Şase Numarası İle Araç Sorgulama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Şase no ile araç sorgulama ücretsiz, şasi no ile araç özellikleri sorgulama, şase sorgulama nasıl yapılır, şasi no ile araç sahibi sorgulama

Anasayfa > Genel > Şase Numarası İle Araç Sorgulama
16 Şubat 2019
314 okunma
Şase Numarası İle Araç Sorgulama
Okuma süresi: 2 dakika

Şase numarası, her araçta bulunur ve şase numarası ile araç sorgulama yapmak, araç alacak kişilerin sık başvurdukları bir işlemdir. Nasıl her vatandaşın bir kimliği ve kimlik numarası varsa her aracın da kendine özel bir şase numarası vardır. Ticari araçlar, binek araçlar, kamyonlar, motosikletler… Araç türü ne olursa olsun her motorlu taşıt üretim esnasında, özel bir seri numara ile kimliklendirilir. Bu seri numara motorlu araçla ilgili yapılacak tüm işlemlerde gerekli olan bir bilgidir. Bu işlemlerden bazıları;

 • Hasar kayıt kontrolü
 • Zorunlu trafik sigortası
 • Kasko bilgisi
 • Yedek parça sorgulamadır.

Şase Numarası Nedir?

Şase numarası ilk kez 1954 yılında kullanılmaya başlanan, aracın fabrika üretimi sırasında özelliklerini belirtmek, kaydını oluşturmak amacıyla verilen, her araç için ayrı ayrı kodlanan bir seri numaradır. Bu uygulama 1981 yılına kadar bir standart çerçevesinde yapılmamıştır. Her üretici kendi belirlediği, farklı rakam uzunlukları ve harf birleşimleri ile araçlarına şase numarası vermiştir. 1981 yılında ise Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi tarafından, standart bir uygulama başlamıştır. Bu standartlara göre şase numaraları 17 karakter uzunluğuna sahip olmalıdır. 17 karakter rakamlar ve harflerden oluşur. Kullanılacak harfler arasında ‘o’,’i’ ve ‘q’ harfleri bulunmaz. Bunun amacı harflerin ‘0’ ve ‘1’ rakamları ile karıştırılmasına engel olmaktır.

Şase Numarası Ne İşe Yarar?

Şase numarasında bulunan ilk karakter, aracın üretildiği ülkeyi gösterir.İkinci ve üçüncü karakterler üretimi yapan firma hakkında bilgi verir. Dördüncü karakter ile sekizinci karakter aralığı aracın motor özellikler ve motor hacmi ile ilgili bilgi verir. Dokuzuncu karakter,aracın güvenlik numarasıdır. Onuncu karakter aracın üretim yılını ifade ederken, on birinci karakter üretimin yapıldığı fabrika bilgisini sağlar. Son altı karakter ise aracın kendine özel seri numarasıdır. Genelde aracın sol ön camının,sol alt kısmında bulunur. Bunun yanı sıra plaklardan, bagaj altından ya da teker boşluklarında da bulunabilir. Şase numarası aynı zamanda olası hırsızlık işlemlerinde, araç sahibine ulaşmak için de kullanılır.

Şase Numarası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Şase numarası ile araç sorgulama işlemi için önce aracın şase numarası öğrenilmelidir. Sorgulama SMS ile yada internet üzerinden gerçekleştirilebilir.

SMS ile sorgulama yapmak için;

 • Hasar kaydı için HASAR S
 • Değişen plaka sorgulama için PLAKA S
 • Poliçe sorgulamak için TRAFIK S
 • Kasko sorgulamak için KASKO S
 • Araç özelliği sorgulamak için DETAY S

Yazarak 5664’e mesaj atılır.

İnternet üzerinden sorgulama yapmak için izlenmesi gereken adımlar sırasıyla şunlardır;

 1. Sigorta Bilgi ve Gözetim Sistemi resmi web sitesine girilir
 2. Sorgulamalar sekmesine tıklanır
 3. Hangi sorgulama türü yapılacaksa o alt başlığa tıklanır
 4. İstenen bilgiler kısımları doldurulur
 5. Ara butonuna basılır