İmsak Vakti Girince Sabah Namazı Kılınır Mı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika İmsak vaktinde sabah namazı kılınır mı sorularla islamiyet, sabah namazı imsaktan kaç dakika sonra kılınır, sabah namazı en erken nezaman kılınır

Anasayfa > Genel > İmsak Vakti Girince Sabah Namazı Kılınır Mı
20 Şubat 2019
205 okunma
İmsak Vakti Girince Sabah Namazı Kılınır Mı
Okuma süresi: < 1 dakika

Sabah namazı ne zaman kılınır? İmsak vakti girince sabah namazı kılınır mı? Müslümanların inancına göre namaz kılmak gerçekleştirmemiz gereken farz ibadetlerdendir. Namaz kılan kimseler namaz kıldıkları vakitlerde Allah ile kendilerini en yakın hissettikleri vakittir. Namaz günde beş vakit kılınmaktadır. Bunlar;

  • Sabah namazı
  • Öğle namazı
  • İkindi namazı
  • Akşam namazı
  • Yatsı namazı

Şeklinde olup, namaz abdestini alarak namaz vakitlerini geçirmeden kılmak gerekmektedir. Namaz kılmak, Allah’ a yakın olmanıza sebep olur. Namaz kılarken ona el açıp dua eder, Kurandan dua ve ayetlerini okursunuz. Bu sayede ona ve kendinize karşı daha samimi bireyler olursunuz. Namaz kıldıktan ve bitirdikten sonra, zikir çekebilir ve dilediğiniz dualarınızı edebilirsiniz.

İmsak vakti girdiği zaman sabah namazı kılınır mı?

Sabah namazının zamanı, tan yerinin aydınlanması demek anlamına gelen fecrin doğması ile başlar ve de güneşin doğuşuna kadar devam eder. Bu doğrultuda imsak zamanı, diğer bir deyişle oruç yasaklarının başladığı zaman, tan yerinin aydınlanmasıdır. İmsak zamanı ile birlikte sabah namazının vakti başladığına göre bu zamanda sabah namazı kılınabilir. Bunun yanı sıra, konu ile alakalı bazı rivayetlere dayanmakta olan Hanefi mezhebindekiler, biraz geciktirilerek kılınmasının daha uygun olduğunu söylemişlerdir. Peygamber efendimiz de aynı şekilde tavsiye etmiştir.

Sabah namazının vakti ne zamana kadar devam eder?

Sabah namazının zamanı, güneşin doğuşuna kadar devam etmektedir. Cebrail’in Peygamber efendimize imamlık ettiğini belirtmekte olan hadise göre Cebrail sabah namazını ilk günde tan ağarınca, ikinci günde ise hava aydınlanıp güneşin doğmasına yakın bir zamanda kıldırmış ve de “bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” Şeklinde buyurmuştur.

Sabah namazını kaçırınca ne zaman telafi edebilirim?

İmsak vakti girince sabah namazı kılınır mı? Sabah namazını kaçıran kişi ne zamana kadar kılarsa telafi eder? Kaçırılan sabah namazı için öğleden önce kaza edilmesi halinde vaktinde kaza edilmiş olur.