Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi? (Nasıl Alır?)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Hem dul hem yetim aylığı 2019, çift maaş alan dul kadınlar 2019, hem kocadan hem babadan maaş 2019, çift maaş alan dul kadınlar takipte, çift maaş alan dul kadınlar 2019 bayram ikramiyesi, çifte maaş son durum 2019

Anasayfa > Genel > Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi? (Nasıl Alır?)
10 Şubat 2019
719 okunma
Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi? (Nasıl Alır?)
Okuma süresi: 2 dakika

Dul ve yetim kadının eşi ve babasından maaş alıp alamayacağı pek çok kişinin kafasını karıştırabilir. Bu kafa karışıklığında temel nedeni sosyal güvenlik mevzuatlarında yer alan açıklamaların kişilere karmaşık gelebilmesidir. Ancak dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi sorusunun cevabı olumlu değildir. Bir kadın hem ölen eşi hem de babasının maaşını alabilmesi mevzuatlarca mümkün değildir.

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA EKRANI

Ölen Babanın Maaşının Çocuklarına Bağlanması

Babası hayatını kaybetmiş çocuklar babalarından kalan maaşları alabilir. Ancak bunun için bazı koşullar vardır. Erkeklerin bu maaşı alabilmelerinin koşulu 25 yaşının altında olmalarıdır. 25 yaşının üstünde bir erkek çocuğu babasından kalan maaşı alamaz. Kız çocukları için ise durum biraz daha farklıdır. Bir kadın evlenmediği taktirde vefat eden babasından kalan maaşı hayatının sonuna kadar alabilir. Ancak evlenirse bu maaş kesilir.

Bir kız çocuğu çalışmadığı taktirde de hem annesinden hem de babasından gelen yetim maaşını da alabilir. Ancak işe başlandığı zaman bu maaş da kesilecektir.

EMEKLİ SANDIĞI NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Vefat Eden Eşten Kalan Maaş

Şayet bir kadının eşi vefat etmiş ise o kadın ister çalışmasın isterse de çalışıyor olsun eşinden kalan maaşı alabilir. Kadının sigortalı çalıyor olması kocasından gelen maaşı alamayacağı anlamına gelmiyor. Dul kalmış bir kadın çalışıyorsa hem kendi maaşını hem de eşinden kalan maaşı alabilir. Şayet kadın emekli ise yine hem kendi emekli maaşını hem de kocasınınkini alabilir.

Hem Eşi Hem De Babası Vefat Etmiş Kadın Ne Yapmalı?

2008 yılına kadar bir kadın hem ölen eşinden hem de ölen babasından maaş alabiliyordu. Ancak daha sonrasında yürürlüğe giren yasa ile beraber bu hak kalktı. Artık bir kadın hem eşinden hem de babasından maaş alamıyor. Ancak 2012’de verilen bir Yargıtay kararı ile bir kadına çift maaş verilemesine karar verildi.

Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi sorusunun yanıtı verilmez olsa da 2012 yılındaki bu Yargıtay kararı kişileri umutlandırıyor. Bu karar gösterilerek çift maaş alınabilmesi için de dava açılabilir.

SOSYAL GÜVENLİK DUL VE YETİM AYLIĞI TALEBİNDE BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ.