İslam Dininin İnanç Esaslarını Konu Alan Bir Ayet

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika İslam dininin inanç esaslarını konu alan bir ayet kısa, islam dininin inanç esaslarını konu alan bilim dalı, islam dininin inanç esaslarını konu alan bir ayet bularak yaz, islam’ın inanç esaslarını yazalım

Anasayfa > Genel > İslam Dininin İnanç Esaslarını Konu Alan Bir Ayet
22 Şubat 2019
272 okunma
İslam Dininin İnanç Esaslarını Konu Alan Bir Ayet
Okuma süresi: < 1 dakika

İslam dini inanç esasları nelerdir? İslam dininin inanç esaslarını konu alan bir ayet var mıdır? İslam; Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlara bildirilmiş olan, ahirette ve de dünyada insanları mutluluğa ulaştıracak olan yaşam şekli, ameli ve itikadibir düzendir. İslam, Müslümanlıkta aklı başında olan insanları kendi tercihleri ile hayırlı olana götürecek olan ilahi bir kanundur. İslam inancını göre, insanlar Allah tarafından yaratılan kullardır ve onun emir ve yasaklarına teslim olmak gerekmektedir. Allah’ın emir ve yasaklarına uymaksızın islam olmaz. İslam inancının kapsamını görmek isteyen kimseler kuranı okuyabilir. Öyle ki Müslümanların kutsal kitabı olan kuranda islam inancı ile ilgili çeşitli ayetlere yer  verilmiştir.

İslam dininin inanç esasları nelerdir?

İslam dininin 5 adet esas şartı bulunmaktadır. Müslümanlar bu şartları yerine getirmekle yükümlüdürler. İslam dininin esasları;

  • Oruç tutmak
  • Namaz kılmak
  • Hacca gitmek
  • Zekat vermek
  • Kelime i şahadet getirmek

Şeklindedir. İslam dinine inanan ve dahil olan Müslümanlar Allah’ın yasak ve emirlerine boyun eğmek ve ona itaat etmek zorundadırlar. İslam dininin bu beş temel esasını yerine getirmekle yükümlüdürler. Oruç tutmak, namaz kılmak, hacca gitmek, zekat vermek ve kelime i şahadet getirmek islamın temel esaslarındandır.

İslam dininin inanç esaslarını konu alan ayetler nelerdir?

İslam dininin inanç esaslarını konu alan bir ayet nedir? islam dininin inanç esaslarını konu alan ayetler;

– (O takva sahipleri) gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar kendilerine rızk olarak verdiğimizden de (Allah yolunda) infak ederler harcarlar. (Bakara suresi: 3. ayet)

– Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab’a ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyla sapıtmıştır. (Nisa Suresi – 136. Ayet)

– Eğer onlar da sizin inandığınız gibi inanırlarsa doğru yolu bulmuş olurlar; dönerlerse mutlaka anlaşmazlık içine düşmüş olurlar. Onlara karşı Allah sana yeter. O işitendir, bilendir. (Bakara Suresi 137. ayet )