Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınır?
25 Mart 2021
50 okunma
Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınır?
Okuma süresi: 2 dakika

Ertesi gün hapının genel olarak mutlaka cinsel ilişki öncesinde değil, cinsel ilişki sonrasında alınması gerektiğini vurgulayabiliriz. Bunun içinde bazı süreler vardır ve bazı hormonal tepkimeler baz alınarak bunun uygulandığını söyleyebiliriz.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınır, Ne Kadar?

Ertesi gün hapı ne zaman alınır; Bayanların gebelik genel olarak hormonal dengeleri düşündüğünde maksimum 72 saat içerisinde doğum kontrol hapının alınması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yine de bu 72 saatlik süre gelmeden cinsel ilişki sonrasında  en fazla 1 gün içerisinde tüketilmesi de yapılması gereken noktalardan bir tanesi olmaktadır. Böylece daha hızlı bir tepkime gerçekleşerek, hamile kalma durumunun önüne geçilmiş oluyor. Ertesi gün hapının genel olarak kullanım mantığının bu şekilde olduğunu belirtebiliriz. Bu nedenle kısa zamanda kullanılması ve çok fazla bekletilmemesi gerekiyor. Yine de ertesi gün hapının, hamile kalma olasılığını %100 korumadığının da bilinmesi ve bu doğrultuda düşünülmesi gerekiyor.

Ertesi Gün Hapı Gerçekten de Etkili mi?

Ertesi gün hapı ile ilgili toplumumuzda bilinen bazı yanlış algılar ve doğru olmayan kullanımlar mevcut olabiliyor. Bunun nedeni, ertesi gün hapının her bir bayan üzerinde farklı sonuçlar doğurabilmesidir. Bu hap cinsel ilişkide erkek spermin  yumurta ile birleşmesi sonucunda rahim içerisinde bazı etkileşimlerin meydana gelmesini engellemektedir.

  • Rahmin içerisinde yumurtaların aktifleşmesini önler,
  • Bebeğin oluşum sürecinin önüne geçer,
  • Yumurtanın içeriğinin normal işlevini yetine getirmesini engeller

Bunu gibi pek çok etmen, ertesi gün hapının faaliyet kapsamına girmektedir. Bu nedenle de bazı adımların uygun bir şekilde atılması ve ertesi gün hapının doğum kontrolünün sağlanabilmesi için bir araç görülmemesi gerekiyor. Gerçek anlamda düzenli kullanım gibi bir etkinin %100 başarı vermediğini ve hamile kalma olasılığını tam olarak engellemediği de kanıtlanmış bir durumdur. Ertesi gün hapının, hamile kalma durumu %95 ve %98’lik oranlarla hamileliği engellediği araştırmalarca kanıtlanıştır. Fakat gün geçtikçe bu süre %90’ın altına düşmekte ve artık östrojen gibi hormonların tam olarak etkisini de yitirmesine neden olmaktadır. Eğer 1 hafta sonrasında ertesi gün hapı alınırsa tam bir etki görünemediği gibi yumurta rahimle bir bütün olarak, artık bir bayanı anne yapabilir.