İshal Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

İshal tedavisi, yetişkinlerde ishal neden olur, ishali hemen ne keser, karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir, mikroplu ishale ne iyi gelir

Anasayfa > Genel > İshal Nasıl Geçer
15 Nisan 2019
312 okunma
İshal Nasıl Geçer
Okuma süresi: 4 dakika

Hayat koşullarını oldukça olumsuz etkileyen ishal vücuttaki bağırsak sisteminin bozulması ile ortaya çıkar. Bozulan bağırsak sistemi ile vücudun attığı dışkı çok daha cıvık olur.  Bu durum sık sık tuvalete çıkmanıza sebebiyet verdiği içinde günlük işlerinizin aksamasına, karın ağrılarına sebebiyet verir. İshal nasıl geçer; bu konuda vücuttaki su miktarının arttırılması gerekiyor. İshalin daha kolay bir şekilde tedavi edilmesi için yediğiniz yiyeceklere de dikkat etmenizde yarar var. Ancak öncelikle uzman bir doktor ile görüşmeniz daha iyi olacak. Çünkü ishal başka hastalıklarında belirtisi olabilir.

İshal Nedenleri Neler?

İshalin oluşmasında tek bir neden etkili değil. Birçok faktör ishale sebebiyet verebilir. İshal nedenleri;

 • Kirli su ishale neden olan en önemli faktörler arasında yer alır. Su içerisinde yer alan mikroplar bağırsak sistemini hasara uğratır.
 • Yetersiz beslenmede ishale neden olan faktörler arasında yer alıyor. Kişiler gün içerisinde almaları gereken vitamini ve minareli alamadığında vücut halsiz düşer, mikroplarla savaşamaz.
 • İshalin bir diğer nedeni hayvansal yağlardır. Eğer hayvansal yağlara karşı hassasiyetiniz var ise ishal olmanız muhtemel.
 • Bu nedenle dışarıda fastfood tarzı beslenmemeniz daha iyi olacak.
 • Yemek yapılırken sebzelerin yeteri kadar yıkanmaması da bakteri oluşumunu tetikler ve ishal oluşumuna neden olur.
 • Yemek yapmadan önce sebzeleri güzelce, bol su ile yıkamaya özen göstermelisiniz.
 • Süt ürünlerinde kaynaklı hassasiyetlerde ishale sebebiyet veriyor.
 • Bunun yanı sıra dışarıda açık kalan yiyecekleri tüketmeniz, kremalar, mayonezler ishale neden olan şeyler arasındadır.
 • Dondurma gibi gıdalarda çocuklarda ishal oluşumunu tetikliyor. Özellikle de havuzlar yaz dönemlerinde tam bir mikrop yuvası.
 • Kalabalık havuzlardan uzak durmanızda yarar var. Bu sular içerisindeki mikroplar ishal oluşumunu tetikler.

İshal kaç gün sürer, hastalığın seyrine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bazı kişilerde 10 gün kadar sürebilir. Bazen de iki üç gün içerisinde geçer. Uzun süren ishal durumlarında doktorunuzla görüşmenizde yarar var.

İshal Belirtileri Neler?

İshal belirtileri herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. İshal olmadan bir gün önce karnınızda gurultu şeklinde sesler gelebilir. Bunun yanı sıra;

 • Mide bulantısı, karın ağrısı ishal belirtileri arasında yer alır.
 • Kusma ve halsizlik hissinin yanı sıra karın bölgesinde yoğun bir şekilde hissedilen gaz şikayetleri
 • Bağırsak sisteminde düzensizlikler, sık sık tuvalete çıkma ve daha cıvık şekilde dışkılama

Çocuklarda ishal daha dikkat etmeniz gereken hususlar arasında. Ebeveynler iki gün üst üste geçmeyen ishal durumlarında uzman bir çocuk doktoru ile görüşme sağlamalıdır. Evinizde dikkat etmeniz gereken şeyler ise idrar miktarını takip etmek. Çocukların idrarında azalma var ise sıvı tüketmesini desteklemeniz gerekiyor.

İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Neler?

Muz, elma, zeytin, haşlanmış patates hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. İshalin geçmesi adına yapmanız gereken;

 • Öncelikle iki adet patatesi haşlayın. Daha sonra sabah kalkar kakmaz isterseniz ezip püre haline getirerek isterseniz tuz ekleyerek tüketin.
 • Az yağlı makarna da ishali geçiren besinler arasında yer alıyor. İshale iyi gelen yemek tarifleri; Ocakta suyu kaynattıktan sonra makarnaları içine atın ve on beş dakika sonra makarnayı süzün.
 • Tencereye az miktarda yağ koyup kızdırın ve makarnanızı ekleyin. Bu şekilde sade şekilde makarna yiyerek ishali geçirmeniz mümkün olacak.
 • Ara öğünlerde ise muz ve elma gibi meyveleri tüketmenizde yarar var.

