Öksürük Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Yetişkinlerde öksürük nasıl geçer, gripten sonra öksürük nasıl geçer, çoçuk öksürük nasıl geçer, balgamlı öksürük nasıl geçer, öksürük krizi nasıl geçer.

Anasayfa > Genel > Öksürük Nasıl Geçer
01 Nisan 2019
370 okunma
Öksürük Nasıl Geçer
Okuma süresi: 4 dakika

Ihlamur çayı,  soğan kürü, zencefil ve limon öksürüğe iyi gelen bitkisel yöntemlerdir. Öksürük nasıl geçer; bitkisel tedavi yöntemlerinin dışında uzman doktorlar tarafından verilen öksürük şurupları ile inatçı öksürük krizleriniz son bulacaktır. Üst solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığın ortak belirtisi öksürüktür. Özellikle geçmek bilmeyen öksürük krizleri günlük yaşamı da olumsuz etkiler. Öksürüğe neden olan pek çok faktör var. Öksürük neden olur, nasıl tedavi edilir, kuru öksürük nasıl geçer? Aklınıza takılan tüm soruların cevabı içerikte.

Öksürük Nedir?

Solum yollarını ve boğazı temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük kesinlikle bir hastalık değildir. Ancak birçok hastalığın belirtisidir. Balgamsız olan öksürük kuru öksürük olarak nitelendirilir. Eğer öksürük ile beraber balgam sıvısı geliyor ise bu durum prodüktif öksürük olarak adlandırılır.

Kronik Öksürük: 3 haftadan daha uzun süren öksürük krizleridir.  Tedavisi için göğüs hastalıkları doktoruna gitmenizde yarar var. Çünkü kronik öksürük bazı hastalarda senelerce sürebiliyor.

Öksürük Neden Olur?

Nezle başta olmak üzere grip, astım, geniz akıntısı, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması, kalp yetmezliği gibi daha birçok hastalık öksürüğe neden olabilir. Öksürük neden olur; viral üst solunum yolu enfeksiyonları ya da alerjiye bağlı olarak ortaya çıkar.

 • Sigara içmek öksürük oluşumunu tetikler. Bunun yanı sıra asit reflüsü, geniz akıntısı, bronşit gibi hastalıklarda öksürüğe neden olur.
 • Boğmaca hastalığında da öksürük görülüyor. Genellikle bu hastalıkta haykırır tarzsa gürültülü öksürük oluşur.
 • Koah ve Astım hastalığı da öksürüğe yol açar. Kronik seyirli olabilir.
 • Bazı tansiyon ilaçları da öksürüğü tetikliyor. Bu ilaçları kullanan hastaların ise yaklaşık %10’u inatçı öksürük nedeni ile doktora gider.
 • Triot bezi iltihabında da öksürük görülme riski oldukça yüksektir.
 • Çocuk yaş grubunda ve ergenlik döneminde alışkanlık öksürüğü olarak da bilinen tik öksürüğü psikolojik nedenler ile ortaya çıkar.

Boğazda gıcık öksürük nasıl geçer;  2 bardak kadar su ile 2 yemek kaşığı ada çayını kısık ateşte kaynatın. Daha sonra 5 dakika kadar bekletin ve oda sıcaklığında soğutun. Ardından karışımı gargara yapın. 15 gün boyunca her sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce uygulayarak boğazda oluşan gıcık öksürükten kurtulmanız mümkündür.

Öksürük Çeşitleri Nelerdir?

Öksürük tipleri kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Kuru öksürük, balgamlı öksürük, alerjik öksürük en çok görülen öksürük çeşitleri arasında yer alır.

Kuru Öksürük: Eğer öksürürken balgam gelmiyor ise bu durum kuru öksürük olarak tabir edilir. Boğazda gıcık bir his yaratır. Mide bulantısı, halsizlik ile beraber görülmüyor ise ciddi bir hastalığın belirtisi değildir.  Nezle ve grip nedeni ile oluşabilir.

Uzun süre geçmez ise boğazda tahrişe yol açar. Şiddetli öksürük krizleri kuru öksürük tipinde rastlanır. Baş ağırsı hatta bayılmalara neden olabilir. Bu nedenle kişiler uzman bir doktordan destek almalıdır.  Kuru öksürük nasıl geçer; evde tedavi için ıhlamur kaynatarak öksürüğünüzün şiddetini azaltabilir ve boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Ancak kesinlikle çok sıcak tüketmeyin. Ilık tüketmenizde yarar var.

