Hemoroid Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 3 dakika

Basur memesi nasıl geçer bitkisel, basur memesi nasıl küçülür, kadınlarda basur neden olur, şişen basura ne iyi gelir, basur tedavisi evde

Anasayfa > Genel > Hemoroid Nasıl Geçer
17 Nisan 2019
381 okunma
Hemoroid Nasıl Geçer
Okuma süresi: 3 dakika

Halk arasında mayasıl olarak da bilinen basur nasıl geçer; doktor tarafından verilen ağrı kesicilerden yararlanarak ağrısını hafifletmeniz mümkün. Ancak ilerlemesi durumunda ameliyat olmanız gerekebilir. Bunun yanı sıra makat bölgesine ağrı kesici merhem sürülmesi de hemoroid, basur ağrısının dindirilmesi açısından etkilidir.

Basur Nedir?

Kalın bağırsağın sol kısmına anus olarak da adlandırılan bölgede damarların şismesi ve büyümesidir. Makatta kanama ve ağrı olarak hissedilen bir rahatsızlıktır. Mayasıl olarak da bilinir. Kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Çünkü zamanla oluşan şişlikler makatın dışına çıkar.

İç hemoroid genelde ağrısız olur. Dış hemoroid ise sancılı geçer. Genişlemiş olan damarlarda pıhtı oluşur.

Basur Evreleri Neler?

Basur evreleri 4’e ayrılır. Birinci evrede kanama ile kendini gösterir. İkinci evrede ise dışkılama ile beraber şişmeye başlar. Üçüncü evrede artık anüs dışarı çıkar. Dördüncü evrede ise makattan dışarı sarkar ve büyür. Son evrede otururken ağrı hissedilir.

Basur Belirtileri Neler?

Basur belirtilerini hissettiğinizde kesinlikle doktora görünmenizde yarar var. Erken tanı tedavi sürecinde son derece önemlidir. Basur belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Dışkılama esnasında ağrı hissi ve makat bölgesinde yanma
 • Makattan gelen taze, kırmızı rengindeki kanamalar
 • Makat bölgesinde kaşıntı ve dışkılamada düzensizlik oluşması

Basur nasıl anlaşılır; eğer dışkılama sırasında hafif kan şeklinde sızıntı varsa, uzun süren kabızlık durumlarında ağrı hissi oluyorsa ve makat bölgesinde meme şeklinde bir sarkıt var ise basurdan şüphelenmelisiniz. Bu durumda ise uzman bir doktorla görüşmenizde yarar var. Doktorla görüşmeden krem ya da ilaç kullanmamanız gerekiyor.          

Basur Neden Olur?

Basur hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Kadınlarda basur neden olur diyorsanız genellikle hamilelik sonrasında hormonlara ya da yetersiz fiziksel aktiveye bağlı olarak ortaya çıkar. Bir başka neden ise dar kıyafetlerdir. Doğum yapmakta basur oluşumunu tetikler.

 • Aşırı stres, tüm gün oturarak çalışmak, beslenme yetersizliği basur oluşumunu tetikler.
 • Kronik kabızlık var ise basur ortaya çıkabilir. Dışkılamada güçlük çekilmesi ve kalıtımsal olarak da basur gözlemlenir.
 • Tuvalette uzun süre oturma alışkanlığı ve fazla lavman kullanımı da basura davetiye çıkarıyor.

Tanı koyulması adına kişilerin doktorlar görüşmesi şart. Fiziksel muayene sonrasında doktorlar tarafından hemoroid tanısı koyulur ve uygun tedavi yöntemi ile kontrol altına alınır.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid tedavisinde öncelikle doktorlar bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini amaçlar. Eğer ishal ya da kabızlık var ise buna yol açan sebepler saptanır. Evrelerine göre tedavi süreci ilerler. Basur tedavisi için uygulanan yöntemler;

 • Birinci ve ikinci evrede ilaç tedavisi ya da krem tedavisi uygulanır. Kremler genellikle ağrıları engeller ve makatta oluşan şişliği azaltır.
 • Makat kaslarının gevşemesi ve rahatlatılması amaçlanır. Oturma banyosu da hemorid tedavisinde sıklıkla uygulanır.
 • Oturma banyosu için küvete ılık su hazırlanır ve on beş yirmi dakika boyunca kişi ılık su üzerinde oturur. Böylelikle ağrılar hafifletilir.
 • Bir diğer tedavi yöntemi ise basur bölgesine enjeksiyon uygulanmasıdır. Bu yöntemle makattaki sarkık bölgeler giderilir. Narkozsuz uygulanan tedavi yöntemi kısa sürede sonuçlanır.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri ise bant ligasyonudur. Bu yöntem ile hemoroid memesinin etrafına lastik uygulanır. Makat bölgesinde çıkan meme çürütülerek yok edilir.

