Engelli Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir 2019, özürlü maaşı hangi hallerde kesilir, evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir 2019, evde bakım maaşı cezası, bakım parası hangi şartlarda alınır, evde bakım parası kesilenler 2019

Anasayfa > Genel > Engelli Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?
15 Şubat 2019
309 okunma
Engelli Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?
Okuma süresi: < 1 dakika

Engelli bakım maaşının kesilmesi için bazı durumların oluşması gerekir. Devlet engelli vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına bakım yardımı yapmaktadır. Bu yardım tutarı da yılda yıla değişebilir. Bu tutar bakanlık tarafından belirlenir. Bu maaş düzenli olarak engeli vatandaşın bakıcısına ya da aile üyesine gönderilir. Ancak oluşabilecek bazı durumlar bu maaşın kesilmesine neden olur. Engelli bakım maaşı hangi durumlarda kesilir sorusuna verilebilecek en yanıt engelli bakımının düzgün ve sağlıklı bir şekilde yapılmamasıdır.

Engelli Bakım Maaşı Nedir?

Engelli bakım maaşları sosyal güvence olarak görülen bir maaş değildir. Ancak bakım mağduriyetinin yaşanmaması adına yardım adı altında yıllardan beri düzenli olarak engelli vatandaşların bakıcılarına ya da aile fertlerinden birisine verilir. Bu maaş engelli bireye bakan kişinin hizmeti karşılığında sağlanır.

Maaşlar bakıcıların hesaplarına her ay il valiliği tarafından yatırılır. Bu maaşı engelli bireyin yabancı bakıcısı alabildiği gibi aile üyeleri de bakımı üstlenerek alabilir.

Ne Zaman Engelli Maaşı Kesilir?

Engelli bakım maaşı her ay bakıcının hesabına yatırılan bir paradır. Bu para karşılığında da engelli vatandaşın iyi bir şekilde bakılması gerekir. Şayet bakım kötü ise engelli maaşı da kesilir. Bu maaşın kesilebileceği diğer durumlar ise şunlardır:

  • Maddi durum ile yaşam tarzının uyuşmaması,
  • Bakıcının engelli vatandaş ile 8 saatten daha az ilgilenmesi,
  • Bakının evi kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması,
  • Gelir düzeyinin yüksek olması,
  • Engelli vatandaşın şiddet görmesi.

Engelli Maaşları Kim Tarafından Kesilir?

Bakım maaşı verilen bakıcıların bakmak ile yükümlü oldukları engelli vatandaşlarının evlerine yılda 2 kere Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından görevli memur gönderilir. Bu memurlar engelli bireyin sağlık durumunu, yaşam koşullarını ve bakımın nasıl olduğunu kontrol eder. Şayet engelli bakım maaşının kullanılmasında art niyet tespit edilirse o durumda maaşlar da kesilir.

Engelli bakım maaşlarının alınabilmesi için maddi durumun yetersiz olması ve engelli kişinin bakımının düzgün şekilde yapılması gerekir. Engelli bakım maaşı hangi durumlarda kesilir sorusunun cevabı ise bu durumların tam tersinin meydana gelmesidir.