Viski Nasıl İçilir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Viski nasıl yapılır, viski yanında ne yenir, viski çeşitleri neler, viski nasıl içilir, en pahalı viski hangisi, viski markaları

Anasayfa > Genel > Viski Nasıl İçilir
14 Nisan 2019
394 okunma
Viski Nasıl İçilir
Okuma süresi: 4 dakika

İskoçya ve İrlanda’da “yaşam suyu” anlamına gelen viski nasıl içilir; hafif bir müzik eşliğinde puro ile ya da buzla… Çoğu zaman soda ya da kola ile… Bazen de sek…Viskiye yaren olan tatlar damak zevkinize ve keyfinize göre değişir. Önemli olan hangi tadın size uygun olduğunu bulabilmek. Viski tutkunları bilinenin aksine buz yerine çoğu zaman soğuk su tercih eder ve derler ki alkolü bıraktım viskiyle kutlamaya başlıyorum! İlk kez viski deneyecek olan kişiler için viski hakkında merak edilen tüm detaylar içerikte.

Viski Nedir, Nasıl Yapılır?

Alkollü, sert bir içki çeşididir. Viski nasıl yapılır; fermente edilmiş tahılların şekerlendirilme ve mayalandırma işlemlerinden sonra damıtılması ile elde edilir. Özellikle meşe fıçılarda bekletilir. Çünkü meşenin aroması da viskiye karışarak enfes bir lezzet oluşur. Daha sonra şişelenerek satışa sunulur.

Viski İlk Ne Zaman Üretildi?

 Viski kökeni İskoçya ve İrlanda ülkelerine dayanıyor. 15.yy sonlarında rahipler ilaç olarak kullanırdı. Ancak daha sonra yan etkileri nedeni ile popüler bir içki haline geldi. Popülerliği fark edilince lisanslı olarak üretilmeye başladı. Tarihte ilk kez 1608 yılında İrlanda’nın Bushmills imalathanesinde piyasaya sunuldu.

Zamanla dünyanın her yerine yayıldı ve geçirildiği işlemlerde değişiklikler yapıldı. Bu sayede de viski çeşitleri ortaya çıktı.

Viski Markaları ve Çeşitleri Neler?

Viski markaları ve çeşitleri; Scoht- İskoçya, Bourbon- Amerika, Irish – İrlanda, Candian Whisky- Kanada, Janaese Whisky- Jayponya…

Aslında tüm viski çeşitleri geçirildikleri işlemler bakımından birbirine benzer özellikler taşıyor. Ancak hammadde olarak kullanılan tahıl içinde şeker oranı bu viskilerin birbirinden ayrılmalarını sağlıyor.

Mesela mısır ile imal edilen viskilerde uygulanan yöntemler viskinin tadını değiştiriyor. Ağızda daha hoş bir tat bırakır ve içimi gayet keyiflidir. Viski çeşitlerinde alkol oranı %40’lardadır.

Amerikan Viskileri;

Amerika’ya göç eden Avrupalılar burada zengin çavdar tarlaları ile tanışıyor. Geleneksel tarif böylelikle değişiyor. İlk olarak çavdarlı viskiler Amerika’da ortaya çıkar. Mısır üretiminin Kentucky bölgesinin merkezi haline gelmesi ile beraber yüksek oranda viskide mısır kullanılmaya başlandı.

Alazlanmış olan meşe fıçılarında 2 yıllandırılmış olarak satışa sunulması zorunlu. Su haricinde başka herhangi bir katkı maddesi olmaz. %51 oranında mısır kullanılarak imal edilir.

Çavdar Viskileri;

Daha sert viski çeşididir. %51 oranında çavdar kullanılarak imal edilmiştir. En az 4 yıl yıllandırılır ve daha sonra satışa sunulur.

Kanada Viskileri;

Kanada’da bilindiği üzere zorlu kış koşulları hakim. Bu durumda tahıl çeşidi çok fazla yok. Çavdar bu nedenle Kanada’da viski üretiminde kullanılıyor. Ancak daha sonra 120’li yıllarda Amerika’da alkol yasakları uygulandığı için kaçakçılık sektöründe Kanada rotaları önem kazanmış. Hal böyle olunca Kanada viskileri de yükselişe geçmiştir. 

Amerikalıların şimdilerde tükettiği viskinin neredeyse %80’i Kanada viskisi. Aynı fıçılar kullanılarak yıllandırma işlemi uygulanır. Daha sonra az yıllandırılmış olan yeni fıçılar ile karışım yapılır.

İskoçya Viskileri;

Yüksek oranda arpa içerir. Ancak mısır ve buğdayda kullanılıyor. İskoçya’da viski üreten yaklaşık 100’ün üzerinde damıtma evi var. Damıtma evlerinde ise 20 milyon kadar viski yıllandırıldıktan sonra şişelere koyulur. Su, viskinin bileşiminde son derece etkili. İskoçya ise su kaynağı denilince ilk akla gelen ülkeler arasında. Granit kayalar üzerinden inen sular son derece yumuşak bir içime sahip. Bu nedenle İskoç viskisi de son derece meşhur.

