Kolon Kanseri 3. Evre Ne Kadar Yaşar?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Kolon kanseri 3.evre kemoterapi, kolon kanseri 3. evre kurtulma şansı, kolon kanserinde ölüm riski, kolon kanseri olanların yorumları

Anasayfa > Genel > Kolon Kanseri 3. Evre Ne Kadar Yaşar?
13 Şubat 2019
332 okunma
Kolon Kanseri 3. Evre Ne Kadar Yaşar?
Okuma süresi: 2 dakika

Kolon kanseri 3.evre hayati tehlikenin bulunduğu daha zorlu bir evredir. Kolon kanseri ülkemizde çok yaygındır ve en çok görülen kanser türlerinden biridir. Erken teşhis halinde yaşama olasılığı yüksekken, diğer organlara sıçrama durumu ortaya çıktıysa biraz daha zorlu bir tedavi süreci geçirilecektir. Kalın bağırsak kanseri 3.evre kanseri Dukes C olarak da isimlendirilir. Kolon kanseri 3.evre ne kadar yaşar? ile ilgili olarak detaylı bilgiyi yazıda bulabilirsiniz.

Kolon Kanseri 3.Evrede Yaşama Süresi Ne Kadardır?

Kolon kanserinde Dukes C olarak da bilinen 3.evre kanserinde hastalık lenf bezlerine atlamıştır. Bu durumda kalın bağırsaktaki kanserli bölgenin çıkartılması, lenfe yayılan kanserli hücrelerin temizlenmesi gerekmektedir.

Bu iki işlemden sonra hastalar genellikle kemoterapi ve radyoterapi tedavisine girerler. Böylece hastalığın tekrar etme olasılığı da en aza indirilmeye çalışılır. 3.evredeki yaşam süresi tıptaki gelişmeleri hızlı olmasının da etkisiyle %45 ile %65 civarındadır.

Kolon Kanseri 3.Evrede 5 Yıllık Yaşam İhtimali Ne Kadardır?

Kolon kanseri hücre içinde ya da duvarında kalmadıysa ( Yani 1. ve 2.evre) kanser daha ileri seviyeye ulaşmış olacaktır. 3. Evre bu hücrelerin lenf bezlerine yayıldığını göstermektedir.

5 yıllık bir yaşam dönemi göz önüne alındığında 3.evredeki bir kolon kanseri hastası tedavi görmesi haline %45 ile %65 oranında yaşama şansına sahip olmaktadır.

Hastalığın tedavi sürecinde ilk 2 yılda 3 ayda bir kontrole gitmelidirler. 2.yıldan sonra ise bu süre 6 aya çıkmaktadır. 6 ayda bir rutin kontrollerin yapılması önemlidir.

Hastalık evresine paralel olarak CEA testi, kolonoskopi ve bilgisayarlı tomografi gibi incelemeler gerçekleştirilir.

Kolon Kanseri Nükseder mi?

Kolon kanseri 3.evre ne kadar yaşar? 3. Evre hastalığın ilerlemiş aşamada olduğunu ifade etse de özellikle 5 yıllık dönemde yaşama olasılığı iyi seviyelerdedir. Yine de tedavi bu evrede ilk 2 evreye göre daha zorlu geçer.

Kolon kanserinin nüksetme ihtimali her zaman vardır. Çoğunlukla bölgesel olarak nüksetmektedir. Sıçrama yaparsa durum ciddileşir. Bu nedenle kontrollerin düzenli yapılması ve olası bir tehdit ortaya çıkarsa hemen müdahale edilmesi hayati bir konudur.