Basur Ameliyatı Nasıl Olur?

Basur tedavisinde kullanılan ilaçlar tesir göstermedi ise doktorlar ameliyat tedavisini uygun görür. Genellikle 3. ve 4. evrede cerrahi müdahale gerekir. Genel anestezi ile basur memesi yok edilir. Ameliyat süresi oldukça kısadır. Sonrasında pansuman uygulaması yapılır. Basur memesi  genellikle ameliyattan sonra çıkmaz.

Basur İçin İpuçları Neler?

Basur tedavisi evde tam olarak mümkün olmasa da ağrılarını hafifletmek ya da basur oluşumunu engellemek adına birtakım önlemler alınabilir.

 • Şeker miktarı yüksek olan gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Protein bakımından yüksek diyetlerde basur oluşumunu tetikliyor.
 • Gün içerisinde bol miktarda su içmeye gayret edin. Kabızlığın önüne geçmek için sabah kalktığınızda ılık su için.
 • Aşırı derece kahve ya da alkol tüketilmesi de basura neden oluyor.
 • Stresten uzak durmanızda yarar var. Bunun yanı sıra her gün ılık duş alarak basur ağrısını hafifletmeniz mümkün olacak.
 • Pamuklu iç çamaşırı giymeye ve hijyene dikkat edin. Dar kıyafetler yerine daha bol kıyafetler giymelisiniz.
 • Ser tuvalet kağıdı kullanmayın. Kokulu tuvalet kağıtları da basur olan kişiler için önerilmiyor.

Tüm oturarak çalışıyorsanız her 40 dakikada bir ayağa kalkıp dolaşın. Günlük egzersizler yapın. Şişen basura ne iyi gelir; uzman bir doktorla görüştükten sonra ılık su tedavisi uygulayın. Temiz bir küvete ılık su doldurun ve oturun. Bunun yanı sıra merhemler de şişen basura iyi geliyor. Fakat doktor reçetesi dışında bilmediğiniz ürünleri kullanmamalısınız.

Basura Ne İyi Gelir?

Cadı fındığı yağının basur tedavisinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Eczanelerde ve aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Birkaç  damla kadar steril bir pamuğa damlattıktan sonra makat bölgesine uygulayın. Basur memesi nasıl geçer bitkisel; kestane ağacı yaprağı, karakafes kökü, beyaz meşe kabuğu basura son derece iyi geliyor. Fakat doktorunuza danışmadan kullanmayın.

 • 1 avuç kadar kestane ağacı yaprağı ve bir bardak suyu kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve ılımasını bekleyin.
 • Ardından bir kabım içerisinde karışımı boşaltın. Banyoda üzerine oturabileceğiniz büyüklükte kabın içine koymanızda yarar var.
 • On, beş dakika kadar içerisine oturup bekleyin. Ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.
 • Bunun yanı sıra karakafes otu da macun kıvamında su eklenerek hazırlanmalı. 15 dakika boyunca aynı şekilde büyük bir kabın içerisine koyup uygulayabilirsiniz.

Basur memesi nasıl küçülür; beyaz meşe kabuğunun antiseptik özelliği oldukça yüksek. Ayrıca iltihap giderici özelliğe de sahip. Bunun yanı sıra kanamaları da durduruyor. 1 çay kaşığı kadar beyaz meşe kabuğunun içerisinde bir bardak kadar kaynar su ekleyin. Daha sonra 15 dakika kadar demleyin. İçine pamuk batırıp sorunlu olan bölgeye sürün. Hem basur memesinin inmesini hem de eğer kanama varsa durmasını sağlar. Aynı zamanda ağrı dindiricidir. Kabızlık sorunu yaşayanlarda bu bitkisel tedaviyi uygulayabilir.