Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua | Ana baba sözü dinlemesi için etkili dualar - Şartları Neler

Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua | Ana baba sözü dinlemesi için etkili dualar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Söz dinlemeyen çocuğa okunacak esma, çocuğa söz dinletme duası,evladın itaatkar olması için okunacak dua, ana baba sözü dinlemesi için etkili dualar

Anasayfa > Genel > Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua | Ana baba sözü dinlemesi için etkili dualar
13 Şubat 2019
5.403 okunma
Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua | Ana baba sözü dinlemesi için etkili dualar

En önemli şey Allah’a dua etmek ve sabırla beklemektir. Yüce Allah’ın sürekli okuyan kullarını sevdiğini unutmayın. Anne ve baba bir çocuk sahibi olduklarında, bunu hayal ederler. İyi bir doğaya, uyumlu bir özgüvene, problem çözmekten kaçınamayan ve mücadele edecek bir kişiliğe sahip olması için dua ederler. Elbette söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua seçenekleri de vardır.

İnternette okumasını söylediğiniz çok sayıda hurafe vardır. Bunlara sakın kanmayın. Bin kere ihdinassiràdal müstegìm okuyun, 21 kez şunu bunu yapın suya katın çocuğa yedirin içirin dedilen hiç bir yazıya itibar etmeyiniz.

Çünkü; 

Her halükarda, çocuklar kardeşlerinin hakları hakkında konuşmak istemedikleri zaman çok asidirler ya da kendine güvenmeyen, sessiz olan ve erkek kardeşlerinin haklarını bilmeyen veya arkadaşları ile anlaşamayan bir çocuk halini alabilirler. Bu durumda da anne babaların en büyük dileği söz dinleyen bir çocuklarının olmasını temenni etmek ve daha uysal bir çocuk eğitmek istemektir. Asi bir çocuk ailelerin hiç görmek istemediği bir çocuk türü gibi görünür. Bu sebeplerden ötürü huysuz bir çocuğa okunması gereken bir dua her zaman önemli sayılır. O da ayetel kürsüdür. Okuduktan sonra Allah’ım çocuğum çok yaramazlık ediyor, söz dinlemiyor, beni yoruyor ve utandırıyor gibi hissettiklerinizi Allah’a söyleyin. Ve ondan çocuğunuzun sizi dinlemesi için izin isteyin.

Bu gibi durumlarda çocuklarda söz dinlememe ve hırçınlığın belirli bir sağlık sorunu ya da psikolojik bir nedenden kaynaklı olduğu düşünülmelidir. En iyisi önce bir çocuk psikoloğuna yani pedagoga gidin. O size sorunun kaynağını bulacak ve çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiğini anlatacaktır. Tahminlerine göre altta yatan sebepler nedeniyle sizi bir psikiatra ya da uzman bir doktora da yönlendirebilir.

ayetel kürsi;

Bismillahirrahmânirrahîm.

 1. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm,
 2. lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
 3. lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard,
 4. men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
 5. ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
 6. velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
 7. velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Nasıl Bir Dua Okunur? | Anne sözü dinlemeyen çocuğa okunacak dua

Dua yerine enerjinizi kullanabilirsiniz. Eğer anne ve baba çocuğa sözünü dinletemiyorsa, anne baba kendi parmağını çocuğun eline koymalı ve temas halinde iken daha çok etki etmesini sağlayacak dileklerini söylemelidir. Allah’a söylemek istediklerinizi bildirebilirsiniz.  Bildiğiniz gibi Yasin suresi her derde davadır. Yasin okuyarak çocuğa üfleyebilirsiniz.

Nazar değdiyse ve o nedenle kızgın ve hırçın olduysa nazar duası okuyabilirsiniz.

nazar duası; Euzi bi kelimatillahit tammeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min kulli aynin lammeh.

Not: Bu nazar duasını peygamber efendimiz torunlarına okurdu.

