin emeklilik tahsis numarasını yazmanız gerekmektedir. Hak sahibi bölümüne bir şey yazmanıza gerek yoktur.
  • Tahsis Talep Çeşidi

Bu alanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ödenen maaşlar gelir ve aylık olarak adlandırılır. Eğer sigortanız varsa ilk defa aylık başvurusu yapıyorsanız Yaşlılık Aylığı,

Eğer hak sahibi siz iseniz hak sahibi kısmına Ölüm Aylığı,

İş kazası sonucu iş görmezlik için başvuruyorsanız İş Kazası Geliri veya İş Görmezlik Geliri,

İş kazası Ölüm Geliri,

Malulen Emeklilik olarak doldurabilirsiniz.

  • Ölüm Tarihi
  • Ödeme Yapılacak olan Banka veya PTT Şubesi

Bu kısma maaş ödeneğini almak istediğiniz banka ya da PTT bilgisi şubesini yazmanız gerekmektedir. İlk ödenekler SGK ile anlaşmalı olan bankaya gönderilmektedir. İkinci ödenek ise belirtmiş olduğunuz banka ya da PTT şubesine gönderilecektir.