Hesaptan Hesaba Para Aktarma Nasıl Yapılır? - Şartları Neler

Hesaptan Hesaba Para Aktarma Nasıl Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Banka havalesi nasıl yapılır, EFT saatleri, bankadan bankaya para gönderme, internetten havale

Anasayfa > Genel > Hesaptan Hesaba Para Aktarma Nasıl Yapılır?
14 Şubat 2019
1.539 okunma
Hesaptan Hesaba Para Aktarma Nasıl Yapılır?

Bir banka hesabından başka bir bankaya para transferine Elektronik Fon Transferi veya EFT denir. Aynı bankadan olan hesaplar arası yapılan para transferine ise havale denir.

Örneğin, para A bankasından B bankasına gönderilirse, bu EFT’dir. Ancak, para A bankasından A bankasındaki bir hesaba aktarılırsa, bu işleme para transferi mantığında havale adı verilir. EFT ve para transferi arasındaki fark budur. Peki hesaptan hesaba para aktarma nasıl yapılır?

Banka Havalesi Nasıl Yapılır?

Bir banka hesabından aynı bankadaki başka bir hesaba para transferine havale denir. Havale yapmak için, paranın gönderileceği hesap hakkında bilgi sahibi olmak yeterlidir. Bu sadece Iban numarası kullanarak veya Iban bilgisi olmayan insanlar için bir hesap numarası ile yapılabilir. Hesap numarasına ek olarak, şube kodu ve hesap sahibinin adı da gereklidir. Böylece transfer işlemi kolayca gerçekleştirilebilir. Mobil bankacılık, internet bankacılığı, ATM ve direkt bir şubeden yapılabilir.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir banka hesabından başka bir banka ile bir hesaba fon transferi Eft işlemi olarak adlandırılır. Bir Eft işlemini tamamlamak için, paranın gönderileceği bir Iban hesap numarası ve hesap sahibinin adı gereklidir. Hesap sahibi adına yapılan tek bir harf hatası bile para transferinde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, bilgilerin kesinlikle doğru olması önemlidir.

Eft işlemlerinde bankaların belirlediği saatler vardır. Kural olarak, aynı gün 17: 00’dan önceki iş günlerinde aynı gün yapılan işlemler gerçekleştirilir. Ancak, en sağlıklı Eft işlemleri 16.30’dan önce gerçekleştirilenlerdir. Hafta sonları ve tatil günlerinde gerçekleştirilen tüm işlemler, çalışma saatlerini takip eden ilk işgünü içinde tamamlanır. EFT işlemleri banka şubelerinden, ATM’lerden, İnternet uygulamalarından ve mobil bankacılık uygulamalarından kolayca yapılabilir.

Banka Havalesi Ve Eft ATM İle Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemlerinin çoğu artık ATM’ler aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir. ATM’ler neredeyse her köşeye yayılmış vaziyettedir ve banka müşterilerini uzun yollar gitmekten kurtarmıştır. Bir hesaptan diğerine para transferi yapmak isteyenler için, mobil ve internet bankacılığını seçmenin en kolay yolu ATM kullanmaktır. Artık hesaptan hesaba para aktarma nasıl yapılır sorusunun yanıtını biliyorsak, harekete geçebiliriz.

Hesaptan başka hesaba nasıl para gönderilir?
Havale, aynı banka içerisindeki bir hesaptan yine aynı bankadaki farklı bir hesaba paranın transfer edilme işlemidir. Havaleyi para transfer edilecek kişinin IBAN veya hesap numarasıyla internet bankacılığı, ATM, şube veya telefon bankacılığı üzerinden yapmak mümkündür.
IBAN numarasına para nasıl gönderilir?
Gönderici kişinin, para gönderme emrini kendi bankasına verdiği sırada alıcının iban numarasını da belirtmesi gerekir. Gönderen kişinin bankası bu iban numarasını doğrular ve ardından alıcının iban numarasına para transfer işlemini gerçekleştirir.
Hesaptan hesaba para aktarma ücretli mi?
ATM üzerinden yapılan transferlerde 9 TL kesinti yapılır. Şube üzerinden hesaptan hesaba yapacağınız para transferlerinde 55 TL kesinti yapılır. Havale yapılması istenen ücret 250 TL ve üzeri ise ödenmesi gereken işlem tutarı 30 TL’dir. İnternet bankacılığı kullanarak işlem yaptınız zaman miktara bakılmaz.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/vadeli-hesaba-para-yatirma-vadeyi-bozar-mi/

https://sartlari.com/ininal-karta-internetten-para-yukleme/

https://sartlari.com/ininal-karta-nasil-para-yuklenir/

https://sartlari.com/ziraat-bankasi-iban-numarasini-ogrenme/

https://sartlari.com/internetten-kredi-karti-ile-elektrik-faturasi-odeme/