Trafik Kazası Tutanak Sonucu Öğrenme

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Trafik kazası kusur oranı sorgulama, tutanak sorgulama ceza, trafik kazası eksper raporu kaç günde çıkar, eksper raporu sorgulama, trafik kazası kusur oranı hesaplama

Anasayfa > Genel > Trafik Kazası Tutanak Sonucu Öğrenme
13 Şubat 2019
317 okunma
Trafik Kazası Tutanak Sonucu Öğrenme
Okuma süresi: 2 dakika

Yaşadığımız günden itibaren önemli bir kolaylık sağlayan kaza raporları, çevrimiçi kaza raporu da sunmaktadır. Tespit numaranızı ve isim levhasındaki bilgileri girerek kaza raporunun talebini saniyeler içinde siz de trafik kazası tutanak sonucu öğrenme imkanı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bir olay raporunda ortaya sunulan kaza raporunun sigorta şirketlerine iletilmesiyle başlar. Sigorta şirketi, bir sonraki iş gününün sonuna kadar varsa fotoğraflarla birlikte elektronik ortamda SBM’ye bir rapor sunar.

Protokolleri SBM’ye devrettikten sonra, sigorta şirketleri kendi reddetme oranlarını tahmin eder. Bu değerlendirme sonucunda, her iki taraf da aynı kusurluluk göstergelerini göstermiş ve bir anlaşmaya varmışsa, dosya alınacaktır. Aksi takdirde dosya 3 iş günü içerisinde Doküman Değerlendirme Komisyonuna gönderilir.

Kaza Temyiz Başvurusu Nedir?

Kaza raporunun tamamlanmasından sonra, GMS taraflara SMS ve e-posta yoluyla bilgi verir. Taraflardan biri protokolde kaza yüzdesini bilmek isterse, bu kez bir talepte bulunulması gerekir. Kazaya itiraz en az 5 iş günü içerisinde yapılmalıdır. Çevrimiçi veya SMS yoluyla sbm.gov.tr adresinden bir temyiz raporu isteyebilirsiniz.

Seyahat Sigortanızı Yaptırmak İçin Neler Yapılabilir?

Olası bir kaza durumunda zorunlu bir seyahat sigortası poliçeniz bulunmaması ciddi zorluklara yol açabilir. Seyahat sigortası aracınıza veya size verilen zararları kapsamazsa da, hatalı olursanız diğer tarafa verilen zararı telafi edeceği için önemli bir avantaj sağlar. Sigorta ile iletişime geçerek veya 444 24 00 numaralı telefondan müşteri desteğini arayarak 2 dakika içinde garantili bir trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.

Kaza Raporu Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda, maddi hasarlı trafik kazası ile ilgili bir rapor doldurmak mümkün değildir!

  • Araç ehliyetsiz olarak kullanılıyorsa veya araç ehliyetsiz ehliyetle kullanılıyorsa,
  • Sürücü yaşı azsa,
  • Şoförün alkol almış olması tespit edilirse veya zihinsel sağlık şüphesi varsa,
  • Kazayla ilgili bir veya daha fazla araç devlet kurumlarına aitse,
  • Devlet kurumlarına ait malların zarar görmesi durumunda,
  • Kazaya karışan bir veya daha fazla aracın yol sigortası yoksa,
  • Bir trafik kazası ölüm ve / veya yaralanma ile sonuçlandıysa rapor işlenemez.

Mümkünse, araç kaza mahallinden çıkarılmadan önce farklı açılarda fotoğraflanmalıdır. Protokolün bir kopyası, sigorta şirketi veya diğer tarafın veya poliçenizin sigorta poliçesini yayınlayan sigorta şirketinden veya fotoğraflarla birlikte sigorta şirketinin tazminatını talep etmeniz durumunda, bilgiler trafik kazası tutanak sonucu öğrenme kapsamında sigorta şirketine gönderilmelidir.