Balgamlı Öksürük: Sigara içimi ile doğrudan bağlantılı olan balgamlı öksürükte öksürme esnasında geniz akıntısı ve balgam görülür. Sinüzit ya da bronşit nedeni ile de oluşabilir. Sigara içen kişiler için balgamlı öksürük normal kabul edilmelidir. Balgamlı öksürük nasıl geçer; sigara kullanıyorsanız öncelikle gün içerisinde içtiğiniz sigara sayısını azaltın. Daha sonra zencefili kaynatarak ılımasını bekleyin. Ardından limon ekleyerek tüketin. Haftada iki üç kez bu karışımı uygulayın.

Alerjik Öksürük: Vücudun savunma mekanizması sonucu ortaya çıkar. Öksürüğü kesmek için ilaç kullanılmalıdır. Ancak öncelikle doktora giderek neye karşı alerjiniz olduğunun bulunması gerekiyor. Bunun için çeşitli laboratuar testleri uygulanır. Alerji tanımlamasının ardından ise koruyucu ilaçlar verilir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük nedenleri saptandıktan sonra öksürük nasıl kesilir konusunda uygun bir tedavi bulunabilir. Genellikle öksürüğe neden olan şey solunum yolu enfeksiyonlarıdır.  Öksürükten kurtulmak istiyorsanız;

 • Bol sıvı almaya özen gösterin. Özellikle ılık içecekler tüketilmesinde yarar var.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin. C vitamini almanız da son derece önemlidir.
 • Vücut direncini korunması için spor ve yürüyüş şart. Hafif egzersizler yapın.
 • Uyku sürelerinizi de ayarlamanız gerekiyor. Halsizlik ve yorgunluğun önüne geçmek adına dengesiz uyku düzenini bırakın.
 • Öksürüğün en yaygın nedenlerinden biri sigaradır. Sigarayı bırakarak öksürükten kurtulmanız mümkündür.
 • Sigarayı bırakamıyorsanız en azından azaltmayı deneyin. Gün içerisinde 2-2.5 litre kadar su tüketmenizde de yarar var.

Uzman bir doktora danışmadan kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın. Çünkü kuru öksürük tipinde öksürük şurupları öksürüğün daha şiddetli olmasına yol açabilir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri Neler?

Yetişkinlerde öksürük nasıl geçer diyorsanız evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bitki çaylarını deneyin. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları;

Ayva Çayı: Kış aylarının en vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ayva öksürüğün azalmasında ve boğazların yatıştırılmasında son derece etkilidir. Ayva çekirdekleri çaylara eklendiğinde sakinleştirici bir özellik katar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini de destekler.

 • Ayva kabuğu, ıhlamur çiçekleri, 3 adet ayva çekirdeği, 3 adet kakule ayva çayı yapmanız için gerekli olan malzemeler arasında yer alır.
 • Tüm malzemeleri karıştırıp ocağa koyun ve kaynatın. Tencerenin ağzını kapatarak 10-15 dakika kaynattıktan sonra demleyin.
 • Sabah, öğle ya da akşam yatmadan önce 1 fincan tüketmenizde yarar var.

Yaseminli Portakal Çayı: Portakal zengin bir C vitamini deposudur. Özellikle ayva gibi kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alır.  Kabuğunda bulunan yağlar tümör oluşumlarını önler ve kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ekstra destek olur.

 • Portakal, karanfil, yasemin çiçeği ve zencefil yaseminli portakal çiçeği için gerekli olan malzemeler arasında yer alıyor.
 • Portakal kabuklarını, 10 tane karanfil , 3 hala dilim kadar zencefil, bir tutam kadar yasemin çiçeği koyarak kaynatın.
 • 10-15 dakika kadar demlenmesini ve ılımasını bekleyin. Daha sonra içerisine tatlandırmak adına bir kaşık kadar çam balı ekleyebilirsiniz.
 • İsterseniz sabah aç karnına isterseniz akşam yatmadan 40 dakika kadar önce tüketebilirsiniz.

Öksürük nasıl geçer evde tedavi yöntemleri nelerdir diyenler bunun yanı sıra ıhlamur çayını, kuşburnu çayını da tüketebilir. 

Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Çocuklarda ya da bebeklerde öksürük 3-4 gün sürebileceği gibi 4 haftadan daha uzunda sürebilir. Çocuklar yetişkinlerden daha hassas olduğu için en ufak bir öksürükte doktora gitmenizde yarar var.  Burun akıntısı, boğaz ağrısı, kusma, sık nefes alma, zor nefes alma, ateş, baş ağrısı gibi durumlarda acil olarak uzman bir doktordan destek alınmalı.

Bunun yanı sıra geceleri öksürük oluşumunu engellemek adına yastığının altına destek koyarak dik kalmasını sağlayın. Bu sayede boğaz akıntısının tahrişe yol açmasını ya da boğulmalara neden olmasını engellemiş olacaksınız.  Çocuk odasını nemli tutun. Oksijen aletleri ya da yanında bir çaydanlık su kaynatarak odanın nemli kalmasını destekleyin.