Gib.gov.tr Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Borç Sorgulama | Gib.gov.tr motorlu taşıtlar vergisi ödeme borç sorgulama faturalı - Şartları Neler

Gib.gov.tr Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Borç Sorgulama | Gib.gov.tr motorlu taşıtlar vergisi ödeme borç sorgulama faturalı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gib.gov.tr MTV ödeme ve borç sorgulama, GİB üzerinden motorlu taşıtlar vergisi nasıl ödenir? MTV ödeme ve borç öğrenme GİB

Anasayfa > Genel > Gib.gov.tr Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Borç Sorgulama | Gib.gov.tr motorlu taşıtlar vergisi ödeme borç sorgulama faturalı
09 Şubat 2019
1.352 okunma
Gib.gov.tr Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Borç Sorgulama | Gib.gov.tr motorlu taşıtlar vergisi ödeme borç sorgulama faturalı

Motorlu taşıtların vergi borcu taşıt sahiplerinin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Artık vergi borçları da gelişen teknolojik hizmetler sayesinde internet ortamında öğrenilebiliyor. Gib.gov.tr motorlu taşıtlar vergisi ödeme borç sorgulamak istiyorum derseniz, hiçbir yere gitmenize gerek kalmadan, hatta oturduğunuz yerden elinizdeki cep telefonunuzla vergi borcunuzu sorgulamanız mümkün. İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı olacak.

Gib.gov.tr Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gib.gov.tr motorlu taşıtlar vergisi ödeme borç sorgulama için:

 • Gib.gov.tr adresine girin.
 • TC kimlik numarası, doğum tarihi, anne kızlık soyadı 1. Harf, anne kızlık soyadı 2. Harf, tanıdıklarınıza ait bir TC kimlik numarası ve ekranda karşınıza çıkacak olan kodu girerek sisteme giriş yapın.
 • Ana sayfayı biraz aşağıya kaydırın ve borç ödeme işlemleri seçeneğini tıklayın.
 • Sistem tarafından anlaşmalı bankalar olarak gösterilen banka bilgileri ile birlikte istenilen bilgileri doldurarak ödeme işlemini gerçekleştirin.

İnterneti kullanarak borcunuzu ödemek isterseniz GİB Mobil Uygulamasını telefonunuza indirerek bu işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde borç sorgulama işlemini de aynı sayfa üzerinden yapabileceksiniz.

Gib.gov.tr Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Ödeme Ne Zaman Yapılabilir?

Bütün araç sahiplerinin ödemesi zorunlu olan bu vergi türünün ödemeleri için her yılın belli zamanları vardır ve yalnızca bu zamanlar içinde ödeme yapabilirsiniz.

 • 1 Ocak-31 Ocak arası
 • 1 Temmuz-31 Temmuz arası iki eşit taksite bölünerek ödemeler yapılabiliyor

Herkes Aynı Tutarda mı Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödüyor?

Arabanın yaşına, motor silindir hacmine ve diğer bazı verilere göre herkes farklı miktarda vergi ödemesi yapıyor. Örneğin:

 • Motor silindir hacmi 1300 cc aşağısı olan araçlar için;
  • Eğer 1 ila 3 yaş arasındaysalar 861 TL,
  • 4 ila 6 yaş arasındaysalar 600 TL ödeme yapmaları gerekir.
 • Motor silindir hacmi 1301 ile 1600 cc arasında yer alanlar;
  • 1 ila 3 yaş için 1500 TL ödeme yaparlar.

MTV BORCUNUZU ÖĞRENMEK VE ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi, trafik şube ya da bürolarına tescil edilmiş olan motorlu kara taşıtlarını kapsayan, ulaştırma bakanlığına kayıtlı olan deniz taşıtları, sivil havacılık genel müdürlüğüne kayıtlı olan helikopter ve uçakları kapsayan vergi sistemidir.

Her sene temmuz ve ocak aylarında motorlu taşıtlar vergisi ödeniyor. MTV miktarı hesaplanırken ise araçların cinsi, silindir hacimleri, araçların yaşı gibi birtakım faktörler dikkate alınmakta. Her sene başında olmak üzere ne kadar MTV ödeneceği açıklanıyor. Daha sonra ise vergi miktarı vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile internet üzerinden ödenebilir. GİB sitesine erişim sağladıktan sonra ödeme işlemlerini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Kim Ödeyebilir?

Motorlu taşıtlar vergisine tabi olan taşıt sahipleri bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Bu taşıtlar; otomobil, arazi taşıtları, minibüs, otobüs, motorlu karavan, kamyonet gibi araçlar. Fakat birtakım istisnai durumlarda vergi ödeme işlemleri yapılmaz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi Araçlar İçin Ödenmiyor?

