Saç Nasıl Boyanır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Saç Nasıl Boyanır
21 Mart 2019
387 okunma
Saç Nasıl Boyanır
Okuma süresi: 4 dakika

Saç renginden sıkılanlar, saç rengini değiştirmek isteyenler saç nasıl boyanır, saçlarım kırılır mı ya da saç boyası saçlarımı yakar mı diye merak ediyor. Evde saçınıza zarar vermeden, kendiniz boyamak istiyorsanız sizin için hazırladığımız saç boyama tekniklerini mutlaka inceleyin.

Evde Saçımı Nasıl Boyayabilirim?

Saç boyamada en önemli etken, boya seçimi! Öncelikle cilt teninize de uyum sağlayan bir renk bulmanızda yarar var. Örneğin; esmer bir tene sahipseniz sarı saç hiç size göre değil. Buğday tenli olanlar ya da beyaz cilde sahip olanlar sarı tonlarını tercih edebilir. Cilt teninize uygun olan saç boyasını aldıktan sonra sıra geldi boyama işlemine;

Saç Boyamak İçin Gerekli Malzemeler: Öncelikle saçınızı boyamaya başlamadan önce gerekli olan malzemeleri almanızda yarar var.

 • Bir adet saç tarağı
 • Boyayı karıştırmak için kase
 • Bir adet fırça ( yumurta fırçası ya da diş fırçası kullanabilirsiniz)
 • Toka ve eldiven

Saç Boyamaya Hazırlık Aşaması: Bu aşamada yapmanız gereken kulaklarınıza, ensenize ya da alnınızda boya lekesi kalmaması için vazelin sürmek. Vazelin sürerseniz boya gelse dahi kolaylıkla çıkacaktır. Ardından üzerinize daha sonradan giymeyeceğiniz bir kıyafet giyin. Çünkü boya kıyafetlerinize sıçrayabilir. Daha sonra ise saçlarınızı ince bir tarak yardımı ile tarayın. Saç nasıl boyanır erkeklerin de sık sık sorduğu sorulardan biri. Aynı hazırlık aşaması onlar içinde geçerli.

Evde Saç Boya Adımları;

 • Öncelikle saçlarınızı ikiye ayırın. Ardından önce saç diplerinize boya uygulayın.
 • Saç dipleri daha koyu olduğu için saç boyası önce diplere uygulanmalı.
 • Hızlı bir şekilde saç diplerini boyadıktan sonra saç uçlarınıza geçin.
 • Saç uçları nasıl boyanır; saç diplerinden sonra saç uçlarını boyamak oldukça basit.
 • Bunun için boyadığınız her tutamı ayırın ve boyadığınız tarafları toka takın. Böylelikle boyanmayan kısımları daha rahat ayırt edebilirsiniz.
 • Özellikle saçı uzun olanlar boyama işlemlerinde oldukça dikkatli davranmalı. Eğer toka kullanırsanız boyanmayan tek bir tel dahi kalmayacaktır.

Hiç boyanmamış yer kalmadı ise saçlarınızı tekrar tarayın. Kalan boyayı tüm saçlarınıza krem sürer gibi uygulayın. Boyama işlemlerinde eldiven kullanmaya özen gösterin. Böylelikle boya ellerinize geçmez.  Boyama işlemi bittikten sonra 30-40 dakika kadar kafanıza bir poşet geçirerek bekleyin. Daha sonra saçlarınızı durulayın.

Durulama işlemlerinde mutlaka saç kremi kullanın. Bu sayede saçlarınız daha yumuşak duracak. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta; saçlarınızı boyama işlemlerinden sonra durularken kesinlikle beyaz sabun kullanın. Beyaz sabun saç boyasını akıtır.

Boyalı Saç Nasıl Boyanır?

Saçlarınızdaki boyanın türü son derece önemli. Eğer saçlarınızda siyah boya var ise direkt olarak sarı renge geçmeniz mümkün değil. Bu durumda saçlarınız yanabilir. Koyu renk tonlarından açık tonlara geçmek isteyenler mutlaka kuaföre danışmalı. Boyalı saç nasıl boyanır; saçınızdaki boya açık tonlarda ve siz daha açık bir tona dönmek istiyorsanız aynı şekilde önce diplerden başlayarak boyama işlemlerinde bulunabilirsiniz.

