Makyaj Nasıl Yapılır? | Sırasına göre makyaj nasıl yapılır? - Şartları Neler

Makyaj Nasıl Yapılır? | Sırasına göre makyaj nasıl yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Makyaj nasıl yapılır evde, makyaj nasıl yapılır sırasıyla, göz makyaj nasıl yapılır, doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır, pürüzsüz makyaj nasıl yapılır

Anasayfa > Genel > Makyaj Nasıl Yapılır? | Sırasına göre makyaj nasıl yapılır?
13 Mart 2019
1.046 okunma
Makyaj Nasıl Yapılır? | Sırasına göre makyaj nasıl yapılır?

Makyaj kadınlar için bir tutku. Her kadın makyaj yapmayı az çok bilir. Ancak hiç bilmeyenler ya da yeni başlayanlar için makyaj nasıl yapılır; doğru makyaj yapmanın birçok püf noktası var. Pudranın ten rengine uygun olması, fondötenin aydınlık bir ortamda, ince dokunuşlar ile yayılması gibi. Makyaj yapmaya yeni başlayacak olan kişiler makyaj malzemesi satın alırken de dikkatli olmalı. Örneğin fondöten ten rengine uygun seçilmeli.  Ayrıca günlük bir makyaj mı yoksa özel bir gün için kalıcı makyaj mı yapacaksınız buna karar vermelisiniz.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Günlük makyajlarda önemli olan dışarıya karşı hiç makyaj yapmamış hissi yaratabilmek. Bunun için olabildiğinde sade tonlar tercih edilmeli. Günlük makyaj nasıl yapılır; günlük makyajınıza başlamadan önce mutlaka yüzünü makyaja hazır hale getirmelisiniz.

Yüzü Hazırlamak: Yüzünüzü makyaja hazırlamak için öncelikle cilt temizleme toniği ile yüzünüzü temizleyin. Ardından parmak uçlarınız ile az miktarda güneş koruyucu sürün. Güneş koruyucuyu cildinize iyice yedirmeniz oldukça önemli.

Fondöten: Fondöteni cilt tipine ve rengine uygun seçmelisiniz. Cildiniz yağlı ise mat fondöten kullanmanız daha doğru olacak. Daha sonra fondöteni elinizin üzerine sıkın. Parmak uçlarınız ile yüzünüzün tamamına gelecek şekilde benekler halinde dağıtın. Fondöten fırçanız ile yüzünüzde benek halinde sürdüğünüz fondöteni yedirin.

Göz Makyajı: Göz makyajı için öncelikle fondöten renginden iki ton daha çık bir pudra kapatıcı kullanarak göz kapaklarınıza uygulayın. Göz makyajı nasıl yapılır;  göz çevrenizi daha aydınlık göstermek için göz kapaklarınıza açık tonlarda pudra uyguladıktan sonra eğer gözleriniz küçük ise kirpik diplerinizin alt iç kısmına ve üst iç kısmına ten rengine yakın yağlı göz kalemi uygulayın.

 • Göz farını çok açık tonlarda seçmelisiniz. Günlük makyaj olduğu için açık kahve tonları uygun olacak.
 • Son dönemlerde göz makyajının olmazsa olması eye-liner. Ancak herkes kabul etmelidir ki eye-liner sürmek tam anlamıyla bir meziyet. Eğer düzgün bir şekilde eye-liner çekmeyi beceremiyorsanız hiç sürmeyin daha iyi. Tüm makyajınızı batırabilirsiniz.
 • Çekmesi büyük dert olsa da etkili bakışlar elde etmek için şahane bir uygulama. İnce bir çizgi halinde eye-liner çektikten sonra göz makyajınız tamamlanmış olacak.
 • Eğer eye-line süremiyorsanız göz kalemi de sürebilirsiniz.

Allık: Elmacık kemiklerinin ön plana çıkmasını ve daha belirgin hale gelmesini destekleyen allık açık şeftali tonlarında seçilmeli. Böylelikle günlük olarak daha sade bir makyaj elde edilir. Allık sürüş yönü şakaklara doğru olmamalı. Kulak hizasına doğru olmalı. Allık fırçası ile yatay yönde vuruşlar uygulayın. Yüzü yuvarlak olanlar ise oval görünüm elde etmek için şakaklara doğru kullanılabilir.

