Okula gitmek istemeyen çocuğa okunacak dua | Okul korkusu olan çocuğa okunacak dua - Şartları Neler

Okula gitmek istemeyen çocuğa okunacak dua | Okul korkusu olan çocuğa okunacak dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Okuldan korkan çocuğa okunacak dua fazileti, okuldan korkan çocuğa okunacak dua hadis, okuldan korkan çocuğa okunacak dua kısa, okuldan korkan çocuğa okunacak dua nedir tüm detaylar içerikte yer alıyor.

Anasayfa > Genel > Okula gitmek istemeyen çocuğa okunacak dua | Okul korkusu olan çocuğa okunacak dua
07 Ocak 2021
55.852 okunma
Okula gitmek istemeyen çocuğa okunacak dua | Okul korkusu olan çocuğa okunacak dua

Okuldan korkan çocuğa okunacak dua Felak, Nas ve Ayet-el Kürsi sureleri olur. Sizin de bildiğiniz gibi pek çok çocuk her konuda olduğu gibi okula karşı da bir korku yaşayabilir. Bunun nedeni kimi zaman okuldaki akranları kimi zaman öğretmenleri kimi zaman ise belirli travmalar olur. Çocuğu okuldan korkmaması ve severek gitmesi iyi bir geleceğe sahip olması için oldukça önemlidir. Biz de sizin için bu içerikte okuldan korkan çocuga dua ve yapılması gerekenler konusunda bilgi verdik.

Okuldan Korkan Çocuğa Okunacak Dua Nedir | Okula gitmek istemeyen çocuğa dua

Çocuğun okulu sevmesi için dua ile bu korku sorununun üstesinden gelmek mümkün olur. Yalnız her konuda olduğu gibi korku konusunda da yapılması gereken bazı şeyler bulunur. Bunlardan ilki korkunun asıl nedenini anlamak olarak karşımıza çıkar. Bir çocuk okuldan veya başka bir şeyde korkuyorsa bunun altında mutlaka başka bir şey vardır. Zira çocuklar durduk yere bir şeye tepki göstermedikleri için bu korkunun nedeni farklı kaynaklar olabilir.

Dua etmeden önce çocuğun korkusunun asıl nedenini öğrenmek ve onu çözmek için profesyonel yardım almak gerekir. Size bu konuda yardımcı olabilecek uzmanlar ise psikologlar olarak karşımıza çıkar.

Bir çocuk psikoloğu ile görüşüp okuldan neden korktuğunu öğrenmek ve bu korkusundan üstesinden gelmek için gerekli olan önlemleri almak zorunluluktur. Nitekim bugün korku yaşayan çocuk nerede okula karşı bir antipati duyabilir eğitiminden geri kalabilir. Bundan dolayı korku için okunacak dua ve ayetler yanında bir uzmandan yardım almak ve sorunun asıl kaynağını bulmak gerekir.

Okuldan Korkan Çocuğa Dua, Okuldan Korkan Çocuğa Okunacak Dua Hangileri?

Okuldan korkan çocuğa okunan dua Allah’tan yardım istemek için iyi bir yöntemdir. Yalnız dinimize de belirtildiği gibi önce tedbir sonra da takdir anlayışına göre ilerlemek gerekir. Bu süreç içerisinde uzman bir çocuk psikoloğundan yardım alıp çocuğun neden korktuğu keşfedilmelidir.

Ayrıca bu korkusunun üzerine gitmek çoğu zaman daha büyük travmalara sebep olacağı için kesinlikle uzmanların görüşlerine göre hareket etmek gerekir. Daha sonra korkan çocuğa okunacak dua Arapçası her gün okunarak Allah’tan yardım istenilebilir.

Okulu Sevdirme Duası

Okuldan korkan çocuğa okunacak dua Felak Nas ve Ayet-el Kürsi olup Türkçe okunuşları aşağıdaki gibidir.

Felak:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e’ûzübirabbilfelak

Min şerri mâhalak

Ve min şerri ğasikınizâvekab

Ve minşerrinneffâsâtifil’ukad

Ve min şerri hâsidinizâhased

Nas:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e’ûzübirabbinnâs

Melikinnâs

İlâhinnâs

Minşerrilvesvâsilhannâs

Ellezîyüvesvisü fî sudûrinnâsi

Minelcinnetivennâs

Ayet-el Kürsi:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvelhayyülkayyûm, lâ te’huzühusinetünvelânevm,

lehumâfissemâvâti ve mafil’ard, men zelleziyeşfeuindehu illâ bi’iznih,

ya’lemümâ beyne eydiyhimvemâhalfehüm,

velâyü-hîtûnebi’şey’imminilmihî illâ bimaşâevesiakürsiyyühüssemâvâtivel’ard,

velâyeûdühûhıfzuhümâ ve hüvelaliyyül azim.

Çocuğu Kurtarmak Korumak Korkusunu Kaldırmak İçin Dua

  • Allah’ım senden, evlatlarımı benim için korumanı, beni salihleriyle bereketlendirmeni, onları salih evlatlardan kılmanı, onu bana dünyada ve ahirette en hayırlı yoldaş kılmanı istiyorum.
  • Ey Allah’ım, uyumayan gözlerinle benim için çocuğuma iyi bak, Allah’ım, geceleri onu koru, Allah’ım, gündüz onu koru, Ey Allah’ım, hükümdarın sahibi, ve sen onun velisisin.
  • Allah’ım, onu bütün kötülüklerden koru, ey Cömert, Ey Allah’ım, ey her şeye kadir, ey bir şeye ol diyen, olur, yâ Rabbi, oğlumu /kızımı uykusunda ve dirilişinde korumanı dilerim. Ve gece ve gündüz ve onu karanlıktan kurtar.
  • Onu her sıkıntıdan koru, okula gidip ailesine vatanına milletine iyi bir evlat olmasını sağla.
  • Ey Allah’ım, çocuğumun işini sana emanet ettim ve sen müşterilerin en hayırlısısın, ey Allah’ım, ey cömert Rabbim.
  • Ey izzet ve izzet sahibi, senden onu ihtiyarlığımda salih oğullarımdan yapmanı istiyorum. Ve onu salih kullarından eyle. Ya Rabbi, Senden çocuklarımı büyütmeme yardım etmeni ve beni onlara en iyi dadı yapmanı istiyorum. Allah’ım, Senden bana yardım ve sıhhat vermeni istiyorum ki onları salih edeyim. Ya Rabb, beni hüsrana uğratma, ey Cömert, Ey Rahîm, ey Allah!
Korkan çocuğa hangi esma okunur?
Efendimiz (SAV) şu duayı oku buyurdular: “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.”
Korku için hangi esma?
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard.
Korkuya hangi ayet iyi gelir?
“Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.”
Korkusu olan çocuğa nasıl davranmalıyız?
Sarılmak, sırtını okşamak gibi fiziksel temaslar çocuğu oldukça rahatlatacaktır. Sakin bir ses tonu kullanarak korktuğunu anladığınızı gösterebilirsiniz. Çocuğun anlaşıldığını hissetmesi kendini ifade etme isteğini de arttıracaktır. Korkusu olan çocuğa ‘ağlama’, ‘geçer’ ya da ‘korkma’ demek fayda etmez.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/gece-korkan-cocuga-okunacak-dua/

https://sartlari.com/okula-isteksiz-giden-cocuga-nasil-davranmali/

https://sartlari.com/asi-sinirli-cocuga-okunacak-dua/

https://sartlari.com/en-korkunc-filmler/

https://sartlari.com/atesli-cocuga-okunacak-dua/