Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Prostat kanseri belirtileri, prostat kanseri ölüm riski, prostat kanseri öldürürmü

Anasayfa > Genel > Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?
25 Şubat 2019
327 okunma
Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Okuma süresi: < 1 dakika

Prostat kanseri teşhisi nasıl konur konusunda birçok belirti bulunmaktadır. Fakat prostat kanseri rahatsızlığı genel olarak ilerleyen evrelere kadar kendini belli etmemekte, yani belirti vermemektedir. Genellikle dengesiz bir büyüme kişinin kanında bakılan PSA testindeki yükselme ile ya da Rektal muayene ile saptanarak belli olmaktadır.

Prostat kanseri teşhisi konulan bireylerin %25’lik bölümünde PSA düzeyi normalsınırlarda olmasına karşın Rektal bölgeden yapılan parmakla muayenede saptanan sertlik ve düzensizlik bulunabilir. Dolayısıylaözellikle 40 yaşını geçmiş her erkeğin her yıl en az bir kez üroloji doktoruna giderek kontrol ettirmelerinde fayda olduğunun uyarısını yapabiliriz.Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?Konusunda genel olarak belirtiler idrardan gelmektedir. Yayılma konusunda da ilerleme kaydeden hastalığın yayılması durumu da olağandır diyebiliriz.

PSA Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Erkeklerde prostat bezinin salgıladığı ve spermin sıvılaşması ile ileri hareket sağlayan enzimler PSA olarak adlandırılır. PSA prostat hastalığına özgü bir enzim olmaktadır. Ancak düşük oranda pankreas ve tükürük bezlerinden de salgılanması durumu söz konusudur.  PSA’nın spermdeki konsantrasyonu kandaki seviyesine ilişkin milyon katı kadar olduğunu söyleyebiliriz. Prostatın iyi huylu büyümesinde iltihapların PSA ile yükselmesi durumu olağandır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir konusunda oldukça sinsi bir kanser olduğunu söyleyebiliriz. Belirgin bir netlikte belirti göstermemektedir. Fakat hastalar üroloji servisine idrarda kan, menide kan, idrar yapma ile ilgili problemler, sırt, bel ya da kalça gibi uyluk bölümlerinde ağrı şikâyetleri ile başvurabilirler. İdrar yapamama, idrar yaparken ya da durdurmaya çalışırken zorlanma, sık sık idrara çıkma, geceleri sürekli idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik idrar yapma, ağrılı idrar yapma durumları da prostat belirtileridir.

Prostat kanseri az önce de söylediğimiz gibi çok belirgin bir şekilde belirti göstermemektedir. Erken evrelerde hiçbir belirtisi olmayabilir.  Çoğunlukla hastalar prostat kanseri olduklarını geç fark etmektedir.  Hatta fark etmeden ölenler de oldukça fazladır. Örneğin ABD’de trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden bireylerin büyük çoğunluğu 40 yaşını geçkin ve prostat kanseri olarak otopsi sonuçlarında belirtilmiştir.