Bekçi Alımı Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Bekçi Alımı Şartları
09 Aralık 2019
219 okunma
Bekçi Alımı Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Polis ve askerden sonra toplum içerisinde güvenliğin sağlanması açısından bekçiler görevlendirilmeye başlamıştır. Mahallelerde ya da ilçelerde nöbet tutarak asayişi sağlayan bekçiler, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Bekçi alımı şartları ise 2019 ile birlikte güncellendiğinden dolayı başvuracak adayların bilgi edinmeleri gerekir. Bu aşamada ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak en temel kurallar arasındadır.

2020 Bekçi Alımı Eğitim Şartı

Bekçilik için başvuru yapabilmek adına adayların en az lise mezunu olmalarına özen gösterilir. Bekçi alımı şartları içerisinde yer alan eğitim koşulu, üzerinde durulması gereken önemli faktörlerden biridir. En az 1.67 boya sahip olmak,  adaylarda aranan kriterlerden bir tanesidir.

  • Bekçi alımı 2020 ile birlikte yeniden güncelleneceği için açıklamaları ya da güncel haberleri takip etmek faydalı olacaktır.
  • Başvuru yapılan ilk sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmakta yukarıda belirtilenlerin yanı sıra vurgulanan unsurlar arasındadır.
  • Yine aynı şekilde başvuru öncesinde askerlik görevi de tamamlanmalıdır.

Bekçi Alımı Şartları

Bekçi Alım Şartları Yaş Sınırı

Bekçi alım şartları yaş sınırı 2019 ile birlikte yapılan düzenlemeler sonucunda, 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşınızı doldurduysanız eğer, bulunduğunuz il ya da ilçede bekçi olabilmek için başvuru yapabilirsiniz. Bu aşamada ise üst sınır ise 31 yaş şeklinde ifade edilir. 31 yaşından gün almaya başlamanız durumunda bekçi olma hakkınız da ortadan kalkar.

Bekçi Alım Şartları Değişti Mi?

Zaman içerisinde değişen ve güncellenen bekçi koşullarında, 2020 yılında da belirli düzenlemeler yapılacaktır. Bekçi alımı 2019 başvuru sürecinde istenen evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Başvuru dilekçesi, diploma, kimlik fotokopisi ya da aslı, başvuru yapılan ilde en az 1 yıldır ikamet edildiğine dair evrak ve 4 adet biyometrik fotoğraf istenen belgelerden bazılarıdır.

  • Başvurunun sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi adına belgelerin tamamlanması ve kurallara dikkat edilmesi faydalı olacaktır.
  • Sınav ücretinin yatırıldığına dair dekont, terhis belgesinin fotokopisi, sağlık bilgilendirme formu ve yaş düzeltmesi yaptırıldıysa eğer geçerli belge de olmazsa olmaz evraklar arasındadır.
  • Alım şartları çok zor olmamak ile birlikte böylelikle vatandaşların meslek sahibi olmaları da amaçlanır.

Bekçi Alımları Başvuru Şartları

Başvuru yapabilmek için yaş, eğitim,  sağlık kurallarına dikkat edilmesi halinde sorun yaşanmaz. Bekçi alım şartları 2020 ile birlikte yenilenebileceği gibi takipte kalmak sürecin hızlıca tamamlanması için faydalıdır. Bekçi olarak görev yapmak isteyenlerin herhangi bir sabıka kayıtlarının olmamasına da özen gösterilir.

Bekçi alımı şartları içerisindeki sabıka kaydı, af nedeniyle silinmiş olsa bile kabul edilmez. Gazi ya da şehit yakınıysanız eğer başvuru sırasında kamudan onaylı evrakınızın da hazır bulunması gerekir. Ekstra bir belge talep edilmesi halinde ise tamamlamak, başvurunun onaylanması adına yararlı olacaktır.

Bekçi Alımı Şartları

Bekçi Alımı Askerlik Şartı Kalktı Mı?

Bekçi alımı şartları içerisinde askerlik görevini tamamlamış olmak kuralı henüz kalkmış değildir. 2019 yılında belirtilen kuralın hala devam ettiği ve adaylarda askerlik şartının arandığı ifade edilir. 2020 ile birlikte ise ne tür bir yenilik yapılacağı ise merak konusudur. Maaş şartlarının ve olanaklarının da iyi olduğu bekçilik mesleği, son dönemde çok fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Gerekli evraklar ile birlikte başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Yaşadığınız ilçe ve semtte bekçi olarak görevinizi en iyi şekilde yerine getirme fırsatı elde edebilme seçeneğiniz vardır. Bekçilik aynı polis ya da askerler kadar son derece önemli bir görevdir. Mahalle ya da semtlerde vatandaşların güvenliğinin sağlanması adına tercih edilir.