Sıkıntının Gitmesi İçin Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika iç sıkıntısı icin okunacak dua, iç sıkıntısı huzursuzluk için okunacak dua, iç sıkıntısı için okunacak dua nihat hatipoğlu, iç sıkıntısı için okunacak dua fazileti, iç sıkıntısı için yatarken okunacak dua hakkında detaylar.

Anasayfa > Genel > Sıkıntının Gitmesi İçin Okunacak Dua
10 Ocak 2021
196 okunma
Sıkıntının Gitmesi İçin Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Olumsuz duygular olan, iç sıkıntısı, korku, endişe, kaygı, ümitsizlik, aşırı heyecan, güvensizlik vücuttaki dengeyi bozarak bedende gerilim oluşturur. Özellikle strese giren insanların vücutları buna tepki gösterir. Böylece vücutta çeşitli reaksiyonlar başlar. Kan basıncı artıp, kandaki adrenalin yükselir. Daha sonra şeker, kolesterol gibi yağ asitleri kana karışır, kalp atışı artar. İç sıkıntısı için okunacak dua sıkıntıların yok olmasında etkilidir.

Bazen de kişinin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal gibi durumlar psikolojik sorunlara yol açabilir. İnsanların psikolojik direncinin zayıflamasının yanında bağışıklık sistemi de zayıflar ve hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Stresli, kaygılı, iç sıkıntılı durumlarda insan vücudunun gerilmesi normaldir. Bu gibi kriz durumlarında kişi, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabiliyorsa endişelerini ve kaygılarını yönetebilir. Ama eğer kaygılarını yönetemiyorsa kişide ciddi anlamda psikolojik sorunlar çıkar. Böyle durumlarda en çok karşımıza çıkan sorunlardan birisi anksiyete bozukluğudur.

Anksiyete, kişinin her konuda birtakım tehlikeler hissedip bu durumun onun üzerinde endişe, korku, kaygı gibi olumsuz etkiler oluşturmasıdır. Sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda, gençlerde de görülebilir. Bu yüzden de birçok kişinin yaşamını olumsuz olarak etkiler. Peki iç sıkıntısı için ne yapılabilir?

Bazen ibadet etmek, bu gibi olumsuz düşünceleri üzerimizden atmaya yardım edebilir. İman ruhumuzu besler. İbadetlerin, duaların en önemli özelliklerinden birisi de içimizde yaşadığımız kaygıları, iç sıkıntılarımızı yok etmesidir. Ama imandan yoksun bir kişi varoluşsal bir kaygı içerisine girer.

Feyizle ve nur ile beslenen bir kişinin ruhundaki sıkıntı azalır. Etrafındaki her şeye pozitif bir gözle bakmaya başlar. Her şeyi Allah’ın isteği doğrultusunda olduğunu görür. Böylece her şeyin bir imtihan olduğunu unutmaz. Yapılan günahlardan tövbe etmek de bir başka kaygı ve endişelerimizden kurtulma yoludur. Tövbe etmeyle oluşan huzur ve rahatlama duygusu içimizi doldurur. Çünkü sıkıntılarımızdan kurtulmuş oluruz.

Nefisten kaynaklanan iç sıkıntıları en kötüsüdür. İnsan, üzerinden bu sıkıntılarını atamaz. Böyle olunca kendimizi ibadete, imana vermek en sağlıklısı ve en doğalıdır. Allah’a elimizi açıp dua edip içimizdeki kötü duygulardan kurtulmamız gerekir. İç sıkıntısını geçiren dua nedir? İç sıkıntılardan kurtulma duası hangisidir?

İşte İç Sıkıntısı İçin Okunacak Dua

”La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahüRabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahüRabbüs-semavati ve Rabbül-ErdıRabbül’Arş-il-kerim.”

Peygamber Efendimiz Zor Zamanlarda Ne Yapardı?
Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ(raşeden). sıkıntıdan kurtulma duası
İçin Daraldığında Hangi Sure Okunur?
“La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.” Anlamı itibari ile sıkıntıdan kurtulmak için Allah’a sığınmayı ve Allah’tan yardım istemeyi kapsamaktadır. Sıkıntılı iken okunan bu duanın üzüntüyü de giderdiği söylenir.
Her Gün Hangi Dualar Okunmalı?
İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr.
Korku İçin Hangi Sure Okunur?
İnsanlar dua ederek bu korkularını hafifletebilirler. Bu dualara örnek Nas suresi, Felak suresi, Fatiha suresi verilebilir. İnsanlar özellikle gece korkuyorsa uyumadan Felak ve Nas suresini okuyup uyumaları, uykuda korkmamalarını sağlar.

İlginizi Çekebilir;

 

https://sartlari.com/can-sikintisi-icin-okunacak-dua/

https://sartlari.com/ic-sikintisi-icin-okunacak-dua/

https://sartlari.com/endise-ve-kaygi-icin-okunacak-dua/

https://sartlari.com/bas-agrisi-icin-okunacak-dua/

https://sartlari.com/islerin-rast-gitmesi-icin-dua/