Toki Başvuru Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Toki Başvuru Şartları
24 Aralık 2019
428 okunma
Toki Başvuru Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Toki evleri İstanbul projeleri dar ve orta gelirli vatandaşlar için sosyal konutların yapıldığı çalışmalardır. 2020 yılındaki projeler kapsamında ise yaklaşık 10 bin konut daha üretilmesi beklenmektedir. Bunun içinse arazilere ihtiyaç vardır ve arazi geliştirme çabaları da hızla devam etmektedir. Vatandaşların en büyük avantajlarından biri uzun vade imkanlarıyla ev sahibi olabilmeleridir.

TOKİ Evleri Nedir?

TOKİ evleri sosyal sorumluluk kapsamında yapılan konutlardır. Dar ve orta gelirler hedef kitledir. Ev sahibi olabilmek için bu vatandaşlara en uygun koşullar TOKİ projeleriyle sunulmaktadır. TOKİ evleri için her yıl çok yüksek oranda başvurular alınmaktadır. Başvuru gerçekleştirmek için TOKİ başvuru şartları yerine getirilmelidir.

Toki Başvuru Şartları

TOKİ Başvuru Koşulları 2020

TOKİ başvuru 2020 için aşağıdaki koşullar sunulmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • TOKİ projesinin yapıldığı yerde ( İl/ilçe sınırlarında ) en az 1 yıl ikamet ediyor olmak
 • Projenin yapıldığı il nüfusuna kayıtlı olmak ( Üstteki maddenin alternatifidir )
 • Şehit aileleri, gaziler ve onların dul ya da yetimleri de il nüfusuna kayıtlı olmaları veya en az 3 sene ikamet ediyor olmaları gerekmektedir
 • Daha öncesinde Toplu Konut İdaresi’nden konut almamış olmak
 • Şehit aileleri, gaziler ve onların dul ya da yetimleri haricinde toplu konut kredisi kullanmamış olmak
 • Eşine, kendisine, velayeti altında bulunan çocuklara ait tapuda kayıtlı bir konut olmaması
 • Başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmuş olmak
 • Aile gelirinin aylık toplamı en fazla 4.500 TL olmalıdır

Bir hane halkından yalnızca tek kişi başvuru yapabilmektedir. TOKİ başvuru şartları kapsamında uygun olan adaylar başvurularını gerçekleştirebilirler.

Toki Başvuru Şartları

TOKİ Konutları Başvurusu için Gerekli Evraklar

TOKİ başvuru şartları için uygunluk varsa gerekli evrakların eksiksiz biçimde toplanması ve teslim edilmesi gerekir. Başvuru için istenen evraklar şunlardır:

 • Hak sahipliği belgesi ( Şehit aileleri, gaziler ve onların dul ya da yetimleri, kredi kullanım şartlarına göre T.C Emekli Sandığı’ndan bu belgeyi almalıdırlar )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Engelli vatandaşlar için en az %40 engelli olduğuna dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu veya Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden verilmiş kimliğin fotokopisi
 • Emekli olunduğunu gösteren emekli yazısı veya belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan verilen Emekli Kimlik Belgesi

Bu belgeler toplanıp, ibraz edilmelidir.

TOKİ Kura Çekilişi Ne Zaman Yapılır?

TOKİ evleri kura ile çıkmaktadır. Bazı vatandaşların kurada öncelikleri bulunur. Harp ve vazife malulleri, Şehit aileleri, bu kişilerin dul ve yetimleri kuraya girmezler. Konut belirleme kuraları ise öncelikli olarak yapılacaktır. Konut sayısının %5’i engelli vatandaşlar için ayrılmıştır. Kura kontenjanının %25’i ise emekli kişilere ayrılmıştır. Kurlarda kategori öncelikleri bulunmaktadır. Konut başvuru sonuçları olumlu olduğunda vatandaşlar kuraya katılmaya hak kazanırlar.

Toki Başvuru Şartları

TOKİ Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

TOKİ başvuru şartları için uygun olan dar ve orta gelirli vatandaşlar uygun ve uzun vadeli ödeme imkanları ile ev sahibi olabilmek için başvurularını gerçekleştirmektedir.

TOKİ başvuru tarihleri TOKİ resmi web sitesinden projeler yapıldıkça açıklanır. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde TOKİ evleri için çalışmalar sürdürülmektedir. Başvuru tarihleri de o an hangi ilde hangi projelerin sürdürüldüğüne bağlıdır.

TOKİ evleri için sık sorulanlardan biri de satın alım öncesinde ön kayıt yapılıp yapılmadığıdır. TOKİ konut projelerinde ön kayıt imkanı sunulmamaktadır. Standart tipteki konutlar kiraya verilebilmektedir ancak 3+1 konutlar için TOKİ idaresi inisiyatif kullanmaktadır.

Satış duyuruları TOKİ resmi web sitesinden yapılmaktadır; ilgili bankaya sitede belirtilen süreler içinde vatandaşların başvurularını iletmeleri gerekmektedir.