Porselen Makyaj Nasıl Yapılır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika Porselen makyaj evde naısl yapılır, porselen makyaj kaç gün kalır, porselen makyaj malzemeleri neler, porselen makyak temizliği

Anasayfa > Genel > Porselen Makyaj Nasıl Yapılır
14 Mart 2019
397 okunma
Porselen Makyaj Nasıl Yapılır
Okuma süresi: 4 dakika

Her kadın kusursuz bir ten görünümüne sahip olmak ister. Porselen makyaj sayesinde arzuladığınız pürüzsüz tene sahip olmanız mümkün. Peki porselen makyaj nasıl yapılır; porselen makyaj yapmak için öncelikle gerekli olan materyalleri hazırlayın.  Doğru fondöten seçimi bu hususta oldukça önemli. Bunun  yanı sıra uygulama noktasında da dikkat etmeniz gereken püf noktalar var.

Porselen Makyaj Nedir?

Gün boyu sabit duran, akmayan cildin pürüzsüz görünmesini sağlayan makyaj türüne porselen makyaj denir. Son dönemlerde oldukça moda olan porselen makyaj genellikle özel organizasyonlarda tercih edilse de cildinin pürüzsüz görünmesini isteyen kadınlar tarafından günlük olarak da kullanılıyor.

Evde Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj genellikle bu konuda eğitim almış, uzman kişiler tarafından uygulanır. Ancak evinizde de porselen makyaj uygulamanız mümkün. Evde porselen makyaj nasıl yapılır diye merak edenler için altın değerindeki kurallar;

Yüzünüzü Makyaja Hazır Hale Getirin: Öncelikle cildinizi çok iyi temizlemeniz gerekiyor. Bunun için cildinizdeki ölü derileri yok etmelisiniz. Yüz peelingi uygulayarak hem yüzünüzde ölü derileri yok edebilir hem de cildinizi temiz hale getirebilirsiniz.  Ayrıca yüzdeki tüylerde alınmalı. Özellikle kaşların şekillendirilmiş olması gerekiyor.

Yüzünüzü Nemlendirin: Porselen makyaj öncesinde peeling uygulandıktan sonra cildinizi nemlendirmelisiniz.  Bunun için kaliteli bir makyaj bazı kullanılmalı.  Hem cildiniz gerekli olan nemi alır hem de pürüzsüz bir hale gelir.

Fondöten Seçimi: Fondöten seçimi son derece önemli. Cildinize uygun bir ton seçmelisiniz.

 • Eğer yağlı bir cilde sahipseniz mat bitişi olan pudralı fondötenler tam size göre. Çünkü ıslak biten fondötenler cildinizde daha çok yağlanma yapacaktır.
 • Cildiniz kuru ise aydınlık ve parlak bitişli bir fondöten seçmeniz gerekiyor. Islak ten görünümüne sahip fondötenler kuru ciltler için son derece ideal.
 • Karma cilt yapısı için ise hem matlaştırıcı hem ıslak görünüme sahip fondöten kullanılmalı.
 • Bununla da bitmedi! Fondöten seçmek oldukça zor. Alacağınız fondöten cilt tipinden sonra cilt alt tonuna da uygun olmalı.
 • Bileğinizdeki damarlar mavi ya da mor tonlarında ise cilt alt tonunuz soğuktur. Soğuk alt tona sahip olan kişiler pembe bazlı fondöten seçmeli. Bu sayede cildin doğal ışığı ön plana çıkar.
 • Bileğin iç kısımlarındaki damarlar yeşil ise sıcak alt tona sahipsiniz demektir. Bu durumda sarı bazlı fondöten tercih etmenizde yarar var.
 • Damarlarınız hem mavi hem de yeşil görünüyor ise cilt alt tonunuz nötr. Nötr alt tona sahip olan kişiler fildişi ya da altın tonlarına kadar tüm fondöten tonlarını tercih edebilir.

Fondöten almadan önce mutlaka denemelisiniz. Arkadaşınızın tavsiye ettiği fondöten sizde iyi durmayabilir. Bu nedenle cilt alt tonuna ve cilt tipine uygun bir fondöten seçilmeli.

Fondöten Uygulaması: Fondöten uygulamadan önce göz altı morluklarınızı mutlaka kapatmalısınız. Bunun için gözaltı kapatıcısı kullanmanız gerekiyor. Daha sonra fondöten uygulama işlemleri için elinize cilt tipinize uygun olan fondöteni sıkın. Ardından benekler halinde yüzünüze uygulayın. Daha sonra ise fondöten fırçası ile düzgün bir şekilde tüm cildinize yayarak cildin pürüzsüz hale gelmesini sağlayın.

Göz Makyajı Uygulama: Günlük makyaj ise hafif tonlar, gece makyajı ise koyu tonlar seçilerek göz makyajı yapılmalı. Öncelikle günün hangi diliminde porselen makyajı kullanacağınızı belirleyin. Porselen makyaj nasıl yapılır; porselen makyajda göz farı bazı uygulanır. Böylelikle sürülen baz ile saatler boyunca far akmadan sabit kalır. Daha sonra ise seçtiğiniz ton göz farını bazın üzerine uygulayın.

