Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama | Pasaport bilgilerimi nasıl öğrenirim? - Şartları Neler

Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama | Pasaport bilgilerimi nasıl öğrenirim?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pasaportun geçerlilik süresipasaport geçerlilik süresi nerde yazar, yurtdışına çıkarken pasaport geçerlilik süresi, pasaport geçerlilik süresi 6 aydan az, hususi pasaport geçerlilik süresi, pasaport geçerlilik süresi uzatma, yurtdışında pasaport süresi biterse

Anasayfa > Genel > Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama | Pasaport bilgilerimi nasıl öğrenirim?
15 Şubat 2019
1.500 okunma
Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama | Pasaport bilgilerimi nasıl öğrenirim?

Pasaport süresi sorgulama işlemi yapma konusunda nasıl işlem yapacağınıza ve hangi yöntemleri kullanacağınıza dair sizleri bilgilendirdiğimiz bu makaleden büyük yardım alabilirsiniz. Eğer Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız internet üzerinden bu işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için E – Pasaport kullanmanız gerekmektedir. Ayrıntılarıyla bahsedelim.

Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama için E – Pasaport Kullanımı

Pasaport sorgulama işlemi için ilk kez pasaport alacak bireyler başvuru işlemini gerçekleştirmek durumundadır. Pasaport almak için başvuru yaptıktan sonra gerekli evrakları tamamlamak gerekmektedir. Pasaport için istenen tüm belgeleri tamamlayarak randevu almak gerekmektedir. Alınan randevu ve saate uygun olarak bu durumla yetkili bir personel ile iletişime geçilerek belgeler verilir. Bu işlem pasaport çıkartmak için yapılır.

Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama işlemi için mevcut pasaportunuzun kullanım süresini öğrenmek adına yine sistem üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu işlem e – pasaport sistemi üzerinden TC kimlik numaranız ile kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Pasaport Geçerlilik Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemi yapmak ve pasaportunuzun geçerlilik süresini öğrenebilmek için e – devlet web adresine erişim sağlayın. Bu işlemi devam ettirebilmek için pasaport numaranızı biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer pasaport numaranızı bilmiyorsanız önce pasaport numaranızı sorgulamanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için E – Pasaport sitesinden TC Kimlik numaranız ile hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E – Pasaport sorgulama işlemi için ne kadar süreniz kaldığını Dış İşleri Bakanlığının fiziksel merkezinden öğrenebilirsiniz. Bu işlemler için randevu almanız, randevu gün ve saatine uyum sağlamanız ve istenilen belgeleri yetkili birime aktarmanız halinde sahip olduğunuz pasaporta dair birçok bilgiyi edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra hem pasaportunuzun numarasını hem pasaportunuzun süresini hem de pasaport bilgilerinize dair tüm bilgileri e – pasaport internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu işlemler için internete bağlı olan cihazınızın arama motoruna e – pasaport sistemi yazarak arama yapın. Karşınıza çıkan resmi web adresine giriş yaparak seçenekler üzerinden pasaport geçerlilik süresi birimine erişim sağlayın. Erişim sağladığınız alandaki kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurun ve pasaport geçerlilik sürenizi hızlı bir şekilde öğrenin.

Pasaport ne kadar süre geçerli?
Yukarıdaki bordo pasaport geçerlilik süreleri 18 yaşından küçükler için maksimum 5 yıl 18 yaşından büyükler için maksimum 10 yıl süreyle alınabilir. Yeşil, gri ve siyah pasaportlar minimum 6 ay maksimum 5 yıllık verilmektedir.
Yurt dışı çıkış yasağı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Yurt dışına çıkış yasağı e-Devlet kapısı üzerinden online olarak sorgulanabilmektedir. Eğer e-Devlet şifrenizi henüz almamışsanız bir PTT şubesine giderek gerekli bilgileri alabilir ve online olarak yurt dışına çıkış yasağınızın olup olmadığını yahut kaldırıp kaldırılmadığını sorgulayabilirsiniz.
Pasaportun çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim?
Öncelikle e-devlet Kapısı’nda yer alan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına girmelisiniz.
Pasaport başvurusu yaptım ne zaman gelir?
Pasaport başvurusu işlemleri yapıldıktan sonra belgenin çıkma süresi, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki şekilde olmaktadır. Bunlardan Yurt içinde süre 5 ve 7 gün arasında değişirken, yurt dışında 7 ve 10 gün içinde başvurular onaylanıp pasaportlar PTT aracılığı ile vermiş olduğunuz adreslere gönderilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/yurtdisi-cikis-harci-internetten-odeme/

https://sartlari.com/muze-kart-nerelerde-gecerli/

https://sartlari.com/vize-istemeyen-ulkeler-hangileri/

https://sartlari.com/istanbul-kart-online-basvuru/

https://sartlari.com/yeni-kimlik-randevu/