Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Ptt rapor parası sorgulama telefon numarası, ssk rapor parası sorgulama tc kimlik no ile, ssk telefon numarası öğrenme, tc ile rapor parası sorgulama 2019, rapor parası sorgulama ptt

Anasayfa > Genel > Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası
15 Şubat 2019
271 okunma
Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası
Okuma süresi: < 1 dakika

Rapor sorgulama numarası ile rapor sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Rapor parası sorgulama telefon numarası nedir konulu makalemizden edinmek istediğiniz bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz. Öncelikle rapor parası sorgulama işleminden bahsedelim.

Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası Nedir?

Rapor parası, çalışanların / işçilerin çalışma sırasında ya da çalışma dışında başlarına gelen herhangi bir kazaya karşı sağlanan devlet güvencesidir.

Çalışan bireylerin başına gelen kaza sonucunda iş yapamayacak duruma gelirse doktor raporu işleme sokulacaktır. İşçi bu süreçte raporlu olduğu sürece Devlet tarafından belli başlı kurallara göre çalışmış gibi parası / maaşı ödenir.

Rapor parası sorgulama telefon numarası 170’İ TUŞLAYARAK YAPILIR. Rapor parası almak isteyen kişiler öncelikle rapor parası müracaatını yapmak durumundadır. Rapor parası müracaatını gerçekleştiren ve bu müracaatı sorgulamak isteyen vatandaşlar 170 nolu telefonu arayarak bilgi edinebilecektir.

Herkes rapor parası alamayacaktır. Rapor parasını almak için bazı kurallar bulunmaktadır. Ancak bu kurallara uyum sağlayan kişiler rapor parası alabilecektir.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Rapor parası alabilmek için öncelikle iş yerinde sigortalı bir şekilde çalışıyor olmak gerekmektedir. Başınıza iş kazası olarak herhangi bir eylem geldiğinde doktordan iş görmez raporu almak gerekmektedir. Aynı zamanda eğer bu belgeler yeterli olmazsa son bir yıl için 90 gün sigorta priminin yatmış olması da önemli bir kuraldır.

Raporun bitmesi ya da işe başlamadan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ya başvuru yapmak gerekmektedir. Bu işlem TC kimlik numarası ile yapılmaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı yanında olmalıdır. Aynı zamanda SGK Dairesine gidemeyecek durumsa olan kişiler bu işlemleri E – Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilecektir.

Rapor parası çalışmaya başladıktan sonra kişiye ödenen bir süreçtir. Kişi işe başladıktan sonra SGK tarafından bildirilir. Bu bildirim işleminden sonra en az 15 iş günü içerisinde rapor parası ödenmeye başlar.

Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Hesap üzerinden almak yerine TC kimlik numarası ile ödeme almak isteyen işçiler PTT şubesine başvurabilmektedir.