Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? - Şartları Neler

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?
27 Mart 2021
571 okunma
Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Cinsel birlikteliğe giren ve korunmayan ya da korunmasına rağmen prezervatif ya da spiral gibi durumlarda oluşan sorunlarda, ertesi gün hapı bir önlem olarak kullanılabilir. Çiftler gebelik eğer bebek istemiyorlarsa, ilk olarak akla gelen yöntem ertesi gün hapı almak ve kullanmaktır.

Bunun için bazı bilinmeyen unsurlar, yanlış kullanımlar ve öğrenilmek istenen doğru uygulamalar bulunabiliyor. Özellikle bayanlarında bu konuya ilgili olması ve henüz hamile kalmak istememesi de bunların başında gelmektedir. Bu nedenle ertesi gün hapı kullanımında doğru bilinçlenmenin önemi büyüktür ve yapılacak bütün adımların doğru teknik ile yapılması gerekiyor. Ertesi gün hapı nasıl kullanılır sorusuna basit ifadeler ile yer verecek olursak;

  • Cinsel ilişki sonrasında alınmalıdır,
  • Cinsel ilişki öncesinde alınması, hamile kalma etkisinde herhangi bir önleyici rol üstlenmez,
  • Birlikte olduktan sonra mutlaka en kısa süre içerisinde doğum kontrol hapı alınmalıdır. Bu saatler içerisinde nitelemelidir,
  • Doğum kontrol hapını 3 gün ertelememeli ve aynı gün içerisinde almaya özen gösterilmelidir.
  • Her zaman etki etmeyeceğiniz ve koruma şansının %90’larda seyrettiğini unutmamalısınız. Tam ve kesin etkili bir yöntem değildir. Yine de başarı şansının yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

Bunlar genel olarak bilinmesi gereken noktalardır. Ertesi gün hapının nasıl kullanılacağına ilişkin bu adımlar, hamile kalma durumunuzun önüne geçebilir.

Ertesi Gün Hapı Düzenli Olarak Kullanılır mı, Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır; ertesi gün hapını şu şekilde tanımlarsak, daha iyi bir kullanım amacı ve mantığı kavranmış olacaktır. Eğer ki siz, istemediğiniz bir cinsel ilişki durumu, erkeğin prezervatif kullanmaması ya da sizin başka önlemleri cinsel ilişki sırasında almama durumlarında ertesi gün hapı kullanılmalıdır. Düzenli kullanılacak ve gebeliği engelleyici bir araç olarak kullanılmamalıdır. Genel olarak istemsiz ya da o an önlem almaya bile vakit bulunmayan durumlardan sonra en fazla 72 saat içerisinde alınması gerekiyor. Cinsel ilişkiden sonra hemen alınması, gebe kalma durumunu daha başarı ile engelleyecektir. Fakat uzun vadede almak unutulursa, spermle birleşen yumurta rahminize tutunacağı ve gelişim aşamasına başlayacağı için geç kalınmış olunacaktır.

Ertesi Gün Hapları Güvenli Mi?
Süre geçtikçe etkinliği azalır. Ertesi gün hapları normal doğum kontrol ilaçlarının etkinliğini azaltabilir. Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları, progesteron ve östrojen hormonunu içeren ürünlere kıyasla daha etkili ve güvenilir olmaktadır.
Ertesi Gün Hapının Başarılı Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hapın işe yarayıp yaramadığını gösteren tek bulgu adetin zamanında gelmesidir. Hapın hemen sonrasında olan kanama ilacın yan etkisi ile oluşabilir. Ama bu lekelenme tarzı kanama da kesin olarak işe yaradığının bir bulgusu değildir.
Ertesi Gün Hapı Kaç Tane İçilmeli?
Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişkinin ardından, olabildiğince kısa sürede alınması gerekirken, en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlaç kutusunda iki adet tablet bulunur. Bu tabletler aynı anda içilmelidir.
Ertesi Gün Hapı ile Hamile Kalan Var Mı?
Ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden sonra kullanılan etkili bir yöntemdir ancak diğer doğum kontrol yöntemleri kadar etkili değildir ve rutin kullanım için uygun değildir. Ertesi gün hapını kullanan her 100 kadından 1 veya 2si hamile kalmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/ertesi-gun-hapi-ne-zaman-alinir/

https://sartlari.com/iliskiden-sonra-hamile-kalmamak-icin-ne-yapilir/

https://sartlari.com/orgu-motifleri-ve-yapilisi/

https://sartlari.com/cinsel-organin-sertlesmesi-icin-ne-yapmali/

https://sartlari.com/esler-arasindaki-cinsel-sogukluk-icin-dua/