Engelli Memur Alımı Kurası Ne Zaman Açıklanacak

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Engelli kura sonuçları ne zaman açıklanacak 2019, ekpss kura sonuçları 2018 ne zaman açıklanacak, engelli kura sonuçları 2019, engelli kura ne zaman 2019, kura ile engelli memur alımı 2018 başvuru

Anasayfa > Genel > Engelli Memur Alımı Kurası Ne Zaman Açıklanacak
15 Şubat 2019
296 okunma
Engelli Memur Alımı Kurası Ne Zaman Açıklanacak
Okuma süresi: < 1 dakika

Kura ile engelli memur yerleştirme tarihi açıklanmıştır. Kamu kurumları bünyelerinde belirli bir sayıda engelli vatandaşı çalıştırmak zorundadır. Engelli bireyler bu kurumlara farklı şekillerde alınabilirler. Bunlardan bir tanesi de kura usulüdür. ÖSYM tarafından yapılan son kura çekimi sonucu da yayınlanmıştır. Engelli memur alımı kurası ne zaman açıklanacak sorusuna verilebilecek cevap ise 24 Aralık 2018 tarihidir.

Kamu Kuruşlarında Engelli Birey Çalıştırma Zorunluluğu

Engelli vatandaşların da topluma kazandırılabilmesi ve geçimlerini sağlayabilmeleri için istihdam edilmeleri gereklidir. Ancak birçok kuruluş işe alımlarda engelli bireyleri tercih etmiyor. Bu da engelli vatandaşların topluma kazandırılmasında büyük engel oluşturuyor. Bunun farkına varan devlet de kamu kurumlarında çalışanların en az %4’nün engelli personel olması zorunluluğunu getirdi. Bu da pek çok vatandaş için kendi ayakları üzerinde durabilme olanağı sağlamış oldu.

EKPSS Nedir?

EKPSS, Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı’nın kısaltılmış halidir. Engellilerin devlet memurluğuna alınmaları hakkında yönetmelik ile düzenlenen bu sınav engelli vatandaşların kamu kurumlarında istihdam edilebilmesi için yapılmaktadır. Bu sınavın ilk aşaması başvurudur. Başvuru dönemlerinin takip edilmesi önemlidir. Sonrasında ise sınavın uygulanması yapılır. En son aşamada ise sınav sonuçları değerlendirilir, puanlar belli olur ve kişiler tercihlerini yapar. Sınav sonunda alınan puan ve tercihlere göre de atama işlemleri gerçekleştirilir.

Kura İle Engelli Memur Atama

Engelli memurların yerleştirilmelerinin yapılabilmesi için kura çekimleri düzenlenir. Bu kuralar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından noter huzurunda yapılır. Ne zaman atamaların yapılacağı ise hükümetten yapılan açıklamaya göre belirlenir. 2018 yılında da hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 2500 engelli memurun atamasının yapılacağı duyurulmuştu. Aralık ayında yapılan kura çekimi ile de yerleştirilmeler gerçekleştirildi.

Bu atama sonuçları da ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden öğrenilebilir. T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile ÖSYM’nin internet sayfasına giriş yapan kişiler atama durumları hakkında bilgi edinebilirler.

Engelli memur alımı kurası ne zaman açıklanacak sorunun cevabı Aralık 2018’di. Bir sonraki atamaların ne zaman gerçekleşeceğine dair ise hükümetten henüz bir açıklama yapılmadı.