Japonya Viskileri;

1920 yıllarında Japonya tek malt viski üretti. Japonya’daki damıtma evleri az sayıdadır. Özellikle Yamazaki ve Hakushu viski damıtma evelerinin olduğu bölgeler arasında. Daha sonra damıtım evlerinin sayısı da arttı. Viski kültürü açısından önde gelen ülkelerden biridir.

Viskinin Yanında Ne İkram Edilir?

Viski tek mi içilmeli yoksa yanında bir şeylerde yenilmeli mi? İşte bu sorunun cevabı viski zevklerinize göre değişir. Fakat viskinin yanında ne ikram edilir diye merak edenler için birkaç tüyo verebiliriz.

  • Puro, viskinin yanında ikram edebileceğiniz şeylerden biri. Fakat kalitesi de önemli. Kaliteli bir puro, kaliteli bir viski ile muhteşem bir keyif yaşamanızı sağlar.
  • Şekerli olmasının yanı sıra baskın bir aromaya da sahip olduğundan dolayı birçok alkollün yanında tercih ediliyor. Ancak alkoldeki ince tatları almanızı engelleyebilir. Yine de alkolün acı gelmesini engeller.
  • Mideniz boş ise ve viskiyi sek içmek istemiyorsanız karışık kuruyemiş viski ile iyi gidecektir. Badem, fıstık tercih edilebilir. Ceviz damak tadınızı bozacağından dolayı çok fazla tercih edilmiyor.
  • Armut ve elma da meze severlere önerilebilecek viski ile iyi giden atıştırmalıklar arasında yer alıyor.

Viskinin yanında ne yenir; tütsülenmiş olarak hazırlanan etler viskiye harika bir şekilde eşlik ediyor. Ancak peynir için aynı şeyi söylemek pekte mümkün değil. Yine de bazı viski severlerin tercihleri arasında olduğu için denemenizde yarar var. Damak zevkinize göre değişiklik gösterebilir. Yaş meyvelerde viski yanında yenebilir. Bunun dışında viskisine göre somon ya da istiridye de viski yanında tüketilebilir.

Viski İçme Önerileri Neler?

Viski nasıl içilir; öncelikle daha önce hiç viski içmediyseniz ilk kadehte buz eklemeyin. İkinci ya da üçüncü kadehte buz, soğuk su kullanabilirsiniz. Çünkü buz, viski tadını engeller.  Viski türlerine göre içme şekilleri de değişiklik gösteriyor.

  • Viski ile yapılan kokteyller eğer usta eller tarafından hazırlanıyorsa kesinlikle denemelisiniz.
  • Viski kola en çok bilinen kokteyller arasında yer alıyor.
  • Bunun yanı sıra meyvelerde viski içiminde tercih edilmekte. Viski soda içimi kolay olduğu için özellikle ilk kez viski deneyecek olan kişiler tarafından tercih edilebilir.
  • Ayrıca viski enerji içeceği ile karıştırılarak da içilebilir.

Viskiyle bütünlük sağlayacak çok fazla yiyecek yok. Fakat,  çikolata viski yanında en fazla tercih edilenler arasında yer alıyor. Fakat şunu unutmamakta yarar var. Herkesin damak zevki ayrıdır. Karışımların yanı sıra viskiyi sekte tüketebilirsiniz.

Viskiye Buz Atılır Mı?

Filmlerde buzlu viski sahneleri sık sık gözümüze çarpar. Fakat her viskiye buz atılır mı? Kibar bir tabir ile ucuz bir viski içiyorsanız eğer 5 tane hatta 10 tane buz atıp içebilirsiniz. Ancak daha iyi, kaliteli en pahalı viski buz yerine soğuk su katılarak içilmeli.  

Soğuk su, alkoldeki keskin tadı keser. Bu sayede viski içerisinde bulunan farklı aromaların tadını damağınızda hissedebilirsiniz. Kaliteli bir viskiye neden buz atılmamalı diyorsanız, buz viski sıcaklığını hızlı bir şekilde azaltır, tadının eksilmesine sebep olur.

Eğer ille de buzla içmek istiyorum diyorsanız öncelikle buzu dondurmadan önce kaynatmalısınız. Kaynatılan ve daha sonra dondurulan buz küpleri şeffaf buz elde etmenizi sağlayacak.

Viski İçiminde Hangi Kadehler Kullanılır?

Son derece cool bir içki türü olduğundan dolayı viskiyi hangi kadehte içeceğinizde önem taşıyor. Ağzı geniş bardaklar viski içiminde sıklıkla tercih edilen kadehler arasındadır.

Ağız kısmı bardaktan çok daha geniş olan rocks kadehler viski içerken seçilebilir. Rakı kadehinden çok az daha kalın olan uzun tip bardaklar, hızlı tüketmek isteyenler için shot bardakları ya da ayaklı kadehler viski içiminde kullanılabilir.

Bunun dışında geniş şarap kadehleri viski kıvamını ve kokusunu daha iyi almanızı sağladığı için uzmanlar tarafından da en ideal kadeh olarak görülüyor.