Ücretli Öğretmenlik Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Ücretli Öğretmenlik Şartları
26 Aralık 2019
338 okunma
Ücretli Öğretmenlik Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Maliye Bakanlığı’nın belirlediği bütçe kapsamında her sene ücretli öğretmenler hizmet için alınmaktadır. İşsizlik ve kriz sebebiyle ücretli öğretmenlerin sayısında artış gözlenmektedir. Birçok kişi ücretli öğretmenlik ile ilgili koşulları merak etmektedir; ücretli öğretmenlik şartları nelerdir?

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Öğretmen kadrolarında açık olması halinde Milli Eğitim Bakanlığı ders ücretini ödeyerek sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirmektedir. Sözleşme imzalayarak bu şekilde çalışma şekline sahip olup ders ücreti alan kişi ücretli öğretmendir. Eğer ücretli öğretmenin kadro ataması olursa yapılan anlaşma sona erer.

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Koşulları 2020

Ücretli öğretmen başvuruları 2020 için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartları yerine getiren adaylar ücretli öğretmenlik yapmak için başvurularını gerçekleştirebilirler. Ücretli öğretmenlik yapabilecek kişiler arasında emekli öğretmenler de bulunmaktadır. 2 ya da 4 yıllık üniversite mezunu olabilirler.

Ücretli öğretmenlik şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır
 • Göreve engel olabilecek sağlık sorunları bulunmamalıdır
 • Kamu haklarından mahrum kalmamış olunmalıdır
 • Bazı Anayasada belirtilen suçlar nedeniyle hüküm giyilmemiş olunmalıdır
 • Erkek adayların askerlik durumu olmamalıdır
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak herhangi bir kurumda çalışılmamalıdır

Ücretli öğretmen başvurusu için temel koşullar bunlardır; bu koşulları sağlayan kişiler ücretli öğretmenlik yapabilirler.

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Ücretli öğretmen maaşları kadrolu çalışan öğretmenlere göre daha düşüktür; bu kişiler verdikleri ders karşılığında ücret almaktadırlar. Kadrolu olarak hizmet veren öğretmenler ise hem girdikleri derslerden ücret alırlar hem de memur statüsünde oldukları için maaş alırlar.

Ücreti öğretmenler ise memur değillerdir. Ücretli öğretmenler tatillerde maaş almazlar. Bu kişiler bir haftada yaklaşık olarak 30 saat ders verirler.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman?

Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman? ile ilgili olarak e-devlet üzerinden açıklamalar yapıldı. Buna göre ücretli öğretmenlik başvurusu geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda başlamış olur, Eylül ayında ise sona ermiştir. Bu tarihten sonraki başvurular 2019 yılı ücretli öğretmenlik hizmetleri için dikkate alınmayacaktır.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Ücretli öğretmenlik şartları için uygun olan kişiler e-devlet sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun için ise izlenecek adımlar şunlardır:

 • E-devlet sistemine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın
 • Milli Eğitim Bakanlığı /Ücretsiz Öğretmenlik başlığına tıklayın
 • Ekran yönlendirmelerini takip edin
 • Başvuru formlarında bilgiler eksiksiz ve doğru olarak verilmeli ve ileri butonuna basılmalıdır

Mezun olunan okula göre birden fazla mezuniyet bilgisi seçilebilmektedir. Ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları yine e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ücretli öğretmenlik şartları için uygun olan adaylar gerekli evrakları da teslim etmelidirler. Öğretmenlik başvurusu için tamamlamanız gereken evraklar şunlardır:

 • Ücretli öğretmenlik başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Mezuniyet belgesi, diploma belgesi, yurtdışı okullardan denklik belgesi
 • Eğer varsa KPSS sonuç belgesi
 • Eğitim fakültesi mezunu olmayanlar için Pedagojik formasyon belgesi veya orta öğretim alan öğretmenliği üzerine yapılmış tezsiz yüksek lisans belgesinin fotokopisi
 • Gidilen seminerlerin, kursların belgeleri
 • Sabıka kaydı

Evraklar eksiksiz biçimde verilmelidir. Sabıka kaydı e-devlet sisteminden alınabilmektedir.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanmaktadır?

Ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları için her dönem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapılmaktadır. Genellikle Ağustos-Eylül dönemi başvurularının sonuçları Ekim ayında açıklanmaktadır. Okul müdürlükleri başvuruları olumlu sonuçlanan adaylara mesajla ya da telefonla haber verebilmektedir. İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri de adaylara ulaşıp, göreve başlayabileceklerini tebliğ etmektedirler. Eğer aday kişi kabul ederse görüşmeler gerçekleşir ve onay verilmesi durumunda sözleşme imzalanır. Ücretli öğretmen olarak göreve başlayacak kişinin SSK girişi yapılmaktadır.