MTV ödemekle yükümlü olmayan, MTV tahsil edilmeyen taşıtlar şu şekilde sıralanır;

 • Genel ve özel bütçeye sahip olan idareler, belediyeler, sosyal güvenlik kurumları ve köy tüzel kişilikleri motorlu taşıtlar vergisini ödemekle mükellef değildir.
 • Türkiye Kızılay derneği adına tescil edilen taşıtlar içinde motorlu taşıtlar vergisi ödenmez.
 • Bunun yanı sıra karşılıklı olmak şartı ile yabancı devletlerin Türkiye’deki elçilikleri ile konsolosluklarına ait taşıtlar içinde vergi ödenmez.
 • Ayrıca sakatlık dereceleri %90 ya da daha fazla olan engellilerin adlarına kayıtlı olan taşıtlar işçinde MTV vergisi ödenmemekte.

Aracın geçmiş döneme ait borcu olmaması durumunda da hurda halindeki araçlardan MTV alınmaz.

MTV Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

MTV vergisini ödenmediğinde faiz işlemeye başlıyor. Ödeyeceğiniz tutarın üzerine birde aylık gecikme zammı eklenmekte. Bu zam %2.5 civarındadır. Ocak ve de Temmuz aylarındaki MTV vergisini ödemeyi ihmal etmemenizde yarar var. Hiç ödeme yapılmadı ise Maliye Bakanlığı vergisini ödemeyen vatandaşlara uyarı mektubu gönderir.

Uyarının sonunda da bir ödeme işlemi gerçekleşmezse banka hesaplarınıza haciz koyar. Ayrıca evinize de haciz gelir.  Bunun yanı sıra verginin tahsil edilememesi durumunda vergi dairesince aracınıza da haciz uygulanır. Dolayısıyla daha sonradan kötü sonuçlar doğurmaması adına MTV vergi ödeme tarihlerine dikkat etmenizde yarar var. Ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Motorlu Taşıtlar Vergisi İçin Gider Yazılıyor Mu?

Oto kiralama işi ile uğraşan vatandaşlara gider yazılma hakkı tanınır. Taksiciler ya da sürücü kursları gibi benzer işletmeler MTV ödemelerini gider olarak gösteremiyor. Her yıl iki kez ödemek zorunda olduğunuz Motorlu taşıtlar vergisini tarihi geçirmeden ödemeye gayret edin. Aksi halde faiz biner ve icra ödemek durumunda kalırsınız.

Temlikler ve Devirde MTV Nasıl Olur?

Eğer devir haziran ve ocak ayı içinde ise temmuz ayında MTV ödenmelidir. Bunun dışında temmuz ya da aralık dönemi içinde devir yapıldı ise takvim yılı başında yani ocak ayında MTV ödenmelidir.

Satış, tescil nedeni ile oluşan değişikliklerde MTV ödemesi değişiklik yapılmadan önce ödenmelidir. İnternet vergi dairesi üzerinden oldukça kolay bir şekilde ödeme yapma şansına sahipsiniz.

Bunun için öncelikle gelir idaresi internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra interaktif vergi dairesi kutucuğuna tıklamalısınız. Ardından MTV ve Trafik para cezası ödeme butonuna erişim sağlayın. Açılan sayfaya TC kimlik numarasını ya da vergi numarasını yazın. Daha sonra öde butonuna tıklayıp işlemlerinizi gerçekleştirin. Bilgileri doğru yazmanız oldukça önemli. Aksi halde ödeme işlemleriniz başarısız sonuçlanır.

Engellilere Ait Olan Araçlar MTV’ye Dahil Midir?

Engellilik derecesine göre değişir. Engeli %90 ya da daha fazla olan engellilerin adlarına kayıtlı olan taşıtlardan MTV vergisi talep edilmiyor. Vergi dairesiyle görüşme yaparak durumu bildirmeniz gerekiyor.

Muhtasar borcu nasıl ödenir
GİB’den borç ödemek isteyenlerin öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “www.gib.gov.tr” adresine gitmesi gerekiyor. Bunun ardından sayfanın hemen alt kısmında bulunan Hızlı Erişim menüsünün devamında “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünü göreceksiniz.
Motorlu taşıt vergisini internetten nasıl öderim?
MTV ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması yapılarak veya gib mobil uygulaması kullanılarak kredi kartıyla yapılabiliyor.
Gib MTV Ödeme Nasıl Yapılır?
Öncelikle hatayı aldıktan sonra yeni bir pencerede direk https://ivd.gib.gov.tr/ sitesini açarak tekrar giriş yapın. Eğer yine hata verdiyse ilk yapmanız gereken: en kolay yolu, https://intvrg.gib.gov.tr sitesine tekrar giriş yapıp sonra sağ üstten güvenli çıkış yap butonuna tıklamak.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-borc-sorgulama-ve-odeme/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/bornova-belediyesi-emlak-vergisi-sorgulama/

https://sartlari.com/uskudar-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/

https://sartlari.com/yenimahalle-belediyesi-emlak-vergisi-odeme/