Ruj: Ruj sürmeden önce dudaklarınızı nemlendirmelisiniz. Nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirmenizde yarar var. Böylelikle dudaklar pul pul dökülmez. Etkili dudaklara sahip olmak ve dudaklarınızı olduğundan daha büyük hale getirebilmek için ise dudaklarınıza nemlendiriciden sonra hafif bir şekilde pudra sürün. Daha sonra açık dudak renginize uygun tonlarda ruj sürerek günlük makyajınızı tamamlayın.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Özellikle nişan, düğün gibi organizasyonlar için kadınlar porselen makyajı tercih ediyor. Cildin kusursuz görünmesini sağlayan porselen makyajın kalıcılığı da günlük makyajlara nazaran daha yüksektir.

 • Eğer kuru bir cilde sahipseniz mutlaka porselen makyajdan önce peeling yapmanız gerekiyor.
 • Cildinizde açık yaralar var ise porselen makyaj yapmamanız tavsiye edilir.
 • Porselen makyaj nasıl yapılır; öncelikle cilt tonunu eşitlemek gerekiyor. Bunun için etkili bir baz uygulaması yapılır
 • Daha sonra ise ciltte kızarıklık, sivilce lekeleri ve gözaltı morluklarını kapatmak için concealer kullanılmalıdır.
 • Stick formunda olan bir fondöteni tüm cildinize uygulamanız ve cildinizi pürüzsüz bir görünüme kavuşturmanız gerekiyor.
 • Fondöten seçimi bu noktada oldukça önemlidir. Parlak bitişi olan bir fondöten tercih edin.

En güzel makyaj nasıl yapılır; porselen makyaj uygulamasından sonra gözlerinizi belirgin hale getirmek ve en güzel makyaja sahip olmak için göz kalemi uygulayın. Göz kalemini uyguladıktan sonra pamuk yardımı ile hafif bir şekilde dağıtın. Bu sayede daha buğulu bir örünüm elde edilir.

Daha sonra allık uygulamasına geçin. Şeftali allık daha çok fhres bir görünüm için tercih ediliyor. Havalı görünmek istiyorsanız bronz tonlarında bir allık kullanın. Göz makyajınızı tamamlamak içinde bronz tonlarında allık seçimi daha doğru olacak.

Ardından highlighter uygulamasına geçin. Highliter fırçası ile yüzünüzde ışık alan noktaları daha belirgin hale getirin. Burnun uç kısmı, şakaklar, çenenin uç kısmına uygulamalısınız.

Kontur Makyaj Nasıl Yapılır?

Gölge ve ışık oyunlarını kullanarak burnunuzu olduğundan daha küçük göstermek, elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarmak için kontur makyajı denemelisiniz. Kontur makyaj nasıl yapılır; kontur paleti ve kontur fırçası, açık tonlarda ve koyu tonlarda fondöten, pudra kontur makyaj için gerekli olan malzemeler arasında. Yüz şekline göre hatları daha çok belirginleştirebileceğiniz kontur makyaj uygulaması için;

 • Koyu renk fondöteni gizlemek istediğiniz yerlere, açık renk fondöteni ise vurgulamak istediğiniz yerlere sürmelisiniz.
 • Kemikli yüz hatlarına sahip kişiler elmacık kemiklerinin alt kısmına çene çizgisinin altına açık renk fondöten sürmelidir.
 • Burnu daha küçük göstermek için ise burnun yanlarını gölgede bırakmalı ve yüksek kesimlerini açık renk ile aydınlatmalısınız.
 • Dudakları olduğundan daha dolgun bir hale getirmek isterseniz dudak köşelerine koyu renk, orta kısımlara açık renk kontur uygulamalısınız.

