İtü Yüksek Lisans Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > İtü Yüksek Lisans Şartları
14 Aralık 2019
299 okunma
İtü Yüksek Lisans Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek lisans yapmak üzere Fen Bilimleri, Enerji, Avrasya Yer Bilimleri, Bilişim Deprem Mühendisliği, Afet Yönetimi olmak üzere daha birçok bölüm için öğrenci alır. İtü yüksek lisans şartları lisansüstü sistemde açık bir şekilde belirtilir. Şartlara uyum sağlayan ve gerekli belgeleri hazırlayan kişiler başvuru yapma hakkına sahip olur. Yüksek lisans ücretleri ise bölümlere göre değişiklik gösteriyor.

İtü Yüksek Lisans Başvuru Şartları 2019

Başvuru şartlarına göre doktora programlarına başvuru yapacak olan adayların

itü yüksek lisans not ortalaması 3.00 olmalıdır. Bir yüksek lisans başvurusu yapmanız için öncelikle diplomanız olmalı. Lisans diploması olmayanlar yüksek lisans başvuru yapamaz. Yüksek lisansı tezli ya da tezsiz yapmanıza göre de şartlar değişiklik gösterir.  Genel olarak başvuru şartları;

 • ALES sınavına girmiş olmanız ve yeterli bir puana sahip olmanız gerekiyor.
 • Lisans diplomasını almış olmanızda yüksek lisans başvuru için gerekli olan şartlar arasında yer alır.
 • Bunun yanı sıra askerlik durum belgesi de başvuru yaparken gereklidir.

Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan kişiler alan değiştirmek adına yüksek lisans yapmak isteyebilir. Bunun dışında ise mezun olunan lisans programında uzmanlaşmak isteyen kişilerde yüksek lisans başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Akademisyen olmak isteyenlerde yüksek lisans programlarına başvuru yapar. Bunun için İtü yüksek lisans şartları göz önünde bulundurularak gerekli olan belgeler hazırlanmalı.

İtü Yüksek Lisans Şartları,

İtü Yüksek Lisans Gerekli Belgeler

Yüksek lisans başvurusu için gerekli olan belgeleri tamamlamanız son derece önemlidir. Gerekli olan belgeler ise şu şekilde;

 • Ön kayıt işlemleri esnasında PDF formatında sisteme transkript eklemeniz gerekiyor. Transkript; mezun olunacak ya da mezun olunan Yüksek Öğretim kurumlarından alınan lisans derslerine ait notları gösteren belgedir.
 • Akademik Lisansüstü Giriş Sınavındaki sonuç belgesi de Yüksek Lisans için gerekli olan belgeler arasında yer alır ve İtü yüksek lisans şartları arasındadır.
 • ALES, GRE sınavlarına ait sonuçların geçerlilik süresi ise 5 senedir.
 • Yüksek lisans programı için başvuru yapacak olan kişi ALES sayısal bölümde 55, Lisans derecesi ile doktora yapacak olan adayların ise ALES sayısal puanının 80 tabandan az olmaması gerekiyor.
 • Sosyal Bilimler Enstitüsünün müzik bölümü için ALES şartı söz konusu değildir. ALES’e girmeden de müzik için yüksek lisans yapmanız mümkündür.
 • GRE sınavının ise en az 149 puan olması şarttır. Eski puan sistemine göre ise en az 610 puan olması gerekiyor.
 • GMAT belgeleri ile başvuru yapılması Sosyal Bilimler Enstitüsü için kabul görür. Bu sınavdan en az 450 puan alanlar yüksek lisans için başvuru yapma hakkına sahiptir.
 • İngilizce yeterlilik sınavı için gerekli olan puan ise bölümler arasında değişiklik gösteriyor.
 • Öğrencinin lisansüstü eğitimden beklediği hususların ve çalışmak istediği alanın yer aldığı niyet mektubu da istenilen evraklar arasındadır.
 • Bunun yanı sıra yüksek lisans başvurusu yapacak olanlar eğitim sırasında beraber çalışmak istedikleri danışmandan referans mektubu almalı. Referans mektubu da yüksek lisans başvurusunda gerekli olan evraklar arasında yer alır.
 • Öğrenci fotoğrafı da sisteme eklenmelidir.

Gerekli olan evrakları tamamladıktan sonra internet üzerinden ön kayıt yapmanız mümkündür. Bunun için http://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/lisansustu/basvuru/ adresine tıklamanız gerekiyor.

İtü Yüksek Lisans Şartları

İtü Yüksek Lisans Kayıt

İtü yüksek lisans başvuru tarihleri 2019-2020 senesinde 28 Ocak saat 17:00’ a kadar. Ön kayıt işlemlerinin ardından ise belgeler sisteme eklenir. Ön kayıt işlemlerinde takip etmeniz gereken adımlar;

 • http://www.sis.itu.edu.tr/onkayitlar/lisansustu/basvuru/ adresine giriş yaparak öncelikle aday no ve şifre alma işlemleri yapılır.
 • Aday numarası ve şifresi alabilmek için adınızı, soyadınızı, mail adresinizi yazıp güvenlik kodunu girin. Daha sonra sistem tarafından otomatik olarak verilen Aday numarası ve şifre mail adresinize gönderilir.
 • Başvuru formuna aday numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ise “Tercih ve Aday Bilgi Formu” eksiksiz olarak doldurulması İtü yüksek lisans şartları arasındadır.
 • Bu adımda vesikalık resminizi eklemeniz şart. Formda istenilen iletişim ve mezuniyet bilgilerinizi de dikkatli bir şekilde doldurun. Yanında * işareti yer alan bilgilerin doldurulması zorunludur.
 • Tercih etmek istediğiniz programı seçin ve kaydet butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan ekranda Not ortalaması, dil puanı vb istenilen verileri de doldurup tekrar kaydet butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Ön kayıt işlemleri için istenilen belgeleri de PDF olarak yükleyin. Transkritp, ALES ya da GMAT sınav sonuç belgeleri istenilen evraklar arasında.

Başvuruyu tamamlamak adına girdiğiniz tüm belgeleri kontrol edin. Ardından başvuruyu tamamla butonuna tıklamanız yeterlidir.  İtü yüksek lisans sonuçları için her zaman sisteme giriş yaparak kontrol etmelisiniz.

İtü Yüksek Lisans Şartları

İtü Yüksek Lisans Mülakat

Yüksek lisans için ön kayıt işlemi olumlu sonuçlanan adaylar mülakata çağrılır. İtü yüksek lisans mülakat tarihleri de sistem üzerinden duyurulur. Her bölümün mülakat tarihi birbirinden farklıdır. İtü resmi web sitesinde mülakatın gerçekleşeceği yer ve tarih açık bir şekilde yer alır.