Gebelikte görülen farklı renkli akıntıların anlamları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Hamilelikte beyaz sümüksü akıntı, hamilelikte akıntı rengi, hamilelikte koyu sarı akıntı, gebelikte sarı akıntı, hamilelikte beyaz akıntı, hamilelikte akıntı cinsiyet, gebelikte sarı akıntı bebeğe zarar verirmi, gebelikte pembe vajinal akıntı

Anasayfa > Genel > Gebelikte görülen farklı renkli akıntıların anlamları
26 Temmuz 2019
298 okunma
Gebelikte görülen farklı renkli akıntıların anlamları
Okuma süresi: 2 dakika

Gebelik döneminde kadınların vücudunda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden biri de vajinal akıntıdır. Akıntısı olan kadınlar endişe duymakta ve gebelik döneminde ters giden bir durum olduğunu düşünmektedir. Gebelikte akıntı normal midir? Sizler için araştırdık.

Gebelikte normal vajina akıntısı nasıldır?
Hamileyseniz ve akıntınız beyaz, şeffaf ve ince ise bu normal bir durum kabul edilmektedir. Akıntınızda hafif koku olması da endişelenecek bir durum değildir. Vajinal akıntı 6. Haftadan itibaren başlar.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

  • Genişleyen vajina duvarı akıntıya sebep olmaktadır
  • Kan akışının artması ve hızlanması akıntı oluşmasına etkendir.

Farklı Renklerde ki Akıntılar Ne Anlama Gelir?

  • Kahverengi akıntı

Kahverengi akıntı leke görünümdeyse normal karşılanabilir. Ancak kötü koku ve çok yoğun kıvamlı ise doktora görünmelisiniz.

  • Beyaz sümüksü akıntı

Beyaz akıntı en doğal akıntıdır. Özellikle doğuma doğru akıntı fazlalaşmaktadır. Kokusuz ve açık renkli akıntılar normaldir.

  • Yeşil Renkteki Akıntı

Yeşil renk bakteri oluştuğunun göstergesidir. En kısa sürede doktora gözükmelisiniz.

  • Sarı Akıntı

Sarı akıntı tıpkı yeşil akıntı gibi iltihap habercisidir. Kötü koku ile birlikte sarı akıntı tehlike göstergesi olabilir.

  • Pembe Akıntı

Pembe akıntı gelmesi normaldir. Bebeğin yerleşmesinden ötürü pembe akıntı gelmesi olumsuz bir durum değildir. Bol dinlenin ve çok su tüketin.  Hamileliğin başlarında normal kabul edilen bu akıntı ilerleyen dönemlerde idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir bu sebepten doktorunuzla görüşmelisiniz.

Akıntıdan Rahatsız Olan Hamileler Neler Yapmalı?

Günlük ped kullanabilirsiniz. Akıntının artmaması ve bakteri oluşumunu engellemek için tampon kullanmayın. Ayrıca pamuklu iç çamaşırları tercih edebilirsiniz. Kendinizi temiz tutun ve vajina bölgesini çok fazla yıkamayın. Çok fazla yıkamaz vajina dengesini bozar ve bakteri oluşumuna zemin hazırlar.

Gebelik Döneminde Akıntı Bebeğe Zarar Verir mi?

Vajinanın pH dengesini düzenleyen akıntının bebeğe zararı yoktur. Akıntının rengi ve yapısı bu noktada çok önemlidir. Kötü kokulu akıntının yanında, kaşıntı ve kızarıklık problemleri de geliyorsa endişelenmeye başlayabilirsiniz.  Hemen doktorunuzla görüşmenize fayda vardır. Enfeksiyon oluştuğunu düşüyorsanız bu bakteriler cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı için eşinizin de tedavi görmesi gerekebilir.