Göz Kontur: Gözlerin daha çekik ve yuvarlak görünmesi adına da göz konturu uygulamanız mümkün olacak. Göz pınarlarına ve kaş çizgisinin altına açık renk sürün. Göz kapaklarının katlanma kısmına ise koyu bir göz farı uygulayın.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj uygulaması sayesinde makyaj için her gün dakikalarca uğraşmanıza gerek yok. Sürekli olarak makyaj yapmak zorunda olan kişiler tarafından tercih ediliyor.  Kalıcı makyajda en çok tercih edilen uygulamalardan biri ise kaş makyajı. Kaşları şekilsiz olan ya da dağınık kaş yapısına sahip olan kişiler tercih ediyor. Ten rengine ve de saç rengine en uygun olan pigmentler belirlenerek uygulanır.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır; dudaklara uygulanan kalıcı makyajda dudağın doğal tonlarına yaklaşılmak istenir.  Genellikle gül kurucu ve pembe alt tonları tercih edilmekte.

Kalıcı Makyajı Kim Yapabilir: Bu makyaj uygulaması profesyonel kişiler tarafından yapılır. Güzellik salonlarında ya da kalıcı makyaj kurslarında kayıtlı sertifikası olan kuaförlerde yaptırabilirsiniz.

Hafif Makyaj Nasıl Yapılır?

Hafif bir makyaj yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken öncelikle pudra kullanarak cilt tonunu eşitlemek. Ardından açık kahve, krem tonları tercih edilerek far uygulaması yapılır. Sade makyaj nasıl yapılır diye merak edenler göz kalemi kullanmamalı. Göz kalemi daha ağır makyajlarda kullanılabilir.  Göz farı, parlatıcı, allık yeterli olacak.

Bronz tonlardansa şeftali tonları hafif ve sade makyaj uygulaması için daha çok tercih edilir.  Bu sayede kadınlar daha fresh bir görünüm elde eder. Ayrıca burnunuzun uç kısmına highlighter uygulayabilirsiniz. Cildinizin parlak ve canlı görünmesini destekler.  Son olarak kirpiklerinize de ince bir rimel sürerek sade makyajınızı tamamlayın.

Sırasına Göre Makyaj Nasıl Yapılır?
Nemlendirici. Öncelikle cildinizi nemlendirerek makyaja hazırlamanız gerekir. Makyaj bazı Genellikle es geçilen bir aşama olsa da eğer fondöten kullanılıyorsa daha profesyonel bir görüntü için mutlaka uygulanması gerekir. Göz bazı Fondöten. Corrector. Kapatıcı Pudra. Far.
Doğal Bir Makyaj Nasıl Yapılır?
Doğal görünümlü makyaj için ince yapılı bir fondöten ya da BB krem veya CC krem tercih edebilirsin. Fondötenin az veya orta kapatıcılıkta olmalı, yüksek kapatıcılıkta olursa yüzünde makyaj yokmuş gibi durmayabilir. Islak bir sünger yardımıyla ve tampon hareketlerle fondöteni tüm yüzüne yedirmelisin.
Makyaja Yeni Başlayanlar Ne Almalı?
Nemlendirici ve Makyaj Bazı 2 | 10. Kapatıcı ve Fondöten. 3 | 10. Kaş Farı ve Kaş Fırçası 4 | 10. Eyeliner ve Maskara. 5 | 10. Nude ve Kırmızı Ruj. 6 | 10. Fırçalar ve Makyaj Süngeri. 7 | 10. Allık ve Highlighter. 8 | 10. Far Paleti.
Porselen Makyaj Farkı Nedir?
Porselen makyaj ile normal makyaj arasında pek bir fark yoktur. Normal makyaja göre daha pahalı olmasının yanı sıra makyajın yüzde dağılmadan uzun saatler durmasını sağlar. Porselen makyaj akmaz, bozulmaz ve cilde doğal, pürüzsüz görünüm kazandırır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/porselen-makyaj-nasil-yapilir/

https://sartlari.com/makyaj-bazi-ne-ise-yarar/

https://sartlari.com/porselen-makyaj-malzemeleri/

https://sartlari.com/makyaj-sungeri-nasil-kullanilir/

https://sartlari.com/permanent-makeupla-makyajda-devrim/