Yüksek Lisans Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Yüksek Lisans Şartları
19 Aralık 2019
285 okunma
Yüksek Lisans Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Lisans sonrasında eğitiminize devam etmek istiyorsanız eğer, yüksek lisans şartları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu aşamada devlet ve özel üniversitelerin belirledikleri kurallar birbirinden farlıdır. Yabancı dil eğitimi veren okullarda ise YDS ya da YÖKDİL puanları her zaman ön planda tutulur. Yine aynı şekilde yüksek lisansa başlayabilmek açısından ALES puanınızı da yükseltmeniz gerekir.

Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Şartları

Yüksek lisans şartları devlet üniversiteleri söz konusu olduğunda daha ayrıntılıdır. Okuduğunuz bölümle alakalı bir alanda eğitiminize devam edebileceğiniz gibi farklı alanlarda da yüksek lisans başvurusunda bulunabilirsiniz. Okulların yüksek lisans başvuru tarihleri farklılık gösterdiği için takipte kalmak önemlidir.

  • Yüksek lisans nedir diye merak edenler adına alanında uzmanlaşmak ve daha fazla bilgi edinebilmek adına eğitim görmek olarak bilinir.
  • Araştırma Görevlisi olmak ya da Öğretim Görevlisi unvanı alarak öğrencilere ders vermek istiyorsanız eğer belirtilen başvuru süreçleri eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.
  • Lisans diplomanız, ALES ve YDS puanlarınız, kimlik bilgileriniz ile istediğiniz programa kolayca dahil olabilirsiniz.

Hukuk Yüksek Lisans Şartları

Yüksek lisans şartları 2020 yılında güncellendiğinden dolayı, ilgilenen adayların yenilikleri takipte olmalarında fayda vardır. Hukuk bu anlamda en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesidir. Eğitim hayatınızı Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra ilgili alanlardan birinde yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Diploma notu, ALES ve yabancı dil puanları bu aşamada her zaman ön planda tutulur. Başvuru yapan adaylar ya da öğrenciler arasında başarı durumlarına göre bir sıralama yapılır. Sözlü ve yazılı mülakat aşamaları da lisans eğitimlerini ilerletmek isteyen öğrenciler için önemlidir.

Yüksek Lisans Şartları, Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Şartları, Tezsiz Yüksek Lisans Şartları, Tezli Yüksek Lisans Şartları, Hukuk Yüksek Lisans Şartları

Sanat Tarihi Yüksek Lisans Şartları

Sanal tarihi alanından mezunsanız ve eğitiminize devam etmek istiyorsanız devlet ya da özel üniversitelerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. İstanbul, Ankara, Marmara ve Gazi Üniversiteleri bu aşamada yüksek puanlar ile öğrenci alan kurumlardan bazılarıdır.

  • Sanat tarihi yüksek lisansına başlamadan önce puanlarınızın yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Yüksek lisans başvuru, süreç başladıktan sonra öncelikle okulların resmi internet siteleri üzerinden yapılır. Daha sonrasında sözlü ve yazılı mülakat için tarihler belirlenir ve katılmanız gerekir.
  • Başvuru sırasında istenen evraklar değişiklik gösterebileceği gibi her bölümün ise belirli bir kontenjan sayısı vardır.

Tezli Yüksek Lisans Şartları

Yüksek lisans şartları noktasında deneyim kazanmak istiyorsanız tezli ve tezsiz eğitim veren üniversiteler belirlenmelidir. Tezli lisans eğitimi alırsanız eğer daha sonrasında doktoraya da devam etme fırsatınız vardır. Aynı zamanda Araştırma ya da Öğretim Görevlisi olabilmek açısından da tezli yüksek lisans daha faydalıdır. Üniversitelerin yüksek lisans puanları her yıl başvuran öğrencilerin başarı durumlarına göre güncellenir. Ortalama ALES’ten 70, YDS’den ise 65 almak ise başvurabilmek için yeterlidir.

Yüksek Lisans Şartları, Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Şartları, Tezsiz Yüksek Lisans Şartları, Tezli Yüksek Lisans Şartları, Hukuk Yüksek Lisans Şartları

Tezsiz Yüksek Lisans Şartları

Özel ya da devlet üniversitelerinin tezsiz yüksek lisansına başvuru yaptırsanız eğer, İngilizce yeterlilik belgesi almanıza gerek yoktur. Yüksek lisans şartları belirlenirken ortalama değerler hesaplanır. Puanların üstünde olan öğrencilerin ise kabul edilme şansları daha da yüksektir.

  • Tezsiz yüksek lisans yapıyorsanız eğer daha sonrasında doktoraya devam edebilme seçeneğiniz yoktur.
  • Araştırma görevlisi olmak istemeyen, yalnızca kendilerini geliştirmeyi hedefleyenler açısından doğru bir seçimdir.
  • İşletme, Hukuk, İletişim, Eğitim Fakülteleri başta olmak üzere neredeyse tamamında tezsiz farklı eğitim programları bulunur.

Tezli yüksek lisans seçeneklerine göre tezsiz yüksek lisansta puanlar daha düşüktür. Özel üniversitelerde de öğrenimlerine devam etmek isteyenler açısından açılan bölümler her geçen gün biraz daha çeşitlenir.