Bedelli Askerlik Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Bedelli Askerlik Şartları
08 Aralık 2019
223 okunma
Bedelli Askerlik Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Son zamanlarda yeniden gündeme gelen bedelli askerlik, görevlerini daha kısa sürede tamamlamak isteyenler açısından avantajlıdır. Bedelli askerlik şartları her yıl yeniden güncellendiği gibi ödenecek tutar da değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak 480 binin üzerindeki yoklama kaçağının askerlik görevini yerine getirmesi adına hazırlanan sistemde başvurular ise 2019 yılında Temmuz ayında başlamıştır.

Bedelli Askerlik 2019 Ödeme Şartları

Bedelli askerlik şartları arasında ödenecek olan tutar, 2019’un ilk yarısı için 31 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu süreçten sonra yaklaşık olarak 6 ayda bir şeklinde bedelli askerlik fiyatlarına zam yapılacağı da açıklanmıştır. Başvuru yapmanız ve askere gitmek istemeniz halinde ödemeyi tek seferde yapmanız önemlidir.

 • Askerlik tutarının ödenmesinde zorlananlar için banka kredisi seçeneği de mevcuttur.
 • 2019 bedelli askerlik şartları içerisinde asker alımlarının yılda 4 kez değil de, her ay düzenli olarak yapılacağı da belirtilmiştir.
 • Dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ise yaklaşık olarak 5 bin Euro ödemeleri yeterli olacaktır.

Bedelli Askerlik Eğitim Şartları

Bedelli askerlik şartları resmi gazete aracılığıyla yayınlandıktan sonra, nasıl bir eğitim görecekleri de ifade edilmiştir. Yaklaşık olarak 15 ya da 18 gün eğitim görecek olan bedelli askerler daha sonrasında ise yatırdıkları tutar ile birlikte terhis olma fırsatı elde edecekler. Askerlik görevini tamamlamak için vakit bulamayanlar açısından bu tür bir seçenek oldukça avantajlıdır.

Bedelli Askerlik Kredi Alma Şartları

Bedelli askerlik yapmak istiyor ancak ödenmesi gereken tutarı tamamlayamıyorsanız bankaların kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Başvuru yapmanız halinde kredi puanınız yüksekse kısa zamanda sonuç alabilmeniz mümkündür. Bedelli askerlik şartları son dakika güncellenebileceği için her zaman takipte kalmak faydalıdır.

 • İhtiyaç kredisi almak istemeyenler için pek çok özel ve devlet bankası da bedelli kredi fırsatı hazırlamıştır.
 • İş bankası, Türk Ekonomi Bankası başta olmak üzere farklı kuruluşlar üzerinden bedelli askerlik kredisi talep edebilirsiniz.
 • Ödenmesi gereken tutar tamamlandıktan sonra, bedelli askerlik yapacak adaylar için kura çekilişleri gerçekleşir.

Bedelli Askerlik Yaş Şartı

Bedelli askerlik şartları yaş sınırı 2019 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte 20’dir. 20 yaşınızı tamamladıysanız eğer, bedelli askerlik için başvuru yapabilirsiniz. İstenen miktarın ödenmesi durumunda 18 günlük askerlik süreniz başlar.

 • 2020 Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken tutar yeniden güncellenecektir.
 • Bedelli askerlik sayesinde uzun süredir görevini tamamlamak isteyen gençler başvuru yapabilme fırsatı elde ederler.
 • Önceleri yalnızca yılda 3 ya da 4 kez alım yapılırken son getirilen düzenlemeler ile birlikte her ay bedelli asker alımları yapılmaktadır.
 • Askerlik görevinizi tamamlamak istiyorsanız eğer, bedelli şartları hakkında fikir edinebilirsiniz.
 • Bedelli askerlik şartları doğrultusunda görev yapacak olan vatandaşlar Türkiye’nin farklı noktalarındaki merkezlere kura ile gönderilirler.

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, spordan atışa kadar birçok eğitimi alıyor, komutanlarının emirlerini yüksek disiplin içinde yerine getiriyor. Ankara’nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugay Komutanlığında silah altına alınan bedelli askerlik yükümlüleri eğitimlerini eksiksiz yerine getiriyor. Tüfekli-tüfeksiz yanaşık düzen eğitimi verilen askerler, yüksek disiplin içinde komutanlarından aldıkları emirleri uyguluyor. Öğretim atışları kapsamında 25 metredeki hedefi vuran bedellilerin eğitimleri, askerlik yeminine kadar sürecek. ( Murat Kaynak – Anadolu Ajansı )

Bedelli Askerlik Şartları Değişir Mi?

Bedelli askerlik şartları zamanla değişir ve güncellenir. Görevinizi problemsiz şekilde yerine getirmek istiyorsanız eğer, kurallar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Önceleri yalnızca belirli aralıklarla bedelli askerlik alımı yapılırken günümüzde sürekli hale getirilmiştir. Ödenmesi gereken tutarı aktarmanız halinde bedelli askerlik talebiniz kabul edilir.

18 gün boyunca eğitim gören ve askerlik hakkında bilgi edinen gençler daha sonrasında teskerelerini alarak görevlerinden muaf duruma gelebilirler. Askerlik yapma sürelerinin de kısaltılması uzun süredir değişiklik bekleyenler için avantajlıdır. Yaş, ödenecek tutar ve istenen belgeler hakkında fikir edinmeniz halinde sorun yaşanmaz. Gerçekleştirilen incelemeler ve kura sonrasında kısa zaman içerisinde askerlik görevinizi tamamlama fırsatı elde edebilirsiniz.