Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika Sert makyaj süngeri nasıl yumuşar, üçgen makyaj süngeri nasıl kullanılır, makyaj süngeri nasıl temizlenir, makyaj süngeri nereden alınır, makyaj süngeri ne işe yarar

Anasayfa > Genel > Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır
16 Mart 2019
429 okunma
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır
Okuma süresi: 4 dakika

Son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan, canlı renkleri ile dikkat çeken makyaj süngerleri, makyajın çok daha doğal durmasını sağlıyor! Kozmetik ürünler satan mağazalarda sık sık karşınıza çıkan makyaj süngerleri farklı ebatlarda satışa sunulur. Peki makyaj süngeri nasıl kullanılır; kullanımı son derece basit ve pratik. Fondöteni yüzünüze uygulayın ve makyaj süngeri ile dağıtın!

Makyaj Süngeri Nedir?

Aydınlatıcı, kapatıcı, likit fondöten ve pudra uygularken kullanılan makyaj uygulama aracına makyaj süngeri denir. Ten makyajının pürüzsüz görünmesini destekler. Kozmetik ürünler satan mağazalarda rahatlıkla bulabilir ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Ne İşe Yarar?

Makyaj süngerleri, fondötenin ya da kapatıcının çok daha iyi yayılmasını sağlar. Kullanmadan önce mutlaka makyaj süngerini hafif bir şekilde ıslatın. Böylece sünger daha fazla şişer ve yumuşacık kalır. Islak sünger makyajınızın daha aydınlık ve canlı görünmesine de yardımcı olur.

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj süngeri nasıl kullanılır; Öncelikle fondöten süreceksiniz yüzünüze benekler halinde eşit bir şekilde dağıtın. Ardından makyaj süngerinin geniş yüzeyini yanaklar ve alın bölgesi gibi daha geniş alanlarda kullanarak fondöteni cildinize yedirin. Sivri ucunu ise burun kenarı ve göz altında kullanarak fondöteni daha rahat yayabilirsiniz.

Çok fazla bastırmadan yumuşak hareketler ile alın bölgenize, çene kısmına, burnunuza kısacası yüzünüzün bütün bir bölümüne oval, tampon hareketler ile dağıtın.

 • Eğer aydınlık bitişli ten makyajı uygulayacaksanız, süngeri ıslatmalısınız. Islak makyaj süngeri nasıl kullanılır; Termal su ile ıslatılan makyaj süngeri parlak bir görünüm elde etmenizi destekler. Bastırmadan uygulamanız gerekiyor.
 • Mat ten makyajı uygulayacak olanlar ise transparan pudra sünger makyaj süngeri kullanmalı. Diğer adı ile silikon makyaj süngeri almanız daha doğru olacak. Silikon makyaj süngeri nasıl kullanılır; silikon makyaj süngeri kullanırken cildinize yayarak değil daha tampon hareketler ile uygulamalısınız.
 • Oval makyaj süngeri nasıl kullanılır; Oval biçimdeki makyaj süngerlerini kullanmadan önce de hafif bir şekilde ıslatın. Daha sonra yüzünüze uyguladığınız fondöteni hafif hareketler ile oval makyaj süngeri kullanarak dağıtın.
 • Üçgen süngerler daha çok tercih ediliyor. Çünkü kullanması diğerlerine göre daha rahat. Üçgen makyaj süngeri nasıl kullanılır; şekil itibari ile makyaj fırçalarının ulaşamadığı noktalara çok daha rahat girebilir.
 • Örneğin; burnunuzun yan kısımlarına aydınlatıcı sürerken ya da fondöten uygularken üçgen makyaj süngeri kullanabilirsiniz.
 • Jel makyaj süngeri nasıl kullanılır; jel süngerler kaygan yapıdadır. Islak makyaj uygulamalarında sıklıkla tercih edilen sünger çeşididir. Diğer makyaj süngerlerinde olduğu gibi yüze yayılan fondöteni hafif bir şekilde yedirerek uygulayın.
 • Armut makyaj süngeri nasıl kullanılır; şekil olarak armuda benzeyen bu makyaj süngerleri da sıklıkla tercih ediliyor.
 • Kullanmadan önce temizlemenizde yarar var. Jel makyaj süngerlerinde olduğu gibi fondötenin daha kolay bir şekilde yayılmasını sağlar.

Makyaj süngerlerinin üzerine fondöten sıkılıp uygulanması doğru bir hareket değil! Öncelikle yüzünüze fondöten uygulamalı daha sonra ise makyaj süngerleri ile dağıtmalısınız.

Hangi Makyaj Süngeri Daha İyi: Makyaj süngeri almadan önce kesik uçlu olmamasına özen gösterin. Çünkü çok sert olan makyaj süngerleri cildinizin yıpranmasına sebebiyet verir. Yumurta büyüklüğünde bir makyaj süngeri yeterli olacak.

