SGK Bildirge Verme Süresi 2019

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Sgk bildirge verme süresi 2019 ağustos, sgk bildirge verme süresi 2019 temmuz, sgk ödeme takvimi 2019, sgk e bildirge verme süresi uzatıldı

Anasayfa > Genel > SGK Bildirge Verme Süresi 2019
16 Şubat 2019
669 okunma
SGK Bildirge Verme Süresi 2019
Okuma süresi: 2 dakika

SGK Bildirge süresi olarak 2019 yılı işlemlerinden nasıl sorgulama yapılır konusuna ilişkin olarak hazırladığımız bu makaleden yardım alabilirsiniz. İşverenler bünyesinde çalıştırdığı işçilerin sigortalarının, hizmetlerinin ve kazançlarının SGK’ya bağlı olarak aylık prim ve hizmet belgesi bildirgesi ile bilgilendirirler. Bu aylık hizmet ve prim bedeli ise SGK sistemine e- sigorta ve e- bildirge kanalıyla elektronik ortamda sağlanmaktadır.

SGK Bildirge Verme Süresi 2019 konusunda ise bu bildirgelerin süresini ve nasıl olduğunu anlatacağız.

SGK Bildirge Verme Süresi Nedir?

İşverenler aylık olarak çalışanlarının primlerini, hizmet bedeliniSGK’ya bağlı olarak bilgi ile sisteme bildirmektedir. Bu kurumda çalışanın çalıştığı tüm zamanlar içerisinde sağlanmaktadır.

Aylık prim hizmet bedeli iş yerinin özel bir sektörde faaliyet gösteren şirket olması durumunda, en geç hizmetlerin ilişkili olduğu ay takibi yaparak her ayın 23üne kadar bildirge verilmesi gerekmektedir.

Örnek olarak şöyle tarif edebiliriz. Özel sektöre ait bir iş yerinde 01/ 01/ 2019 ve 21/ 01 / 2019 tarihleri arasında çalışan işçilerin 2019 Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet bildirgesi en geç 23 Şubat 2019 tarihine kadar bildirilmelidir.

SGK Bildirge Verme Süresi 2019 Yılında Nasıldır?

SGK Bildirge Verme Süresi 2019 az önce vermiş olduğumuz örnekteki gibidir.

Aylık prim ve hizmet bedeli bildirgesi SGKya ait resmi web sitesi üzerinde yer alan e- bildirge programı aracılığıyla düzenlenmektedir.

E- Bildirge sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerinden alınan E- Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi ile girilmektedir. Sonra ise sırasıyla, Aylık Prim ve Hizmet belgesi işlemleri, atlık prim ve hizmet asıl giriş belgesi seçenekleri seçilir. Bu seçenekler üzerinden de aylık prim ve hizmet belgesinin dönemi belgenin türü ve kanun numarası seçilir.

Asıl nitelikli işlemde prim ve hizmet belgesi gönderildikten sonra, aynı dönem içerisine ait olan belgelere ilişkin belge ve kanun numarası seçilir. Böylece ikinci bir belge gönderilmek istenildiğinde bu belge ek belge niteliğinde olacaktır.

Bu durumda ek belgenin e – sigorta kanalı ile gönderilebilmesi için aylık prim ve hizmet belgesi girişinin ek seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.