Binalarda Isı Yalıtımı Yapılması Neden Önemlidir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Binalarda ısı yalıtımı yapılması neden önemli, binalarda ısı yalıtımı yapılması neden önemlidir kısaca, binalarda ısı yalıtımı yapılması neden önemlidir maddeler halinde, Binalarda ısı yalıtımı yapılması neden önemli fen bilimleri

Anasayfa > Genel > Binalarda Isı Yalıtımı Yapılması Neden Önemlidir?
12 Şubat 2019
303 okunma
Binalarda Isı Yalıtımı Yapılması Neden Önemlidir?
Okuma süresi: < 1 dakika

Binalarda ısı yalıtımının önemli olmasının nedeni, büyük bir enerji tasarrufu sağlamasıdır. Son dönemlerde yapılan binalara ısı yalıtımı yapılmakta bunun yanı sıra eski binalarda da sonra da ısı yalıtımı eklenmekte. Yapılan bu ısı yalıtımları dışarıdaki soğukluk ile binanın içindeki sıcaklığın birbirine karışmamasını sağlıyor. Binalarda ısı yalıtımı yapılması neden önemlidir sorusuna verilecek en önemli cevaplardan bir tanesi özellikle kış aylarında bina sakinlerini gereksiz ısı maliyetinden kurtarmasıdır.

Binalardaki Isı Yalıtımının Faydaları

Binanın dış cephelerine yapılan yalıtımlar bina sakinlerine büyük avantajlar sağlayacaktır. Yapılan ısı yalıtımının kişiler için sağlayacağı bazı faydalar şunlardır:

  • Binanın içinde homojen bir sıcaklığın olması,
  • Binanın duvarlarında oluşabilecek nem, küf ya da kabarmalara engel olması,
  • Isı kaybını önlemesi,
  • Ses yalıtımı görevi de görmesi.

Bu tarz kazançların sağlanabilmesi için şayet ikamet edilen binada ısı yalıtımı yoksa yaptırılması gereklidir. Bu ısı yalıtımları bina sakinlerine çok büyük maddi kazanç da sağlayacaktır.

Isı Yalıtımı Yalnızca Kışın Kazandırmıyor

Binalardaki ısı yalıtımlarının en bilindik avantajlarından bir tanesi kışın daha az ısı maliyetinin olmasını sağlamasıdır. Ancak bu yalıtımlar yalnızca kış aylarında bina sakinlerine fayda sağlamıyor. Isı yalıtımı görevini yazın da yapıyor. Bu yalıtımlar kış aylarında soğuğu binanın içerisine geçirmediği gibi yazın da sıcak havanın iç mekana girmesine engel oluyor. Bu da insanları yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kurtarıyor.

Neden Isı Yalıtımı Teşvik Edilmeli?

Binalardaki ısı yalıtımları yalnızca o binada oturanlara fayda sağlamıyor. Bu yalıtımlar içerideki hava sıcaklığının dengeli olmasını sağladığı için kışın ısıtma, yazın da soğutma maliyetlerini düşürüyor. Bu da daha az elektrik ve yakıt harcanması anlamına geliyor. Tüm bir binanın elektrik ve ısı maliyetinin azalması da aslında tüm ülke için fayda sağlıyor.

Bir binanın ısıtılabilmesi için yakıt harcanıyor. Bu yakıtlar da çevreye büyük zarar veriyor. Bundan dolayı binalarda ısı yalıtımı yapılması neden önemlidir sorusu sorulduğunda verilebilecek en doğru yanıt, ısı yalıtımlarının binada oturan kişilerin bütçelerini rahatlatmasının yanı sıra doğanın korunmasına da yardımcı olmasıdır.