E Devlet Kimlik Kartı Uygulaması Nasıl Açılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika E devlet kimlik kartı uygulaması indir, e devlet kimlik kartı uygulaması açılmıyor, e devletten kimlik kartı uygulaması.

Anasayfa > Genel > E Devlet Kimlik Kartı Uygulaması Nasıl Açılır?
10 Şubat 2019
383 okunma
E Devlet Kimlik Kartı Uygulaması Nasıl Açılır?
Okuma süresi: 2 dakika

E devlet kimlik kartı uygulaması açmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Devlet kurumları ile olan işlerin pek çoğunu kolay bir hale getiren e devletin hizmetlerinden yararlanabilmek için ilk olarak sisteme giriş yapılmalıdır. Giriş yapılmadığı takdirde sorgulamalar dahil hiçbir işlemi gerçekleştirmek mümkün değildir. Sisteme giriş yollarından bir tanesi T.C. kimlik kartıdır. Bundan dolayı e devlet kimlik kartı uygulaması nasıl açılır sorusunun cevabının bilmesi gerekir.

E Devlet Sistemine Giriş

Bir kişi vatandaşlık bilgilerine e devlet üzerinden ulaşabilir. Örneğin bu sistemden vergi borcunun ne kadar olduğu öğrenilebildiği gibi kişiler okuduğu üniversiteye dair pek çok işlemi bu yolla halledebilir. E devletin hayatı çok kolaylaştırmış olmasından dolayı da birçok kişi tarafından bu sistem tercih ediliyor.

E devlete girebilmek için de bazı farklı yollar vardır. Sisteme girme yolları şunlardır:

  • E devlet şifresi,
  • Mobil imza,
  • E- imza,
  • İnternet bankacılığı,
  • C. kimlik kartı.

Bu bilgilerden bir tanesine sahip olmayan kişiler e devlet kullanamaz. Bundan dolayı da bilgilerden birisinin edinilmesi gereklidir.

Kimlik Kartı Uygulamasını İndirme

E devlet sistemini kullanabilmek için giriş yapabilmek adına tercih edilebilecek yollardan bir tanesi kimlik kartı ile giriştir. T.C. kimlik kartı yasal olarak nüfus cüzdanının yerine vatandaşlık kartının kullanılmasıdır. Bunun için de e devlet kapısı kimlik kartı uygulamasının bilgisayara indirilmiş olması gereklidir.

Bu uygulamanın indirilebilmesi için e devlet sitesi açılmalıdır. Kimlik doğrulama sistemi sayfasında bulunan T.C. Kimlik Kartı ikonu tıklanmalıdır. Daha sonrasında ekranın aşağısında uygulamayı indirebilmek için link çıkacaktır. Bu linke basılmasının ardından uygulama bilgisayara inmeye başlayacaktır.

Kimlik Kartı İle Giriş

Kimlik kartı uygulamasının indirilmesinin ardından e devlete giriş yapabilmek için şu adımlar takip edilmelidir:

  • Giriş ekranında boş bulunan alana kimlik numarasının girilmesi,
  • Bilgisayarda masaüstünde bulunan Kimlik Kartı uygulamasının açılması ve ekrana çıkan işlem kodunun girilmesi.

Bu aşamalar takip edildiğinde e devlet sistemine giriş yapılabilecektir. Birçok işlemin yapılabilmesi için de kimlik kartı ile giriş yapılması gerekir. Bundan dolayı e devlet kimlik kartı uygulaması nasıl açılır sorusunun yanıtı iyi bilinmelidir.