Kızıl tonlar ise son derece zor elde edilir. Çoğunlukla istenilen tonun elde edilemediği kızıl tonlara kavuşmak için mutlaka kuaföre gitmelisiniz. Ancak evde kendiniz elde etmek istiyorsanız açıcı almanızda yarar var. Açıcı ile saçınızda olan koyu ya da çok açık tonlardan kurtulmanız mümkün.

Evde Kızıl Saç Nasıl Boyanır?

Ünlü yıldızların da saçlarında gördüğümüz o kızıl, havalı tonlar son derece çekici. Durum böyle olunca birçok kadın saçını kızıl renge boyamak istiyor. Peki bu renk tonunu evde uygulayabilir miyiz? Evde kızıl saç nasıl boyanır;

 • Boya seçimi kızıl ton elde etmek için son derece önemli.
 • Öncelikle yüzde 6 oranlarında 20 volüme sahip bir oksidan alın.
 • Daha sonra ise yüzde 9 oranlarında açık sarı ve daha koyu tonlarda kızıl rengi karıştırın.
 • Saçlarınıza uyguladıktan sonra yaklaşık 30 ya da 35 dakika kadar bekletin.

Eğer saçınızda başka bir boya yok ise istediğiniz kızıl tonlara sahip olmanız mümkün olacak. Kızıl saç bakımı oldukça zordur. Bu nedenle özel bir şampuan edinmenizi tavsiye ediyoruz. Kozmetik ürünleri satan mağazalarda kızıl saçlar için özel şampuanlar satılıyor.

Evde Sarı Saç Nasıl Boyanır?

Sarı saç rengine ait birçok ton var. Evde sarı saç nasıl boyanır sorusundan ziyade sizin hangi rengi elde etmek istediğiniz daha önemli. Eğer saçınıza platin sarısı uygulayacaksınız bu durumda hem boyanın hem de açının yüksek volümlere sahip olması gerekiyor.

Saç boyası nasıl hazırlanır;  sarı saç rengini elde etmek için %9 oksidan almalısınız. 10.1 oranında platin sar saç boyasını ve oksidanı karıştırın. Turuncu olmaması için ise küllü tonlarda saç boyası almalısınız. Daha sonra hepsini karıştırıp saçlarınıza uygulayın.

Saç Boyama İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Evde saç boyamak son derece eğlenceli. Ancak bu boyama işlemlerinin hüsranla sonuçlanmaması için dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var.

 • Beyaz saçlarınız var ise beyaz renk boyayı daha çabuk emer. Yani boyama işlemlerinde açıklı ve koyulu renkler ortaya çıkabilir.
 • Saç diplerinizdeki beyazları kapatmak için pratik bir önlem! Beyazları kapatmak için kapatıcı sprey kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınız kalın telli ise saç boyasını buna göre almalısınız. Kalın telli saçlar boyayı emer.
 • Saçlarınızı boyadıktan 2 hafta sonra tekrar dip boyası uygulayın. Böylelikle tüm saçınızı boyamak ile uğraşmanıza gerek kalmaz.
 • Dip boyama işlemlerine sıcak bakmayanlar, 28 şampuanlama aşamasına kadar etkili olan boyalı saçlar için en uygun şampuanı kozmetik ürünler satan mağazalardan temin edebilir.
 • Yüzünüzde boyanın kalmasını engellemek için yağlı bir krem ya da vazelin sürün.
 • Ancak bu kremi kesinlikle saçlarınıza değirmemeniz gerekiyor. Çünkü vazelin ya da krem alnınıza dökülen saçlara denk gelir ise boya tutmayacaktır.
 • Evde saçlarınızı boyattıktan hemen sonra 30-40 dakika kadar mutlaka bekletin.
 • Daha az sürede bekletirseniz yine saçlarınızda istediğiniz rengi elde edemeyebilirsiniz. Bu durumda dipleriniz daha açık, uç kısımlar daha koyu kalabilir.

Durulama işlemlerinden sonra saçınızın kaskatı kalmasını istemiyorsanız saç kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle Hindistan cevizi yağları, badem yağı ya da fındık yağı ile saç bakımınızı haftada bir yapmalısınız. Bu sayede boyadan oluşan kırılmaların ya da yıpranmaların büyük ölçüde önüne geçeceksiniz.

Profesyonel Saç Nasıl Boyanır?

Profesyonel saç nasıl boyanır diye merak ediyorsanız kuaföre gitmenizde yarar var. Çünkü herkesin saç tonu birbirinden farklıdır. En doğru sonucu almak için herkesin onay verdiği bir kuaföre gidin. Çünkü kuaförlerde de zaman zaman istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.