Mevsimine Göre Makyaj Süngeri: Mevsime göre makyaj süngeri kullanılır mı demeyin. Kış mevsiminde ılık su kullanarak makyaj süngerlerini ıslatmanız cildin makyaj ürününü çok daha kolay bir şekilde emmesini sağlar. Yazın ise makyaj süngerinizi soğuk su ile ıslatarak çok daha ferah ve frash bir görünüm elde edersiniz.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerleri iki üç kullanımda bir mutlaka temizlenmeli. Makyaj süngeri nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız çok basit!

 • Öncelikle makyaj süngerini beyaz sabun ile güzelce yıkayın.
 • Ardından kağıt havluya sarın ve kurumaya bırakın.
 • Temizlenmeyen makyaj süngerleri zamanla cildinize sivilce yapabilir.
 • Hafta da bir ya da iki kez mutlaka temizlemelisiniz.
 • Bunun yanı sıra cilt sağlığı için makyaj süngerlerinin iki yada bir yenilemekte yarar var.

Makyaj süngerini makyaj çantanıza öylece atmayın. Steril bir şekilde kalması adına kutusunda saklamanızda yarar var. Bu nedenle makyaj süngeri aldıktan sonra kutusunu atmamanızı öneriyoruz.

Makyaj Süngeri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj görünümünde doğallığı öne çıkaran gün geçtikçe kullanımı daha çok artan makyaj süngerleri kullanırken ıslatılmalı.

 • Makyaj süngeriniz eğer kurumaya başladı ise onu yüz spreyi ya da su ile sık sık ıslatın. Bu sayede daha nemli kalmasını sağlayacaksınız.
 • Kuru kullandığınızda fondöten çok fazla içe çekilir. Bu durumda cildinize yedirmeniz gerekirken tüm fondöteni süngerler çeker.
 • Islak olarak uyguladığınızda daha az fondöten harcadığınızı göreceksiniz. Hem de cildiniz çok daha yumuşak ve aydınlık duracak.
 • Makyaj süngerlerini kullandıktan sonra temizlemeden çantanıza atarsanız üzerinde bakteri oluşur. Tekrar kullandığınızda cildinizde sivilce gibi çeşitli sorunlar oluşabilir.
 • Süngerin rengini kaybettiğini fark ettiyseniz makyaj süngerinizi yenilemenin vakti gelmiş demektir.

Ayda bir kez makyaj süngerinizi değiştirmenizde yarar var. Ancak her gün kullanan kişiler için bu süre daha kısa olabilir.

Makyaj Süngerine Bonus Görev: Bilindiği üzere makyaj süngerleri rengarenk sevimli şekillerde satışa sunuluyor. Atmaya kıyamadığınız makyaj süngerlerini temizledikten sonra tırnak tasarımınızda, makyaj malzemesi lekelerini çıkarırken kullanabilirsiniz.

Makyaj Temizleme Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj yaptığınızda kendinizi çok güzel ve özel hissederseniz. Birçoğumuz üşendiğinden birçoğumuz ise bu güzel görüntüyü bozmak istemediği için makyajını temizlemez. Ancak temizlenmeyen makyaj size sivilce, kızarıklık olarak geri döner. Bu nedenle mutlaka özellikle de yatmadan önce makyajınızı temizlemelisiniz. Çünkü cildinizin da hava almaya ihtiyacı var.

İşte tamda bu durumda devreye makyaj temizleme süngerleri giriyor. Makyaj temizleme süngeri nasıl kullanılır; makyaj temizleme süngerinin üzerine yüz temizleme jelinizi sürün. Ardından hafif bir şekilde cildinize uygulayarak makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Makyaj temizleme süngerleri özel olarak selülozdan üretilmiş olup yüz temizliğinin derinlemesine uygulanabilmesi adına tasarlandı. Üst derinin arındırılmasına, cildin hava alabilmesine yardımcı olur.

Makyaj temizleme süngerlerini de kullandıktan sonram mutlaka süngeri güzelce yıkarak kurumaya bırakın.

Makyaj Temizleme Süngeri Ne İşe Yarar?

Makyaj öncesinde de cilt temizleme işlemlerinde kullanılan makyaj temizleme süngerleri cildin temiz kalması için kullanılan yumuşak bir üründür. Islak bir şekilde kullanılması önerilir. Kuru olarak yüzünüze sürdüğünüzde cildinize zarar verebilir.  Makyaj yaptıktan sonra da birkaç saniye içerisinde makyajı tüm ciltten arındırmanıza yardımcı olur.

Doğal makyaj temizleme süngerleri kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Yapısında kimyasal madde bulunmadığından dolayı cildinize herhangi bir zararı dokunmaz.