Saç Köpüğü Nasıl Kullanılır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika Saç köpüğü kullanma, saç köpüğü ile kıvırcık yapma, kıvırcık saç köpüğü nasıl kullanılır, düz saçı köpükle kıvırcık yapmak, saç köpüğü nasıl kullanılır

Anasayfa > Genel > Saç Köpüğü Nasıl Kullanılır
25 Mart 2019
402 okunma
Saç Köpüğü Nasıl Kullanılır
Okuma süresi: 4 dakika

Saça ekstra parlaklık ve canlılık veren saç köpüğü nasıl kullanılır; öncelikle saçınıza uygun bir köpük edinin. Daha sonra saç köpüğünü nemli saça uygulayıp tarayın. En doğru yolu ve püf noktası saç köpüklerinin ıslak saça uygulanması! Dalgalı, düz ya da kıvırcık saça sahip olanlar için saç köpüğü nasıl kullanılır hakkında ipuçları yazımızda!

Saç Köpüğü Nedir?

Kimyasal içerikli kozmetik ürünüdür. Saça şekil vermek için kullanılmakta olup köpük kıvamındadır. Saç köpüklerinin en bilinen özelliği saçınıza ağırlık vermeden, düzleştirici ya da maşa gibi saç şekillendiricilere ihtiyaç duymadan saçınızı şekillendirmesidir. Çeşitli kozmetik ürünler satan mağazalardan ya da internet üzerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Saç Köpüğü Ne İşe Yarar?

Kadınların ve erkeklerin sıklıkla saçlarını şekillendirmek için başvurdukları saç köpüğü ne işe yarar diyorsanız işte cevabı!

Saçı Daha Kolay Şekillendirme: Saç şekillendirmek için kullanılan bir diğer ürün jöleler. Ancak saç jöleleri hem ıslak bir görüntü veriyor hem de saçınızı ağırlaştırıyor. Saç köpükleri ile saçınızı çok daha kolay bir şekilde şekillendirmeniz mümkün. Üstelik doğal bir görünüm elde etmek isteyen kişiler içinde son derece ideal.

Saçlara Hacim Kazandırıyor: Saçlarınız ince telli bir görünüme sahip ise saç köpükleri tam size göre! Saç köpüğü saçın çok daha hacimli görünmesini destekler. Öncelikle saç diplerinden başlayıp saç uçlarınıza doğru uygulayın. Daha sonra ise ince bir tarak yardımı ile saçlarınızı tarayın. İşte hacimli saçların sırrı; saç köpükleridir.

Saçlarınızda Elektriklenmeye Son: Saç spreyleri saçınızın elektriklenmesine neden olur. Düzgün bir görünüm elde etmek ve bu elektriklenme işlemlerinden kurtulmak adına saç köpüğü kullanmanızda yarar var.

Her Zaman Kullanıma Uygun: Islak saça uygulamanız daha doğru olsa da saçınız kuru olduğunda da kullanabileceğiniz bir ürün. Üstelik uygun olmayan hava koşullarında saçlarınızın şeklinin sabit kalmasını sağlar.

Saç Köpüğü Kullanma İpuçları Neler?

Saçlarınız kıvırcık ve nasıl şekillendireceğinizi bilmiyor musunuz? Düz saçlarınızın daha hacimli ve canlı görünmesini mi istiyorsunuz? Saç köpüğü önerileri sayesinde saçlarınız çok daha kolay bir şekilde şekle sokmanız mümkün olacak. İşte saç köpüğü kullanırken dikkat etmeniz gereken ipuçları;

 • Kabaran saçlarınızı kontrol altına almak için duş aldıktan hemen sonra saç köpüğü uygulayın.
 • Özellikle kıvırcık saça sahip olanların ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Saç köpüğünü uyguladıktan sonra saçlarınızı tarayın ve bu sayede düzgün buklelere sahip olun.
 • Sadece saç köpüğü kullanmak için saçlarınızı durulayacaksanız soğuk su ile durulamanızda yarar var.
 • Saç köpüğü nasıl kullanılır; düz ve ince telli saça sahip olanlar saçlarına köpük uyguladıktan sonra hafif hava üfleyen saç kurutma makineleri ile saçlarına şekil vermeli. Bu sayede saçlarınız olduğundan daha hacimli ve canlı duracak.

Saçlarınızı saç köpüğü ile kıvırcık yapmak istiyorsanız saç köpüğü uyguladıktan sonra bigudi ile sarın. Böylelikle doğal kıvırcıklar elde edilebilir. Düz saç için; düz saçlara özel saç köpüğü alınmalı. Aynı şekilde kıvırcık ve dalgalı saçlarınız var ise dalgalı saçlar için saç köpüğü almalısınız.

Saç Köpüğü Nasıl Uygulanır?

Saçlarınıza ağırlık vermeden şekillendirebileceğiniz saç köpükleri uzun zamandır kullanılan kozmetik ürünler arasında yer alıyor. Ancak doğru bir şekilde kullanılıyor mu orası şüpheli. Saç köpüğü nasıl kullanılır merak ediyorsanız bu adımları uygulayın!

