Müze Kart Nerelerde Geçerli?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Müze kart nerelerde geçerli 2019, müze kart ne kadar 2019, müze kart öğrenci

Anasayfa > Genel > Müze Kart Nerelerde Geçerli?
18 Şubat 2019
234 okunma
Müze Kart Nerelerde Geçerli?
Okuma süresi: < 1 dakika

Müze kart sahibi olan yerli turistler gittikleri pek çok yere ücretsiz bir şekilde girebilme hakkına ya da indirimlerden yararlanma hakkına sahip oluyor. Yabancturistler için sunulan fiyatlar Türk turistler için çok yüksek. O nedenle de yerli turistler ülkelerinin güzelliklerinden mahrum kalıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu soruna bir çözüm üretmek istiyordu ve müze kart sayesinde bu çözümü buldu. Artık yerli turistler de istedikleri her yeri uygun fiyatlara görebiliyor. Önce müze kart nerelerde geçerli diye sormak gerekiyor.

Müze Kart Ücreti Nedir 2019?

Müze kart ve müze kart plus seçenekleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunuluyor. 2019 yılında müze kart almak istiyorsanız iki farklı fiyat türü karşınıza çıkıyor. Tam kart için 70 TL değerinde bir ödeme yapılması gerekiyor. İndirimli öğrenci karttan yararlanmak için de 30 TL değerinde bir ödeme yapılması önemlidir.

Müze kartı satın alabilmeniz için elinizde bir kimlik kartının bir de vesikalık fotoğrafın olması gerekiyor. Pek çok müze kart satışını yapıyor. Mesela Ayasofya’dan, Topkapı Sarayı’ndan müze kart satın alabiliyorsunuz. Eğer ki müzelere gitmeden önce müze kart sahibi olmak istiyorsanız muze.gov.tr adresine girmeniz, buradan kredi kartı ile müze kart sahibi olmanız mümkündür.

Müze Kart Nasıl Kullanılır?

Müze kart sahibiyseniz müze kartın geçerli olduğu müzelere ücretsiz şekilde giriş sağlayabiliyorsunuz. Bu kartın üzerinde kimlik bilgileriniz bulunduğu için kartı sadece kendiniz kullanabiliyorsunuz. Kartın başkası tarafından kullanılması mümkün değildir. Müze girişlerinde turnike varsa bu turnikelere okutmanız yeterli oluyor. Eğer ki bir güvenlik görevlisi geçişleri sağlıyorsa kartı ona göstermek durumundasınız.

Müze Kart Avantajları Nelerdir?

Müze kart sayesinde 1 yıl boyunca Türkiye’deki tüm müzelere giriş sağlayabiliyorsunuz. Sıra beklemek durumunda kalmıyor, müzeye hemen giriş sağlıyorsunuz. Müze kart nerelerde geçerli diye soruyorsanız öncelikle Ayasofya’da geçerlilik gösteriyor. Topkapı Sarayı, Kariye Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yıldız Sarayı, Fethiye Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi girişleri için direkt olarak müze kartınızı kullanabiliyor, bu kartla ücretsiz işlem yapabiliyorsunuz.