 • Buğulu bir görünüm istiyorsanız gözün dış kısımlarına koyu, iç kısımlarına doğru ise açık tonlar seçin. Göz kalemi kullanarak da buğulu bir göz makyajı elde edilir.
 • Göz kalemini kirpik diplerine uyguladıktan sonra hafif bir şekilde dağıtın. Aynı şekilde alt kirpik diplerine de göz kalemi uygulayıp dağıtın.
 • Kirpiklerinizi şekillendirmek için ise takma kirpikler kullanabilirsiniz. Tekli takma kirpikler doğal göründükleri için daha çok tercih ediliyor. Daha sonra kirpiklerinize rimel uygulayın.

Allık: Allık seçiminde de doğal renkler tercih etmenizde yarar var. Buğulu göz makyajı uygulayanlar bronz tonları kullanmalı. Şeftali tonları ise günlük porselen makyaj için uygun bir seçim olacak. Ardından yüzünüzde aydınlık ve canlı bir görünüm elde etmeniz için burnunuzun uç kısmına, elmacık kemiklerinize ve çenenize highlighter uygulamalısınız.

Sabitleştirici: Sabitleştirici spreyler porselen ten makyajı için kullanılır. Bu spreyler makyajın kalıcılığını iki katına çıkarır. Yüzünüze 5 cm kadar uzaklıktan makyaj sabitleştirici sprey uygulayarak porselen makyajınızı tamamlayın.

Porselen Makyaj İpuçları Neler?

Doğru malzeme seçimi porselen makyajın düzgün bir şekilde yapılması için oldukça önemlidir. Özellikle de bu makyajı evinizde yapacaksanız profesyonel ürünleri almanızda yarar var. Biraz paraya kıyarsanız son derece kusursuz bir makyaj uygulayarak harika bir görünüm elde etmeniz mümkün olacak. Bunun yanı sıra porselen makyaj için birtakım ipuçlarına da dikkat etmenizde yarar var. İşte porselen makyaj ipuçları;

Öncelikle porselen makyaj yapabilmek için doğru teknikleri bilmeniz ve doğru bir şekilde uygulayabilmeniz gerekiyor.

 • Kontur uygulaması porselen makyajın olmazsa olmazları arasında. Yüzünüzün ışık alan kısımlarına aydınlık tonlarda fondöten uygulanmalı.
 • Geri alan kısımlara ise koyu renk fondöten uygulamalısınız. Burnunuzu olduğundan daha küçük göstermek istiyorsanız yan kısımlarına koyu renk, tam üst kısımlarına ise açık renk fondöten uygulayın
 • Küçük bir makyaj hilesi ile burnunuzu hokka gibi göstermeniz mümkün. Bunun dışında eğer dudaklarınızın dolgun ve kalın görünmesini istiyorsanız nemlendirici sürün.
 • Nemlendiriciyi sürdükten sonra fondöteni dudağınıza yayın. Ardından rujunuzu sürün. Bu işlemi iki kez tekrarlayın. Yani rujun üstüne tekrar fondöten, ardından tekrar ruj sürün. Böylelikle dudaklarınız daha dolgun ve çekici görünecek.
 • Dudak çerçeveleme işlemlerini herkes sevmez. Fakat dudakların kalın görünmesine etkisi büyük. Rujunuz ile aynı tonlarda dudak kalemi kullanmanız daha doğru olur. 90’lardan kalma makyaj görünümünden böylelikle uzaklaşırsınız.

Porselen makyaj fondöteni nasıl sürülür; doğru bir şekilde cildin tamamına yayılması son derece önemli. Cilt tonlarına uygun fondöten seçimleri ile harika bir sonuç ortaya çıkacak.

Porselen Makyaj Ne Kadar Süre Ciltte Kalır?

Porselen makyaj içerisinde suya dayanıklı silikon baz bulunduğu için ortalama 10-11 saat gibi uzun bir süre cildinizde sabit kalır. Kullanılan malzemeler günlük olarak kullandığınız kozmetik ürünlerden oldukça farklıdır. İddialı bir cilt görünümü için kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Daha çok nişan, düğün, kına gibi organizasyonlarda tercih edilse de günlük olarak da uygulanabilir.

Porselen Makyaj Nasıl Temizlenmeli?

Porselen makyaj yoğun bir uygulama olduğu için ve içerisinde kimyasal madde barındırdığından dolayı cildinizi yoracağından mutlaka yatmadan önce temizlemeniz gerekiyor. Bunun için makyaj temizleme tonikleri kullanılmalı. Tonik yüzünüzde 5-10 dakika kaldıktan sonra sadece soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Soğuk su cildinize iyi gelecek. Ardından hafif bir nemlendirici sürmelisiniz.