Öncelikle Saçlarınızı Islatın: Islak saça uygulanan köpük daha doğal durur. Üstelik saçlarınıza zarar vermez. Bu nedenle öncelikle saçlarınızı ıslatın ya da yıkandıktan sonra nemli bırakın.

Saç Köpüğünü Saç Köklerine Uygulayın: Saçınızı ıslattıktan sonra sıra geldi saç köpüğünü uygulamaya. Saç köpüğünü sıkmadan önce kutuyu düzgünce sallayın. Kabı dikey tutmanızda yarar var. Ardından saçınızı tutamlara ayırın. Her tutamın saç köklerine ve saç uçlarına doğru köpük sıkın.

Saç Köpüğünü Dağıtın: Köpük sürme işlemlerinden sonra ise tüm köpüğü saçlarınıza dağıtın. Eğer köpük saçlarınızın uç kısımlarına gelmemiş ise biraz daha saç köpüğü sıkabilirsiniz. Yumuşak uçlu bir fırça yardımı ile saçlarınıza yayın.

Saçlarınızı Kurutun: Saç köpüğü uyguladıktan sonra saçlarınızı havalandırmak için kurutma işlemlerine geçebilirsiniz. Saç köklerinizi kuruttuktan sonra verdiğiniz şekil uzun süre korunacaktır. Saçlarınız çok daha havalı görünecek.

Saç Şekillendirme: Eğer kıvırcık ve dalgalı saçlar istiyorsanız saç kurutma makinesini aşağıdan tutun. Düz kullanmak isterseniz ise kurutma işlemlerinde geniş dişli tarak kullanın ve saçlarınızı tarayarak kurutun.

Saç Tipine Göre Saç Köpüğü Nasıl Kullanılır?

Her saç tipine uygun saç köpükleri var. Kalın telli saçlar, ince ve kuru saçlar yahut yağlı saçlar saçlarına nasıl köpük uygulamalı.

 • Saçlarınız ince ise hacim eklemek adına bol miktarda köpük kullanmalı ve saçlarınızı kuruturken dalgalı şekil vermelisiniz.
 • Eğer saçlarınız yağlı ise saç köpüğü uygulamadan önce duş almanızda yarar var. Daha sonra ıslak saçlarınıza köpük uygulayın.
 • Kalın ya da kıvırcık saçlı olanlar ise kabarmayı önlemek adına tarak kullanmadan saçlarını kurutmalı. Tarama işlemlerini saçları ıslakken yapmalıdır.
 • Kuru saça sahip olanlar ve ince telli saçı olanlar ise ekstra güçlü saç köpüklerini tercih etmeli.

Saç Köpüğü Çeşitleri: Her saç köpüğü aynı değildir. Ekstra tutuş gücüne sahip olan saç köpükleri özellikle ince telli saçlar için ideal. Aynı zamanda rüzgarlı günlerde ve bir türlü şekil almayan saçlar için tercih edilmeli. Bunun yanı sıra kremli saç köpükleri hasar görmüş saçlarda ve kuru saçlarda kullanılmalı. Saçlarınızın çok daha güzel kokmasını istiyorsanız kokulu saç köpüklerini tercih edin.

Evde Saç Köpüğü Yapılır Mı?

Evinizde de saç köpüğü yapabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle bir kaseye iki yumurta kırın ve beyazlarını ayırın. Yumurta beyazlarını çırptıkça hafif bir şekilde köpük elde edeceksiniz. İçerisinde birde argan yağı ya da badem yağı ekleyin. Yaptığınız bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve kurumasını bekleyin. Normal saç köpükleri gibi olmasa da yinede işinize oldukça yarayacak bir yöntem.

Saç Köpüğü İle Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Saçları düz olanlar kıvırcık saça özenebilir. Kıvırcık saça sahip olmak istiyorsanız ille maşa kullanmanız gerekmiyor. Saç maşası olmadan da kıvırcık saç elde etmeniz mümkün olacak. Saç köpüğü ile kıvırcık yapma işlemleri için öncelikle saçlarınızı durulayın.

 • Saçlarınızı ıslattıktan sonra kıvırcık saçlar için aldığınız saç köpüğünü saçlarınızın tamamına gelecek şekilde sıkın.
 • Ardından köpüğü saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınıza bandana takın.
 • Saçınıza bandana taktıktan sonra saçlarınızı tutamlara ayırın. Her bir tutamı ise burgu yapıp bandana etrafına sarın.
 • Saçın hepsini sardıktan sonra 20-30 dakika kadar bekleyin. Ardından bandanayı çıkarın ve kıvırcık saçların tadını çıkarın.

Evde kalıcı kıvırcık saç nasıl yapılır; bandana tekniğinin dışında daha kalıcı bir yöntem denemek istiyorsanız saçlarınıza köpük uyguladıktan sonra hafif bir şekilde kurutun. Ardından saçlarınızı tutamlara ayırın ve her bir tutamı örün. Örme işlemleri bittiğinde 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızın örgülerini açın. Saçı kıvırcık yapma işlemleri bu kadar basit.

Saç köpüğü erkek ve kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır. Erkeklerde aynı şekilde saç köpüğü kullanmadan önce saçlarını ıslatmalı. Daha sonra saç köpüğü uygulayıp kurutmalı.