Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi 2019

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 1 dakika Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilecek mi 2019, bağkur borcu olan eşinin ssk üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi, bağkur borcu olan genel sağlık sigortasından yararlanabilir mi, bagkur borcu olan hastaneye gidebilir mi 2019

Anasayfa > Genel > Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi 2019
15 Şubat 2019
1.974 okunma
Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi 2019
Okuma süresi: 1 dakika

Bağkur borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanıyor mu? Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2019? Bağkurlu olup da primlerini ödemeyen vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ediyorlar. SGK prim borcu bulunmakta olan Bağkurlu vatandaşlar torba yasa ile sağlıktan yararlanma hakkına sahip oldular. Söz konusu uygulama doğrultusunda 60 günden daha fazla prim borcu bulunan Bağkurlu vatandaşlar bu miktarı ödememeleri halinde hastanelerden provizyon alamıyorlar. Hayata geçirilmiş olan torba yasa ile birlikte belirtilen süre içerisinde başvurmaları halinde prim borçlarını yapılandırabiliyorlar. Söz konusu sürenin geçmesi halinde yapılandırma işlemi yapılmazsa borçla alakalı hizmet süresi dondurulur. Daha sonra istenirse eğer söz konusu süre yeniden canlandırılabilecek. Bahsetmiş olduğumuz 2 seçenek ile borçlarınızı temizleyebilir sağlık hizmetleri konusundaki sıkıntıdan da bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Bağkur borcu olanların ne yapması gerekiyor?

Bağkurlu olanlar, bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumlarına giderek kuruma yasa doğrultusunda prim borcunu taksitlendirmek istediklerini belirterek dilekçe verebilirler. Prim borcu olan kişiler talepleri doğrultusunda söz konusu borcu 36 aya kadar taksitlendirebilirler.

Prim borcunun ilk taksiti ödenmesi ile sağlık hizmetinden faydalanabilecek mi?

Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2019? Borcu olan vatandaşın başvurusu doğrultusunda prim borcu taksitlendirilecek. Kişilere aylık taksit ödemelerini göstermekte olan bir ödeme çizelgesi verilecek. Ödeme çizelgesinde belirtilmiş olan ilk taksit ödemesi vade beklenmeden peşin bir şekilde aynı gün ödenmesi halinde aktivasyon gerçekleşir. Yani, borcun ilk taksitini ödeyen vatandaş ve beraberinde bakmakla yükümlü olduğu diğer aile fertleri sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek, ameliyat olabilecek ve muayene edilebilecektir.

Bağkur borcu taksitlendiriliyor mu?

Torba yasa ile birlikte Bağkur borcu olan vatandaşların prim borçlarını ödemeleri için bir fırsat çıktı. Söz konusu yasa doğrultusunda belirtilen süre içerisinde başvuru dilekçelerini veren vatandaşlar borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilecekler. Başvurunun kabulü ardından ilk taksitin ödenmesi halinde sağlık hizmetlerinden kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri faydalanabilecekler.