Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Zeytinin kararması, yeşil zeytin neden kararır, kırma yeşil zeytinin kararmaması için ne yapılır, anne işi yeşil zeytin yapımı

Anasayfa > Genel > Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
18 Şubat 2019
313 okunma
Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
Okuma süresi: 2 dakika

Yeşil zeytinlerin kararmasını önlemek için, onları akan su altında hava ile temas halinde yıkamamak gerekir. Kasayı dikkatlice tutarsanız, kararmayı da önleyebilirsiniz.

Yeşil zeytinlerin kararmasına neden olan en önemli faktör yıkama sırasında havanın sık sık temas etmesidir. Bunu önlemek için yukarıda belirtildiği gibi zeytinleri suda tutabilirsiniz.

Yeşil zeytinlerin kararmasının bir başka nedeni de açık kalmalarıdır. Yanlış depolama, kararmaya ve hatta küflenmeye neden olabilir. Bu durumda, zeytin kullanmak mümkün olmayacaktır, emniyete mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Peki yeşil zeytinin kararmaması için ne yapılır?

Yeşil Zeytinler Doğru Şekilde Korunamaz Mı?

1) Kalıp

Oda sıcaklığında bırakılan veya buzdolabında açılan zeytinler kısa bir süre bozulmaya başlayacaktır. Bu bozulmanın son şekli küftür. Her bir yağda küf yoksa ve küfü ayırmak istiyorsanız, bu işlemi denememenizi şiddetle öneririz. Zeytinin küflü olması, diğer zeytinlerin yenilmesi için büyük bir nedendir.

2) Yumuşama

Zeytinlerle ilgili diğer bir yaygın sorun yumuşatmadır. Yumuşama sorunu, doğru şekilde desteklenmemesi nedeniyle de bir sorundur. Bu problem, özellikle kapalıyken oda sıcaklığında uzun raf ömrüne sahip zeytinlerde bulunur.

3-) Kemik Görünüm

Zeytinler küflenmeden önce beyaz tabaka halinde görünür. Bu tabakanın kıvamı kremsidir, ancak zeytinleri bu şekilde kullanmamalısınız. Çünkü bu zar oyunu, zeytinlerin bozulmaya başladığının açık bir işaretidir.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır?

Zeytinleri saklarken, plastik değil, cam kap seçmenizi tavsiye ediyoruz. Neredeyse çoğu saklama kapları sağlığa zararlı olabilir, çünkü bunlar yüksek kaliteli plastikten yapılmamıştır. Burada zeytinlerinizi uzun süre saklamanıza izin vermez.

Elinizde çok miktarda zeytin varsa, gerekli miktarı ilk etapta tutmak için buzdolabında kullanabilirsiniz ve çoğu zaman hava ile temas halinde değildir. Zeytin kendilerini doğrudan güneşte bırakabilir. Böylece onu doğrudan rahatlatabilirsiniz. Yine, her kullanımdan sonra kapağın uygun şekilde kapatıldığından ve hava ile temasın tamamen kesildiğinden emin olmalısınız.

Zeytinleri depolarken göz önünde bulundurulması gereken diğer bir detay da, uzun süre oda sıcaklığında saklamamanız gerektiğidir. Oda sıcaklığında uzun süredir bekleyen zeytinlerin tadı da kısa sürede ekşir. Artık yeşil zeytinin kararmaması için ne yapılır yöntemlerini bilerek evinizde gerekli önlemleri de alabilirsiniz.