Kese yapmanın cilde yararları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Yüze kese yapmak zararlı mıdır, kese yapmak ten rengini açar mı, yüze kese yapmak, kese ne kadar zamanda yapılmalı.

Anasayfa > Genel > Kese yapmanın cilde yararları
13 Mayıs 2019
220 okunma
Kese yapmanın cilde yararları
Okuma süresi: 2 dakika

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yardım eden uygulamalardan biri de şüphesiz kese yapmaktır. Kişisel temizliğine önem gösteren ve ölü derilerin atılmasından yana olan kişilerde kesenin zaruri olduğunu düşünmektedir. Kese yapmak doğru mudur? Cilde faydaları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Kese Yapmanın Yararları

  • Pürüzsüz tene kavuşmanıza yarım eder
  • Cildi ölü derilerden arındırır
  • Batık oluşumunu önler
  • Bağışıklık sistemine olumlu etkisi vardır
  • Vücutta akne oluşumunu engeller
  • Gözenekleri açar
  • Hücre yenilenmesine katkı sağlar
  • Cildin diri görünmesine katkı sağlar
  • Selülit oluşumunu engeller
  • Kan dolaşımını hızlandırır

Düzenli kese yapmanın faydaları çok fazla uygulandığında zarara dönüşebilmektedir.

Kese Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Uzmanlar her bireyin farklı keseler kullanmayı sevdiğini belirtse de vücuda en az zararı veren kesenin ipek kese olduğunu söylemektedir. Kesenin gün aşırı duş alan biri tarafından haftada 1 kez daha az duş alan kişiler için ise ayda 4 kez yapılmasını tavsiye etmektedir.

Kese Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

Kese yaparken pek çok kişi sevdiği duş jeli veya sabunu kullanarak kesesini köpürtmekte ve vücuduna uygulamaktadır. Ancak bu uygulamanın yanlış olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Doğru kese kullanımı: önce kese su ile ıslatılır ve ardından temizleme jeli veya sabun sürülür ve durulanır. Kimyasal ürün veya sabun artığı kalmayana kadar durulanır ve temizlenen kese ile vücut orta şiddette dairesel hareketler ile temizlenir. Doğal kese yönteminin en sağlıklı yöntem olduğu bilinmektedir.

Kese Yapmanın Zararları Bulunur mu?

Sık sık kese yapmak cildin tahriş olmasına ve doğal yağ tabakasının azalmasına sebep olmaktadır. Cildiniz eğer eskisi kadar parlak değil ise bunun bir sebebi de çok fazla kese yapmanız olabilir.  Cildiniz kuru ve pul pul dökülüyor ise bir müddet kese yapmamaya özen gösterin. Sert lifler ile vücut ovalanırsa tahriş oluşur ve bakterilerin bölgede türemesi ile çeşitli deri hastalıkları oluşabilir. Hassas cilde sahip kişiler ayda 2 kez kese yapmalıdır. Vücudun birçok bölgesi ile temas eden bu temizlik materyali kişiye özeldir ve çocuğunuz dâhil hiç kimse ile ortak kullanılmamalıdır.