Ayrıca çocuğa Yusuf-Suresi, Seyr-i Anbiya Suresi, İmran Suresi okuyabilirsiniz. Hepsi ruhsal anlamda şifa olacaktır ama altında yatan önemli bir hastalık yok ise bunlar etkili olur. Eğer dualarla da çocukta değişme olmuyorsa, onu daha çok yıpratmayın, kızmayın, dövmeyin, bağırmayın, bir uzmana götürün.

Yaramazlık Yapmaması Gereken Bir Çocuğa Hangi Dua Okunur?

İlk başta, Allah’a dua etmek, çocuğumuzun Salih bir kul olması için daha iyidir ve başarısız olmayacak bir çocuk sahibi olmak adına çaba sarf etmeniz gerekir. Çocuğumuz için iyi bir örnek olmalıyız ve ebeveynler, bazı konularda hemfikir olmasalar bile, çocuklarına bunu söylememelidir. Bu, çocuğumuzun yaramaz ve asi bir çocuk olmaması için çok önemlidir, bu nedenle çocuğumuzu suçlamak yanlıştır. Söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua okumadan önce bir de davranışlarımızı kendimiz analiz etmeliyiz.

Bir dileğiniz olduğunda sığınacağınız dua MÜBİN duası olarak nakledilmiştir. Çocuğunuzun yaramazlıklarının bitmesi de bir dilektir. O nedenle okuyabilirsiniz.

Mübin duası; 

 1. Sübhane’l-müneffisi an külli medyun.
 2. Sübhane’müferrici an külli mahzun.
 3. Sübhane’l-muhallisi an külli mescun.
 4. Sünhane’l-alimi bi külli meknun.
 5. Sübhane men cealae hazainehu beyne’l-kafi ve’n-nun.
 6. Fe iza kada emren fe innema yekulü lehı kün feyekun.
 7. Fa sübhanellezi bi yedihi melekutü külli şey’in ve ileyhi türceun.ceun.
Çocukların sakinleşmesi için hangi dua okunur?
Çocuğun giydiği çamaşıra 3 cuma ikindi namazından sonra 1073 kez ihdinassiràdal müstegìm okunursa kötü huylarını bırakması ümit edilir. Ya da aralıksız 21 gün okunursa çamaşıra ekstra okunmasına gerek olmaz. Ancak bu hurafe olarak görülür. Dilerseniz yaramaz çocuğun sakinleşmesi için RAD SURESİ’ni okuyabilirsiniz.
Huysuz çocuğa ne okunmalı?
Abdest alıp sessiz bir alana geçerek kıbleye yönelen ebeveynler Ya Mukit esmasını 7 kere boş bir kaba okur. Boş kabın içi su doldurulup huysuz çocuğa içirilir. Söz dinlemeyen çocuğun eli üzerine şehadet parmağı konularak Ya Şehid denilir. Bu esma vesilesiyle Allah çocuğa sakinlik ve itaatkarlık ihsan eder. Ancak bu da hurafe olarak düşünülür, o nedenle nazar duası, yasin, ayetel kürsü, nas ve felaktan yardım alarak Allah’a sıkıntınızı bildirip çözmesini isteyiniz.
Söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranılır?
En uygun yaklaşım, sakin, kararlı ve sabırlı olarak, çocuğun sakinleşmesini beklemektir. Anne babanın çocuk eğitimindeki tutum ve davranış hataları da çocuğun söz dinlememesinde etkin rol oynayabilir.
Söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranılmalı Adem Güneş?
Çocuklar mutlaka dinlenmelidir. … Çocukları söz dinlemeyen anne ve babalar tutumlarında iş birliği içerisinde olmalıdır. … Söz dinlemeyen çocuklara bağırmak, ceza vermek ve onları azarlamak hiç de iyi bir çözüm değildir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/atesli-cocuga-okunacak-dua/

https://sartlari.com/evde-okunacak-dua/

https://sartlari.com/atesli-cocuga-okunacak-dua-ates-dusurmek-icin-ayet/

https://sartlari.com/sunnetten-sonra-dikkat-edilecekler/

https://sartlari.com/asi-sinirli-cocuga-okunacak-dua/