İshali ne durdurur; pirinç çorbası ishali durduran yemekler arasındadır. Bunun yanı sıra 1 litre kadar ılık su içine 1 yemek kaşığı kadar toz şeker ekleyin. Daha sonra 1 tatlı kaşığı tuz ile karıştırın. Her tuvaletten çıktığınızda bu karışımı tüketin. Yoğurt bakterilerin ölmesine neden olur. Zararlı bakterilerden kurtulmanız ishalin sona ermesini sağlar. Bu nedenle bir kase kadar yoğurt tüketmenizde yarar var.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshale ne iyi gelir diyorsanız geçmeyen ishal için en etkili çözüm doktor ile görüşmek. İshal bir hastalık değildir ancak günlük yaşamı olumsuz etkilediği ve bazı hastalıkların semptomları arasında yer aldığı için kişilerin ishal tedavisi adına doktorlar görüşmeleri ve ishal kesici ilaç kullanmaları gerekiyor.

 • Düzenli olarak sık şekilde beslenmeye dikkat edin. İshalin çok olması durumunda gıda takviyeleri almanızda gerekebilir.
 • Sadece su,kahve, koyu çay ve bazı bitki çayları ishale iyi gelen içecekler arasında. Bu nedenle katkı maddesi olan meyve sularından uzak durun. Kola da sanıldığının aksine ishale iyi gelmiyor. Gaz miktarı fazla olduğundan dolayı ağrılara sebep olabilir.
 • Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce mutlaka sirkeli su ile yıkayın. Sirkeli su bakterileri öldürür.
 • Bir tatlı kaşı kadar Türk kahvesine kuru haldeyken 5 damla kadar limon ekleyin. Ardından bir bardak su yardımı ile tüketin.
 • İshal olan kişiler sabah kahvaltılarında demli bir bardak çay içmeli. Demli çayda ishale geçiriyor.
 • Yabani armudu pişirerek tüketin. Ayrıca ahududu yaprakları da aktarlardan rahatlıkla bulunabilir ishal kesici özelliğe sahiptir.

İshal nasıl geçer; havuç, nar ya da limon gibi gıdalar ishale oldukça iyi geliyor. Bunun yanı sıra misk oto kökünü kaynatarak tüketmenizde ishali önleyecektir. Gül yapraklarını kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve hemen tüketin. Taze gül yaprakları ishal tedavisinde son derece etkili. Arpa suyu da kaynatılarak içildiğinde ishali engeller.

İshale İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Lifli oluşumu ile yeşil çay ishale son derece iyi gelen bitki çayları arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra yeşil çay içerisine bal eklemenizde daha içilebilir bir tat oluşmasını sağlayacak ishalinizi kesecektir.

Zencefil çayı da ishale iyi gelen bitki çayları arasında bulunuyor. İshal nedeni ile kaybedilen suyun geri kazanılmasını destekler ve halsizliği de azaltır. Bağırsaktaki tahribatın engellenmesini sağlayan papatya çayı da gün içerisinde bir fincan kadar tüketilmelidir.

İshal Olunca Hangi Gıdalar Tüketilmemeli?

Süt ürünlerinden uzak durmanızda yarar var. Bunun yanı sıra yağlı gıdalar,  aşırı baharatlı yemeklerde ishalken tüketilmemesi gereken besinler arasında yer alıyor. Acı da ishal için olumsuz etkiye sahip. Dolayısıyla kişiler daha çok patates, makarna gibi yiyecekleri tüketmeli ve hayvansal yağlardan uzak durmalıdır.

İshalden Nasıl Korunabiliriz?

İshalden korunmak isteyenler öncelikle kişisel hijyene dikkat etmeli. Yaşadığınız ortamında temiz olması gerekiyor.

 • Yemeklerden önce ve sonra mutlaka dezenfektan ile ellerinizi yıkamalısınız. Yıkama işlemlerinde bol su kullanın. Çünkü sabun ve kimyasal maddelerin vücudunuza girmesi de ishale sebep olabilir.
 • Balık ya da tavuk gibi gıdaları pişirmeden önce bol su ile yıkamanızda yarar var. Aynı şekilde meyve ve sebzeleri de iyice yıkamadan tüketmeyin.
 • Marketlerden aldığınız ürünlerin son kullanma tarihlerine bakın. Kullanım tarihi geçmiş olan ürünler ishale sebebiyet verebilir.

Parazitlerin sebep olduğu ishalden ya da üşütme, soğuk algınlığı sebebi ile ortaya çıkan ishalinden kurtulmak için ishale iyi gelen şeyleri denemeden önce doktorunuzla görüşme sağlamalısınız.